عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مهمترین عامل پوسیدگی دندان

مهمترین عامل پوسیدگی دندان
پنج شنبه 28 بهمن 1389  06:31 ب.ظ

 

مهمترین ایجاد عامل پوسیدگی دندان و بیمارهای لثه پلاک میکروبی است که در روی سطوح دندانی تجمع می یابد.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران" ایسکانیوز" ، بهترین وسیله برای برداشتن پلاک میکروبی مسواک و نخ دندان بوده و استفاده از خمیردندان نقش کمکی ایفا می کند.

چگونگی استفاده شخصی از مسواک اهمیت خیلی بیشتری از طرح مسواک دارد و مسواک های سرکوچک بعلت دسترسی بهتر به قسمت های خلفی دهان در تمیز کردن دندان ها مؤثرترهستند.

مسواک را باید به طور ملایم و راحت در دست گرفت فشار خیلی زیاد باعث خم شدن الیاف و دور شدن آنها از ناحیه ای که مسواک زدن مورد احتیاج است، می شود.

مسواک زدن بهتر است از سطح مجاور گونه عقب ترین دندان موجود در قوس دندانی شروع شده و تا آخرین دندان سمت دیگر قوس ادامه یابد، سپس از سطح مقابل (سطح مجاور زبان ـ سطح مجاور کام) همین عمل تکرار شود.

در صورت داشتن این الگو مسواک زدن هیچ ناحیه ای از دهان فراموش نخواهد شد.

مدت زمان مسواک زدن بسته به روش و سرعت مورد استفاده بین ۴ تا۱۰ دقیقه متغیر است و حداقل دو بار مسواک زدن در روز که همراه با تمیز کردن نواحی بین دندانی است پیشنهاد می شود.

به خاطر داشته باشید پرزهای زبان محل مناسبی برای باقیماندن باکتریها و ذرات غذایی است تمیز کردن زبان به این صورت انجام می شود که زبان بیرون آورده شده سر مسواک در خلفی ترین قسمت زبان طوری قرار می گیرد که کناره الیاف بر روی سطح زبان و نوک الیاف به سمت گلو باشد.

سپس مسواک را با فشار ملایم به سمت جلو تا روی نوک زبان کشیده می شود این حرکت سه یا چهار بار تکرار می شود.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها