عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا می دانید انسان در هر روز چقدر اطلاعات کسب می کند ؟

آیا می دانید انسان در هر روز چقدر اطلاعات کسب می کند ؟
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:00 ب.ظ

 

نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که هر فرد در هر روز از طریق تلویزیون، ایمیل و سایر رسانه ها به اندازه ۱۷۴ روزنامه اطلاعات کسب می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، از ایمیلهای بی فایده تا آگهی های خسته کننده، ما در هر روز با یک جریان ثابت اطلاعات بمباران می شویم.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی موفق شدند حجم اطلاعاتی را یک فرد در طول یکسال کسب می کند محاسبه کنند.

این محققان دریافتند که هر انسان در طول یکسال دو کادریلیون (یک عدد ۲ همراه با ۲۱ صفر) اطلاعات از طریق تلویزیون، رادیو، روزنامه، پست و ایمیل دریافت می کند. این معادل زمانی است که هر فرد در هر روز ۱۷۴ روزنامه را صفحه به صفحه بخواند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که دنیای کتابخانه ها، رایانه ها، مجموعه های DVD و روزنامه فروشیها ۲۹۵ تیلیارد مگابایت اطلاعات را ارائه می دهند. ۲۹۵ تیلیارد به معنی ۲۹۵ همراه با ۱۸ صفر است.

اگر این ۲۹۵ اگزابایت اطلاعات ذخیره شده در "سی. دی رام" نگهداری شوند مجموعه این CD ها می توانند زمین را به آن سوی ماه وصل کند.

"مارتین هیلبرت" سرپرست این تیم تحقیقاتی در این خصوص گفت: "درک چنین ارقامی برای انسان بسیار دشوار است اما این اعداد برای طبیعت یک رقم ناچیز به شمار می رود."

در حقیقت ۲۹۵ تیلیارد مگابایت اطلاعاتی که در کل دنیا ذخیره شده است کمتر از یک درصد از کل اطلاعاتی است که در تمام DNA یک انسان ذخیره می شود.

براساس گزارش دیلی میل، یک دستگاه "آی پاد" می تواند ۱۶۰ گیگابایت و یک رایانه رومیزی با قیمت متوسط می تواند یک ترابایت یا یک تیلیارد بایت اطلاعات را ذخیره کند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:آیا می دانید انسان در هر روز چقدر اطلاعات کسب می کند ؟
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:03 ب.ظ

 

این تیم تحقیقاتی حجم اطلاعاتی را که می توانند در کتابها، روزنامه ها، برنامه های تلویزیون، پرتوهای ایکس، عکسها، نوارهای ویدیویی VHS و فیلمها ذخیره شوند را به واحد بایت محاسبه کردند.

همچنین اطلاعات ذخیره شده در فلاپی دیسکها، دیسکهای سخت رایانه ای، کارتهای حافظه، "دی. وی. دی"، "سی.دی"، دوربینهای دیجیتال، تلفنهای همراه و دستگاههای پخش کننده موسیقی قابل حمل را تخمین زدند.

نتایج این بررسیها نشان داد که دو روش فناوری ارتباطات یعنی تلفنهای همراه و اینترنت در سال ۲۰۰۷ موجب شدند که مردم ۶۵ تیلیارد مگابایت اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

این بدان معنی است که در سال ۲۰۰۷ هر فرد تنها از طریق این دو دنیای ارتباطات معادل خواندن ۶ روزنامه در هر روز اطلاعات کسب کرده است.

این دانشمندان دریافتند که توانایی دنیا در ذخیره اطلاعات از سال ۱۹۸۶ تاکنون در هر سال ۲۸ درصد و توانایی انتشار این اطلاعات ۶ درصد در هر سال رشد داشته است.

در سال ۲۰۰۰ حدود ۷۵ درصد از اطلاعات ذخیره شده در دنیا به صورت رسانه های آنالوگ از جمله روزنامه، کتاب و نوار ویدیویی بوده است. درحالی که در سال ۲۰۰۷ حدود ۹۴ درصد از این اطلاعات در فرمت دیجیتال بوده اند.

این تحقیقات محاسبه کرده است که توانایی ذخیره اطلاعات دنیای رایانه های چند منظوره از جمله رایانه های شخصی و تلفنهای همراه در هر ۱۸ ماه دو برابر شده است.

خبرگزارى مهر (www.mehrnews.com)
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها