عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

گيتس: وجود نيروهاي اضافي آمريكا در عراق قطعا به نفع ما است

گيتس: وجود نيروهاي اضافي آمريكا در عراق قطعا به نفع ما است
پنج شنبه 28 بهمن 1389  05:59 ب.ظ

وزير دفاع آمريكا اظهار داشت كه در صورت خروج نيروهاي آمريكايي از عراق اين كشور با مشكلات زيادي روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از سايت اينترنتي شبكه الجزيره، رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا در جلسه‌ي دادرسي كنگره‌ي اين كشور تصريح كرد: وجود نيروهاي اضافي در عراق به‌طور قطع به نفع ما خواهد بود. واقعيت اين است كه در صورت خروج نيروهاي آمريكايي، عراقي‌ها دچار مشكلات زيادي خواهند شد.

گيتس همچنين به كميته‌ي نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان آمريكا اعلام كرد كه عراق نياز به حضور نيروهاي آمريكايي به ويژه نيروهاي هوايي در عراق دارد چرا كه آنها نمي‌توانند از حريم هوايي خود دفاع كرده و مشكلات زيادي در امداد‌رساني و تعمير سلاح‌هاي هوايي خود دارند.

دونكان هانتر، نماينده‌ي جمهوري خواه پارلمان آمريكا از گيتس پرسيد كه در صورتي كه نيروهاي آمريكايي در عراق كمتر از نيروهاي اين كشور در مصر يعني 625 سرباز باشد، چگونه انتظار داريم به اهدافمان در اين كشور برسيم، گيتس در جواب اين سوال اظهار داشت: عراق داراي حاكميت است. اين همان توافق‌نامه‌اي است كه جورج بوش، رييس جمهور سابق آمريكا با دولت عراق امضاء‌ كرده است و ما به اين توافق‌نامه پايبند هستيم مگر اين‌كه عراقي‌ها از ما بخواهند نيروهاي اضافي در اين كشور داشته باشيم.

اين در حالي است كه باراك اوباما، رييس‌جمهور آمريكا با تاكيد بر توافق‌نامه‌ي ميان آمريكا و عراق براي خروج نيروهاي آمريكايي تا پايان سال 2011 خواستار پايان‌دادن به جنگ عراق به شيوه‌اي منظم است، اما وزارت دفاع آمريكا اعلام كرده است كه هرگونه درخواست عراق براي باقي‌ماندن نيروهاي آمريكايي در اين كشور را بررسي خواهد كرد.

اين در حالي است كه قرار است 150 سرباز آمريكايي در عراق بمانند و در دفتري براي همكاري‌هاي امنيتي كار كنند.

از سوي ديگر نوري المالكي، نخست‌وزير عراق اعلام كرده بود كه درباره‌ توافق‌نامه‌ي امنيتي مذاكرات جديدي نخواهد كرد اما اين احتمال را باقي گذاشت كه در صورت نياز پارلمان عراق با ادامه‌ي حضور نيروهاي آمريكايي در اين كشور موافقت كند.

در حال حاضر بيش از 50 هزار نيروي آمريكايي در عراق حضور دارند در حالي كه بيشترين حضور نيروهاي آمريكايي در اين كشور 170 هزار سرباز بوده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها