عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

يك مسئول در دانشگاه علوم پزشکي خراسان‌شمالي: طرح واکسيناسيون بيش از26 هزار کودک در استان اجرا مي‌شود

يك مسئول در دانشگاه علوم پزشکي خراسان‌شمالي: طرح واکسيناسيون بيش از26 هزار کودک در استان اجرا مي‌شود
پنج شنبه 28 بهمن 1389  05:55 ب.ظ

کارشناس مسئول بيماري‌هاي واگير معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي خراسان‌شمالي گفت: طرح واکسينه بيش از26 هزار کودک در استان اجرا مي‌شود.

به گزارش ايسنا، رضا فاضلي در اين خصوص افزود: در اين راستا 16هزار و800 کودک زير يک سال و بيش از 9 هزار و 500 کودک زير 5 سال در خراسان شمالي واکسينه مي‌شوند.

وي با بيان اينکه پوشش ايمن‌سازي در استان حدود صد در صد است ادامه داد: علاوه بر کودکان، زنان در سن باروري، مادران باردار و تمامي افرادي که براي تکميل ايمن سازي به مراکز بهداشتي – درماني و خانه‌هاي بهداشت مراجعه مي‌کنند نيز واکسينه مي‌شوند.

وي تصريح کرد: واکسن‌ها در سردخانه‌هاي نگهداري واکسن در تمام مراکز بهداشتي – درماني و خانه‌هاي بهداشت به مقدار لازم وجود دارد.

فاضلي با اشاره به اينکه در هر کشوري با توجه به شرايط اپيدميولوژيک منطقه، برنامه ايمن‌سازي متفاوتي براي کودکان اجرا مي‌شود خاطرنشان کرد: در کشور ما کودکان در بدو تولد ب ث ژ، فلج اطفال و هپاتيت، در دو ماهگي واکسن سه گانه (کزاز، سياه سرفه و ديفتري)، در چهار ماهگي سه گانه و فلج اطفال، در شش ماهگي سه گانه، فلج طفال و هپاتيت، در 12 ماهگي واکسن MMR (سرخک، سرخجه و اوريون) در 18 ماهگي سه گانه، فلج اطفال و MMR و در چهار تا شش سالگي نيز واکسن سه گانه و فلج اطفال دريافت مي‌کنند.

وي واکسيناسيون و ايمن سازي را به عنوان يکي از موثرترين و مهمترين راهکارهاي عملي در ارتقاي سلامت افراد برشمرد و اظهار كرد: شاخص‌هاي پوشش واکسيناسيون در روستاها و شهرها حاکي از عدالت در توزيع منابع سلامتي براي تمام مردم است و نظام سلامت مي‌کوشد با ارائه مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي از طريق واکسينه کردن در برابر بيماري‌هاي قابل پيشگيري و حفظ زنجيره سرد مناسب براي محافظت از واکسن‌ها به اين نياز جامعه پاسخ مناسبي بدهد.

وي با بيان اينکه واکسينه کردن يعني تزريق ويروس ضعيف عامل يک بيماري ويروسي به بدن و ايجاد مصونيت به طريق مصنوعي در بدن فرد، افزود: واکسن بعد از ترزيق پادزهر (آنتي بادي) درست مي‌کند که با ويروس هاي آن بيماري که قصد بيمار کردن فرد داشته است وارد نبرد مي‌شود و آنها را خنثي مي‌کند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها