عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

*نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات‌فارسي دانشگاه پيام‎نور در مشهد*

*نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات‌فارسي دانشگاه پيام‎نور در مشهد*
پنج شنبه 28 بهمن 1389  05:52 ب.ظ

عضو فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي گفت: آثار بسياري در زبان فارسي وجود دارد كه نيازمند بازشناسي است تا گوشه‎هاي تاريك اين فرهنگ روشن شود.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)_منطقه خراسان، دكتر محمدجعفر ياحقي در مراسم افتتاح نخستين همايش ملي سالانه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه پيام نور در هتل جم مشهد با تاكيد بر اينكه پرداختن به ادبيات يك تقدس ويژه دارد، گفت: دليل اين امر اين است كه زبان فارسي، زبان دوم عالم اسلام است و پس از قرآن، بيشترين خدمت را به اشاعه معارف اسلامي كرده است.

 

عضو فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي با اشاره به هفته وحدت از زبان فارسي به عنوان سمبل وحدت ياد كرد و افزود: در تاريخ 1200 ساله زبان فارسي بعد از اسلام، اين تجسم هميشه وجود داشته است.

 

وي اظهارداشت: در واقع وحدت ايران و اسلام در كالبد زبان فارسي محقق مي‌شود و اين ظرفيت را زبان فارسي نشان داده به طوري كه خود كالبد زبان فارسي، مظهر وحدت است زيرا زبان فارسي پيش از اسلام ريخته شده و همين تركيب را مقدس كرده است و اين چيزي جز افتخار زبان فارسي نيست كه وحدت ايران و اسلام و بعد، وحدت مذاهب اسلامي را به ويژه دو مذهب تشيع و تسنن را رقم زده است.

 

دكتر ياحقي با اشاره به شاهنامه ابومنصوري به عنوان اولين متن فارسي بعد از اسلام كه در دوره سامانيان پديد آمد، گفت: بعد از اين اثر شاهد ترجمه تفسير طبري به عنوان دومين اثر منثور فارسي هستيم كه خلق شد و اينها گوياي ظرفيت اين زبان است.

 

عضو فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي در ادامه بر برگزاري اين همايش‌ها تاكيد كرد و ابرازداشت: هر تلاشي براي زبان فارسي، احراز هويت راستين ديني و ملي ماست كه زبان فارسي حامل آن است.

 

وي افزود: بايد اين همايش‌ها حمايت شود تا راهگشاي دانشجويان جوان باشد و آنان به وظايف قومي، ملي و ديني خود و آنچه در ادب فارسي است،آگاه شوند كه قلمرو ادبيات آنقدر گسترده است كه باز هم ناشناخته‏هايش از شناخته‏‎هايش بيشتر است.

 

دكتر ياحقي تاكيد كرد: آثار بسياري در اين زبان است كه نيازمند بازشناسي است تا گوشه هاي تاريك اين فرهنگ روشن شود.

 

عضو هيات علمي دانشكده ادبيات دانشگاه فردوسي بر توجه بيشتر به لايه‌هاي زيرين ادبيات از سوي استادان زبان فارسي تاكيد كرد و تصريح كرد: بي ترديد در بين تمام آثار نشر نشده، گوهرهاي گرانبهايي يافت مي شود كه ناشناخته ماندن آنها، حيف است.

 

دكتر ياحقي در ادامه به گسترش دانشگاه‌هاي پيام نور در سراسر اشاره كرد و گفت: اين گسترش، خود سامانه ادبي ويژه‌اي است كه مي‌توانيم از طريق آن بر شناخت ناشناخته‌ها دست يافته و به ساير زواياي فرهنگ كشورمان دسترسي يابيم.

 

وي ضمن ابراز خرسندي از برگزاري نخستين همايش ملي زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه پيام نور، گفت: با توجه به شعبه هاي دانشگاه پيام نور در سراسر كشور، بي‌ترديد اين دانشگاه مي‌تواند گام‌هاي بلندي را در گسترش فرهنگ و معرفت بردارد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها