عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

شامپویی مناسب موهایتان انتخاب كنید

شامپویی مناسب موهایتان انتخاب كنید
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:26 ب.ظ

 

برای خرید شامپوی مناسب وارد داروخانه یا فروشگاهی معتبر می شوید، اما تنوع شامپوها و نام های متفاوت به شما اجازه نمی دهد براحتی بتوانید شامپوی دلخواه خود را انتخاب كنید. وجود شامپوهای مختلفی از جمله ضد شوره، ضد ریزش، ویتامینه، تقویت كننده و ده ها اسم دیگر موجب بروز مشكل در تصمیم گیری ما می شود.

دكتر حسن صیرفی، متخصص بیماری های پوست و مو در این باره به «جام جم» می گوید: از جنبه علمی، شامپو یك تركیب پاك كننده است كه باعث برداشته شدن چربی، پوسته، گرد و غبار و میكروارگانیسم ها از سطح مو و پوست سر می شود.

استفاده از شامپو بهترین روش برای تامین بهداشت و سلامت پوست سر بوده و موها را در شرایط مناسبی نیز حفظ می كند؛ ولی باید شامپو را باتوجه به چرب یا خشك بودن پوست و مو انتخاب كنیم.

وی توضیح می دهد: «در شامپوهای مدرن از موادی به نام «سورفكتانت» استفاده می شود كه برای استفاده انواع موهای خشك، چرب و معمولی به كار می آید.

بنابراین تفاوت بین شامپوها از نظر نوع مو (چرب یا خشك) به نوع ماده سورفكتانت و غلظت آن بستگی دارد.»

دكتر صیرفی ادامه می دهد: غلظت سورفكتانت در شامپوهای مخصوص موهای خشك معمولا كم بوده و بیشتر مواد نرم كننده دارند.

در صورتی كه در شامپوی مخصوص كودكان بیشتر از ماده پاك كننده آمفوتریك استفاده می شود كه باعث سوزش چشم ها نشده و قدرت پاك كنندگی متوسطی نیز دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران می گوید: به مرور تغییراتی در ساقه موهای بلند، موهایی كه مرتب شامپو، آرایش و رنگ می شوند و همچنین موهای خشك ایجاد می شود و به همین دلیل لازم است از نرم كننده ها در تركیب این شامپوها استفاده شود.

این تركیبات شامل پروتئین های هیدرولیز شده، چربی ها، تری گلیسیریدهای طبیعی، روغن بادام، عصاره غلات، روغن زیتون و دیگر تركیباتی هستند كه در سطح آسیب دیده ساقه موها قرار می گیرند و باعث نرمی، لطافت و براق شدن موها می شوند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:شامپویی مناسب موهایتان انتخاب كنید
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:27 ب.ظ

 

عوارض جانبی شامپوها

دكتر صیرفی درباره عوارض شامپوها توضیح می دهد: شامپو مدت زمان كوتاهی روی سر قرار می گیرد و به همین دلیل معمولا عوارض زیادی روی پوست سر و موها ایجاد نمی كند.

البته عامل اصلی ایجاد عوارض ناشی از مصرف شامپو ها، ماده موثر آن است كه «دترژانت» نامیده شده و باعث خشكی و تحریك پوست سر می شود.

به گفته وی، مهم ترین موادی كه باعث ایجاد حساسیت پوست سر می شوند شامل مواد عطری، ضدمیكروبی، رنگ ها و مواد نگهدارنده شامپوها هستند.

دكتر صیرفی می افزاید: شامپوها به ۲ دسته كلی طبی و تجارتی تقسیم می شوند. در گذشته شامپو تنها برای تمیزی پوست سر و موها استفاده می شد، در صورتی كه امروزه از شامپوها به عنوان تركیباتی استفاده می شود كه علاوه بر تامین بهداشت پوست سر و موها، برای نرمی مو، براق كردن و بهبود كیفیت ظاهری آنها نیز كاربرد دارد. امروز شامپوها حتی برای درمان برخی بیماری های پوست سر و موها نیز استفاده می شوند.

به این صورت كه در شامپوهای طبی از تركیبات شیمیایی و ضد قارچی برای كنترل شوره سر و بعضی از بیماری های قارچی پوست سر نیز استفاده می شود.شستشوی مو؛ صابون یا شامپو

برخی افراد ترجیح می دهند برای شستشوی موهای خود از صابون استفاده كنند.

دكتر صیرفی در این باره می گوید: اگر چه استفاده از بعضی از صابون ها ممكن است برای افرادی كه پوست چرب و شوره دار دارند مشكلی ایجاد نكند، اما شامپوها بهترین تركیبات جهت سلامت و بهداشت پوست سر و موها هستند و از صابون ها مناسب ترند.


 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:شامپویی مناسب موهایتان انتخاب كنید
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:31 ب.ظ

رنگ كردن موها؛ تحریك پوست سر

این عضو هیات علمی دانشگاه تاكید می كند: ماده ای كه باعث رنگ كردن دائم موها می شود، دلیلی برای ایجاد حساسیت های شدید بخصوص روی صورت و پوست اطراف گردن و گوش هاست. خود فرد ممكن است تنها خارشی شدید در پوست سر احساس كند، ولی ضایعات اگزمایی به صورت قرمزی و خارش را می توانیم روی صورت، گوش ها و گردن نیز ببینیم.

وی با اشاره به استفاده از رنگ موهای طبیعی به جای رنگ موهای شیمیایی می گوید: باید دقت داشت برخی تركیبات گیاهی نیز، با آن كه بیشتر طبیعی بوده و عوارض زیادی ندارند، اما گاهی به بروز ضایعات اگزمایی، كهیر و حتی واكنش های آلرژیك عمومی بدن منجر می شوند كه ممكن است برای سلامت خطرناك باشد.

عوارض جانبی مواد آرایشی مو

دكتر صیرفی با اشاره به مواد مختلف آرایش موها می گوید: تركیبات دیگری كه برای آرایش موها استفاده می شوند، مانند اسپری های نگه دارنده موها، ژل ، موس و واكس نیز در صورتی كه حاوی مواد رنگی و معطر حساسیت زا باشند، ممكن است باعث تحریك پوست سر بشوند.

بنابراین برای حفاظت از موها و داشتن موهایی سالم و زیبا، بهتر است به انتخاب شامپو و مواد آرایشی مو بیشتر دقت داشته باشیم.

 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:شامپویی مناسب موهایتان انتخاب كنید
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:36 ب.ظ

 

نرم كننده ها؛ تركیباتی بی خطر برای موها

دكتر صیرفی با اشاره به این نكته كه استفاده از نرم كننده ها خطری ندارد، می گوید: یكی از تركیباتی كه امروزه در مواد پاك كننده و بخصوص شامپوها استفاده می شود، نرم كننده ها هستند.

برخی از افراد تصور می كنند استفاده از نرم كننده ها به موها آسیب می زند و حتی باعث ریزش آنها می شوند.

در صورتی كه باید ذكر كرد تركیبات نرم كننده خطری بسیار كمتر از شامپوها دارند، چون مواد پاك كننده محرك شامپوها را ندارند و حاوی مواد طبیعی مانند پروتئین ها، انواع ویتامین ها و چربی های طبیعی نیز هستند.

وی می گوید: استفاده از نرم كننده در شامپوها باعث كاهش اثرات تحریكی شامپو شده، موها را براق می كند و به آنها طراوت می بخشد. این تركیبات برای كسانی كه موهای خشك دارند یا موهایشان به دلیل تماس با مواد شیمیایی آرایش مو آسیب دیده، نه تنها ضرری نداشته بلكه باعث بهبود صدمات قبلی نیز می شود.

این متخصص بیماری های پوست و مو تاكید می كند: نرم كننده ها ممكن است حاوی مواد عطری و رنگ های مختلفی باشند كه ممكن است باعث تحریك پوست سر بشود.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها