عضویت العربیة English
امام سجاد علیه‌السلام: [اى زینب] تو بحمداللّه عالمى هستى که نزد کسى تعلیم ندیدى و دانایى هستى که نزد کسى نیاموختى. بحارالأنوار، ج45، ص164

اصطکاک حتی در خلاء

اصطکاک حتی در خلاء
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:41 ب.ظ

 

نیوتن می گفت سرعت توپی که در خلاء به دور خود می چرخد هیچ وقت نباید کم شود، زیرا هیچ نیرویی در آنجا اثر نمی کند. اما به نظر می رسد که خود خلاء نوعی اصطکاک تولید کند که نظریه نیوتن را نقض می کند!

سرعت توپی که در خلاء به دور خود می چرخد هیچ وقت نباید کم شود، زیرا هیچ نیرویی در آنجا اثر نمی کند؛حداقل این چیزی بود که نیوتن می گفت. اما چه می شود اگر خود خلاء نوعی اصطکاک تولید کند که باعث کند شدن چرخش توپ شود؟ این تاثیر که ممکن است به زودی قابل کشف باشد، ممکن است بر روی ذرات غبار بین ستاره ای اثر کند.

به گزارش نیوساینتیست، بر اساس اصل عدم قطعیت مکانیک کوانتومی، ما هیچ وقت نمی توانیم با اطمینان بگوییم که یک خلاء ظاهری، واقعا خالی است. در عوض، فضا سرشار از فوتون هایی است که دائما به وجود می آیند و قبل از اینکه بتوان آنها را مستقیما اندازه گیری کرد، از بین می روند.

اگرچه این ذرات ظاهرا فانی هستند، این فوتون های مجازی نیروهای الکترومغناطیسی به اجسام وارد می کنند که مشابه نیروی اعمال شده توسط فوتون های واقعی است.

الخاندرو مانخاواساس و خاویر آباخو از موسسه اپتیک انجمن تحقیقات ملی اسپانیا می گویند این نیروها، باید باعث کند شدن حرکت اجسام چرخان شوند.

همان طور که یک تصادف شاخ به شاخ بین دو ماشین نیروی بیشتری را نسبت به یک تصادف آرام به آنها وارد می کند؛ برخورد یک فوتون مجازی در جهت مخالف چرخش جسم، نیروی بیشتری را نسبت به برخورد در جهت چرخش جسم به آنها وارد می کند.

بنابراین در طی زمان، حتی اگر تعداد مساوی فوتون مجازی از تمام جهات به یک جسم چرخان برخورد کنند، چرخش آن به تدریج آرام می شود. افت انرژی دورانی این جسم باعث تشعشعات حقیقی می شود که فوتون ها را قابل کشف می کند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:اصطکاک حتی در خلاء
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:42 ب.ظ

 

قدرت این تاثیر به ساختار و اندازه جسم بستگی دارد. اجسامی مانند طلا که خواص الکترونیکی شان مانع از جذب راحت امواج الکترومغناطیسی توسط آنها می شود، ممکن است کمتر سرعتشان را از دست بدهند. اما ذرات کوچک و با چگالی کم که تکانه زاویه ای کمتری دارند، به طرز چشمگیری سرعت خود را از دست می دهند.

نرخ کاهش سرعت همچنین به دما وابسته است. هر چه محیط گرم تر باشد، فوتون های مجازی بیشتری تولید و نابود می شوند. در دمای اتاق حدود ۱۰ سال طول می کشد تا یک ذره گرافیتی ۱۰۰ نانومتری که در فضای بین ستاره ای فراوان است، یک سوم سرعت اولیه خود را از دست بدهد.

در دمای ۷۰۰ درجه سانتی گراد که متوسط دمای نواحی گرم عالم است، این کاهش سرعت تنها ۹۰ روز طول می کشد، اما در مناطق سرد فضای بین ستاره ای این مدت به ۲۷ میلیون سال هم می رسد.

اما چطور می توان این اثر را در آزمایشگاه اندازه گرفت؟ مانخاواساس می گوید که چنین آزمایشی نیازمند یک خلاء فوق العاده و یک لیزر با دقت بالا برای به دام انداختن نانوذرات است؛ شرایطی که ایجاد آن سخت است اما دستیابی به آن در آینده نزدیک امکان پذیر است.

جان پندری از کالج سلطنتی لندن این بررسی ها را «کار ظریفی» می خواند که حتی می تواند منجر به درک عمیقی در خصوص این موضوع شود که آیا اطلاعات کوانتومی اصولا نابود می شوند یا خیر.

به گفته وی فوتون های واقعی که در طی فرایند کاهش سرعت ساطع می شوند، باید حاوی اطلاعاتی در خصوص وضعیت کوانتومی ذرات چرخان باشند.

وی می گوید: « این یکی از اندک فرایندهای پایه ای است که چیزی را که یک انرژی مکانیکی کلاسیک خالص به نظر می رسد، به یک وضعیت کوانتومی با همبستگی بالا تبدیل می کند.»
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:اصطکاک حتی در خلاء
پنج شنبه 28 بهمن 1389  09:27 ب.ظ

 قانون نيوتن قبلا رد شده الان هم كه داره استفاده ميشه به دليل اينه كه اين قانون فقط در محدوده خاصي (كه البته ما بيشتر تو اون محدوده كار ميكنيم)كاربرد داره

نظريه جديد هم واقعا جالبه

اللهم عجل الولیک الفرج

saeedrsl

saeedrsl
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 56
محل سکونت : آذربایجان شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها