عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رييس مركز ملي فرش ايران: ارزش صادرات فرش دستبافت به 500 ميليون دلار مي‌رسد

رييس مركز ملي فرش ايران: ارزش صادرات فرش دستبافت به 500 ميليون دلار مي‌رسد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  06:52 ب.ظ

رييس مركز ملي فرش ايران گفت:‌ دنيا فرش ايران را با عنصر كيفيت بالا مي شناسد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خزر فيصل مرداسي در دومين نمايشگاه و جشنواره فرش دستبافت گيلان با بيان اين كه در اين جشنواره فقط ياد كردن از درد و رنج قالي بافان جفاي بزرگ به كساني است كه در عرصه صنعت فرش دستبافت فعاليت مي كنند، گفت: برگزاري جشنواره فرش يكي از مهمترين مولفه هاي فرهنگ و هنر كشور است و در اسفند ماه سال جاري جشنواره ملي گره زرين در تهران برگزار خواهد شد.

وي با اشاره به اينكه حضور مسوولين استاني در جشنواره دستبافت فرش گيلان حاكي از توجه آنها به صنعت فرش گيلان است، افزود: برگزاري اين جشنواره براي ما يك پيام نشاط است تا با قدرت بيشتر آينده درخشان براي فرش گيلان ترسيم كنيم.

وي ادامه داد: با توجه به امر مهم اشتغالزايي به عنوان يكي از اهداف مهم دولت نهم و دهم بايد گفت صنعت فرش و سرمايه گذاري در جهت اشتغال جوانان به فرش بافي و طراحي فرش مي تواند بيكاري را در استان يك رقمي كند و در ميان مشاغل خانگي اشتغال فرش دستبافت ضمن تقويت درآمد روستاييان مي تواند در افزايش اشتغالزايي و ايجاد مشاغل ثابت و پايدار نقش موثري ايفا كند زيرا با حداقل سرمايه در صنعت فرش مي توان افراد زيادي را شاغل كرد.

وي با اشاره به اينكه در ده ماهه سال جاري 444 ميليون دلار از فروش فرش دستبافت ارز وارد كشور شد، خاطرنشان كرد: در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته بازار فرش 14 درصد رشد داشته است و با برنامه ريزي هايي كه صورت گرفت پس از 6 سال از بازار فروش فرش ايران 500 ميليون دلار ارز عايد كشور شد.

وي گفت: سال 2011 سال خوب فروش و صادرات فرش است و از 22 بهمن تا 22 اسفند سال جاري براي فروش فرش دستبافت تمركز و تحريك بازار داخلي در 14 استان با مقياس مشخص برنامه ريزي صورت گرفته تا تحولي بزرگ در بازار فرش دستبافت بوجود آوريم.

فيصل مرداسي در خصوص تامين تسهيلات به فرش بافان تاكنون بانكهاي كشاورزي و صادرات همكاري هاي خوبي داشتند و به زودي صندوق مهر رضا (ع) نيز به فرش بافان تسهيلات ارائه خواهد كرد، تصريح كرد: تسهيلات ملي كفايت نياز فرش استان را نمي كند و بودجه استاني بايد به كمك فرش بافان گيلان بيايد.

وي گفت: در حال حاضر بيش از 100 كشور از بازار فرش دستبافت ايران را شامل مي شوند كه 23 كشور از اين تعداد بيش از 1 ميليون دلار از ايران فرش خريداري مي كنند اين در حاليست كه بيشتر اين بازارها كشورهاي پيشرفته هستند و در سال جاري نيز رشد 70 درصدي خريد را در اين بازارها شاهد بوديم.

وي خاطرنشان كرد: برزيل، آفريقاي جنوبي، چين و روسيه جزء بهترين بازارهاي فرش دستبافت ايران هستند كه كشور چين به تنهايي 1 ميليون و 600 دلار فرش از ايران خريداري كرده است.

وي در خصوص فرش دستبافت گيلان با بيان اين مطلب كه صنعت فرش در كنار ساير صنايع دستي اين استان مي تواند حرف هاي خوبي بزند، خاطرنشان كرد: سرعت تغيير طرح و ارائه سليقه هاي مشتري پسند در فرش هاي دست بافت امري است كه در بين فرش بافان كند صورت مي گيرد كه با چاشني خلاقيت بافندگان و عنصر جواني مي تواند اين خلاء را به ويژه در گيلان پر كرد و بايد سعي كنيم در صنعت فرش سفارش پذير باشيم.

وي تصريح كرد: فرش دستبافت ايران به علت كيفيت بي نظير در دنيا از قيمت بالايي برخوردار است اما به هيچ وجه نبايد براي كاهش قيمت فرش دستبافت ايران و فقط براي به دست آوردن بازار بيشتر از كيفيت آن ذره اي كم كنيم كه دنيا فرش ايران را با عنصر كيفيت مي شناسند.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:رييس مركز ملي فرش ايران: ارزش صادرات فرش دستبافت به 500 ميليون دلار مي‌رسد
پنج شنبه 28 بهمن 1389  09:13 ب.ظ

 

اولا اينكه چرا نمايشگاه گره زرين تو تهران برگزار ميشه در حالي كه اين كار بايد در يكي از قطبهاي فرش ايران مثل تبريز ،مشهد يا قم باشه

ثانيا در آمد حاصل از فرش بافي نسبت به سختي كار(چون واقعا با اعصاب و سلامتي انسان سروكار دارد) خيلي كمه ،تو اين رشته هم مثل خيلي از مشاغل ديگه سود اصلي رو دلالا به جيب ميزنن.(كه بايد يه فكر اساسي در اين مورد كرد)

اللهم عجل الولیک الفرج

saeedrsl

saeedrsl
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 56
محل سکونت : آذربایجان شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها