عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ترفندهايی جالب جهت بدست آوردن مشخصات سيستم در VB.NET

ترفندهايی جالب جهت بدست آوردن مشخصات سيستم در VB.NET
پنج شنبه 28 بهمن 1389  08:42 ب.ظ

 

 

اين مقاله شامل ترفندهايی جهت بدست آوردن مشخصات سيستم مانند نام ماشين، ورژن سيستم عامل و... و همچنين کاربردهای آنهاست.

به گزارش بخش مقالات سايت IRITN، از idevcenter ، در اين مقاله به بررسی روشهايی پرداخته ميشود که به کمک آن می‌توان چند مشخصه از مشخصات سيستم را بدست آورد و از آنها در برنامه‌های کاربردی خود استفاده کرد. اين ويژگیها با استفاده از فضانام System.Environment بدست می آيند. کلاس Environment شامل اطلاعاتی در مورد محيط کار و پلات‌فرم حاضر روی سيستم و همچنين وسايلی در اين زمينه می باشد. اين کلاس نمی‌تواند به ارث برده شود.

نام ماشين (MachineName):
به کار بردن خصوصيت MachineName از اين کلاس نام NetBIOS کامپيوتر مربوطه را برمی‌گرداند. با بکار بردن کد زير در رويداد کليک يک Button می‌توان نام ماشين را در يک جعبه متن نمايش داد:

TextBox1.Text = System.Environment.MachineName.ToString

ورژن سيستم عامل (OSVersion):
با استفاده از خصوصيت OSVersion می‌توانيد ورژن سيستم عامل کامپيوتر کاربر را شناسايی کنيد. برای مثال با بکار بردن کد زير روی ويندوز ايکس پی، عدد 5.1.2600 به عنوان نتيجه برگردانده ميشود.

TextBox1.Text = System.Environment.OSVersion.ToString
از موارد استفاده اين خصوصيت می‌توان به کنترل نسخه ويندوز قبل از اجرای برنامه اشاره کرد. به عنوان مثال اگر برنامه شما برای اجرا روی ويندوز ايکس پی نوشته شده است با کنترل مقدار خروجی اين خصوصيت از اجرای آن روی نسخه‌های پائين‌تر ويندوز جلوگيری شود.


دايرکتوری سيستم (SystemDirectory):
خصوصيت SystemDirectory، نام دايرکتوری سيستم کاربر را برمی‌گرداند.
TextBox1.Text = System.Environment.SystemDirectory.ToString

نام دامنه (UserDomainName):
اين خصوصيت نام دامنه شبکهء کامپيوتر ميزبان را اعلام ميکند. مقدار اين خصوصيت به طور معمول همان نام کامپيوتر ميزبان است. برنامه شما بايد تحت ويندوز ان تی 3.1 و يا بالاتر از به اجرا درآيد؛ درغيراينصورت يک استثناء برپا خواهد شد (PlatformNotSupportedException).

TextBox1.Text = System.Environment.UserDomainName.ToString

نام کاربر (UserName):
مقدار خروجی اين خصوصيت نام کاربری شخصی است که به سيستم وارد شده است. این خصوصيت می‌تواند جهت شناسایی کاربر حاضر در سيستم به کار گرفته شود و از آن برای کنترل دسترسی به برنامه و اهداف امنيتی بهره برد. از ديگر کاربرد‌های اين خصوصيت، سفارشی کردن برنامه برای هر کاربر است.

TextBox1.Text = System.Environment.UserName.ToString

ورژن CLR ‏(Version):
اين خصوصيت نگارش زبان معمول زمان اجرا (Common Language Runtime) را برمی‌گرداند.

TextBox1.Text = System.Environment.Version.ToString

TickCount:
اين ويژگی يکی از ويژگيهای جالب ويندوز است که کاربردهای فراوانی دارد. اين خصوصيت يک عدد 32 بيتی را برمی‌گرداند که نشان دهندهء زمانی است (بر حسب ميلی ثانيه) که از روشن شدن سيستم ميگذرد. اين مقدار از تايمر سيستم گرفته ميشود و در يک متغير عددی 32-بيتی علامتدار ذخيره ميشود. با توجه به اينکه اين مقدار 32 بيت طول دارد، بنابراين اگر سيستم شما 24.9 روز روشن بماند، اين مقدار صفر شده و ازنو شروع به شمردن ميکند. دقت کنيد اين خصوصيت نمی تواند کمتر از 500 ميلی ثانيه باشد. با بکار بردن کد زير ميتوان اين مقدار را در يک جعبه متن نمايش داد:

TextBox1.Text = System.Environment.TickCount.ToString
از جمله کاربردهای خصوصيت TickCount ميتوان به محدود کردن زمان استفاده از کامپيوتر توسط کاربر اشاره کرد که ميتواند کاربردهای فراوانی داشته باشد.

نکته: توجه داشته باشيد که TickCount با Tick تفاوت دارد. Tick عددی است با وقفه های به مدت 100 نانو ثانيه که شامل مدت زمانی است که از ساعت 12:00am مورخ 1/1/0001 ميگذرد. اين خصوصيت را ميتوانيد با استفاده از System.DateTime.Now.Ticks بدست بياوريد.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها