عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

هشدار مديرغذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي خراسان‌شمالي: عوارض داروهاي لاغري بايد جدي گرفته شود

هشدار مديرغذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي خراسان‌شمالي: عوارض داروهاي لاغري بايد جدي گرفته شود
پنج شنبه 28 بهمن 1389  05:57 ب.ظ

مدير غذا وداروي دانشگاه علوم پرشکي خراسان‌شمالي نسبت به خطرها و عوارض سوءاستفاده از فرآورده‌هاي ضدچاقي که با ادعاي وجود ترکيبات گياهي و طبيعي، بي‌خطر معرفي مي‌شوند، هشدار داد.

به گزارش ايسنا، دکتر سيدعلي وکيلي در اين خصوص افزود: ادعاي وجود ترکيبات گياهي و طبيعي در يک فرآورده دليل بي‌خطر نبودن آن نيست و تجويز مصرف فرآورده‌هاي دارويي و مکمل‌هاي غذايي که مجوز وزارت بهداشت ندارند، ممنوع است.

وي عنوان کرد: در مورد اثر داروهاي لاغري و ضدچاقي مختلف اخبار ضد و نقيضي وجود دارد و به دليل بازار داغ تبليغ ماهواره‌اي و اينترنتي اين محصول‌ها، مصرف کنندگان بايد از ثبت شماره مجوز بهداشت بر روي اين فرآورده‌ها اطمينان حاصل کنند.

وي تصريح کرد: علت استقبال عمومي از اين فرآورده‌ها تقاضاي جامعه براي استفاده از راههاي ميان بر و سريع لاغري است؛ در حالي که تحقيقات پزشکي نشان مي‌دهد که بيشتر اين داروها بي‌اثر يا بسيار کوتاه اثر و داراي عوارض بسياري هستند.

وکيلي خاطرنشان کرد: بسياري از مصرف‌کنندگان عقيده دارند که داروهاي گياهي ضدچاقي که بر روي آنها تبليغات زيادي هم صورت مي‌گيرد بي‌ضرر يا کم ضررتر هستند؛ اما متخصصان نسبت به عوارض سوء بالاي آنها هشدار مي‌دهند.

وي افزود: عرضه هرگونه دارو به کسب مجوز از وزارت بهداشت نياز دارد و اين موضوع داروهاي لاغري و مکملهاي غذايي را هم شامل مي‌شود؛ در حالي که بيشتر داروهاي لاغري موجود در بازار به صورت قاچاق وارد کشور مي‌شوند و مجوز ندارند.

وکيلي تاکيد کرد: مصرف فرآورده‌هاي دارويي غيرمجاز لاغري عوارض خطرناکي چون سکته قلبي، سرطان، افسردگي و ميل به خودکشي را به دنبال دارد و دارو درماني بايد به عنوان آخرين گام و در صورت بي‌نتيجه بودن روش‌هايي چون رژيم‌درماني، رفتار درماني و ورزش، تحت نظر پزشکان و متخصصان تغذيه انجام بگيرد.

به گفته وي داروخانه‌ها تنها مرجع مورد تاييد وزارت بهداشت به منظور توزيع دارو در کشور هستند و هرگونه فرآورده دارويي بايد تنها از اين اماکن تهيه شود.

مدير غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي خراسان‌شمالي با اشاره به عوارض کشنده ناشي از مصرف فرآورده تقلبي سوپر اسليم «Super slim» که به عنوان فرآورده گياهي موثر در کاهش وزن و بدون مجور وزارت بهداشت در بازار کشور عرضه مي‌شود، گفت: اين دارو در فهرست فرآورده‌هايي است که سازمان غذاو داروي آمريکا "FDA" نسبت به عوارض و خطرهاي ناشي از مصرف آن هشدار داده و برخي ترکيبات فعال آن بسيار بيشتر از حد مجاز برآورده شده است.

وي ادامه داد: فنل فتالئين موجود در «سوپر اسليم » ماده مشکوک به ايجاد سرطان است، سيبو ترامين آن موجب افزايش فشار خون، تشنج، تپش قلب و سکته قلبي مي‌شود و ريمونابات آن امکان ابتلا به افسردگي و ايجاد افکار مربوط به خودکشي را فراهم مي‌کند.

وي با اشاره به اينکه عوارض اين فرآورده‌ها با درد قفسه سينه، خشکي شديد مخاط دهان و گلو و سرفه‌هاي خشک و تعريق زياد خود را نشان مي‌دهد، تصريح کرد: آگاهي مردم بايد نسبت به داروها و مکمل‌هاي گياهي افزايش پيدا کند و تنها به صرف تبليغ‌هاي چشمگير و جالب توجه به استفاده از فرآورده‌هاي گياهي که تاثير و عوارض آنها شناخته شده و قابل پيش‌بيني نيست، تشويق نشوند.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها