عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آموزش Front Page (پارت سوم)

آموزش Front Page (پارت سوم)
پنج شنبه 28 بهمن 1389  10:28 ب.ظ

آموزش Front Page (پارت سوم)

 

Folder List يا ليست پوشه ها:
همانطور که در بالا گفتيم ما بين پنجره View Bar و پنجره اصلى صفحه فعال باز، يك پنجره عمودى ديگر بطور پيش فرض باز مى باشد كه ليست پوشه ها مى باشد و شما مى توانيد از طريق آن سريعتر به پوشه ها وفايلهاى خود دسترسى داشته باشيد. (در حاليكه اگر تب Folders در View Bar فعال باشد، شما پوشه هاى خود را در درون صفحه اصلى خواهيد ديد.)
تذكر:
جهت فعال نمودن يا غير فعال كردن Folder List مى توانيد از قسمت ميله فهرست view آن را كليك نماييد و يا روى دكمه folder list واقع در ميله ابزار (پنجمين دكمه كنار دكمه پرينتر) كليك نماييد.


آشنایی با منوی ابزار یا toolbar
يا ميله ابزارها:
بطور پيش فرض ميله ابزارهاى Standard و Format فعال بوده ودر زير ميله فهرست باز مى باشند. و احيانا" شما آنها را مشاهده ننموديد، مى توانيد در ميله فهرست (Menu Bar) در بخش View كليك كرده و از قسمت Toolbar گزينه هاى Standard و يا Format را انتخاب نماييد تا فعال شوند.
در اين ميله، ابزارها و وسايل اساسى، مورد لزوم فراوان و فورى برنامه كه همگى آنها در درون Menu Bar (ميله فهرست) نيز قرار دارند، جهت دسترسى سريع و فورى به شكل يك ابزار و دكمه قابل كليك جهت فعال شدن در اين ميله قرار داده شده اند. و چون بيشتر كار ما در ساختن صفحات وب با اين ابزار است ما ابتدا به معرفى كار آنها پرداخته و سپس ساير ابزار موجود در Menu Bar را معرفى و آموزش خواهيم داد.
تذكر:
اگر اشاره گر ماوس خود را يك لحظه روى اشكال موجود در نوار ابزار نگه داريد نام ابزار به صورت Tool Tip در زير آن ظاهر خواهد شد.


ابزارهای استاندارد
ابزارهاى نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:
1.Create a new normal page ( صفحه جديد): جهت ايجاد يا باز كردن صفحه جديد
با کليک بر روي آن، يک صفحه خالي خواهيد داشت که مي توانيد مطالب موردنياز را برروي آن نوشته يا قرار دهيد. بطور پيش فرض اسم اين صفحه New page (1..n) مي باشد که حتماً بايد در هنگام ذخيره سازي اسم بامسمايي به آن داده شود. دقت شود که يک صفحه جديد علاوه بر اسم بايد Title مناسبي نيز داشته باشد.کليک راست داخل صفحه و از آنجا page properties، و سپس عوض کردن Title
2)Open(باز كردن ): جهت باز كردن صفحات مورد نياز قبلى
3)Save ( ذخيره ): جهت ذخيره نمودن كارهاى انجام شده
4)Search (جستجو ): جهت جستجو و يافتن فايلها و مدارك مورد نياز در كامپيوتر يا شبكه
5)Publish Web (صدور وب): جهت انتشار يا قرار دادن سايت ساخته شده در سرور و سايت اصلى (انتقال يا انتشار پوشه يا صفحه ساخته شده به اينترنت واقعي که در اينحالت پنجره اي باز شده و با دادن آدرس مي توانيم اين عمل را انجام دهيم. البته در هنگام انتقال username و password را هم مي خواهد.)Toggle pane
ابزارهاى نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:
5.Toggle Pane ( فهرست پوشه): جهت مشاهده فهرست پوشه ها در كنار(سمت چپ) صفحه اصلى
6.Print (چاپ): جهت چاپ نمودن صفحات مورد نظر
Preview in Browser (مشاهده در جستجوگر وب): جهت مشاهد صفحه ساخته شده در جستجو گر وب مثلا" Internet Explorer يا برنامه Netscape و نسبت به Preview Tab پايين صفحه واقعی تر و قابل اعتماد تر است.
7.Spelling (كنترل ديكته): جهت چك و كنترل ديكته كلمات تايپ شده از نظر قواعد ديكته نويسى و قواعد مربوطه.
اگر کلمه اي در داخل صفحه اشتباه ديکته داشته باشد زير آن با رنگ قرمز و اگر اشتباه گرامر داشته باشد با رنگ سبز مشخص مي شود. براي اصلاح آنها روي هر قسمت کليک راست کرده و تک تک درست مي کنيم. اما با زدن دکمه spelling کادري باز مي شود که مي توان در آنجا اشتباهات را اصلاح کرد.
Ignore: چشم پوشي کردن از غلط موجود ( وقتی که ما از قصد آنرا غلط نوشته ايم، کلمه يا اسم خاصی است که در دیکشنر دستگاه نيست.
:Ignore All از همه موارد چشم پوشي کردن
Change: عوض کردن ( با کلمه پيشنهادی پنجره که در درون کادر انتخاب می کنيم عوض نمايد.)
Change All: عوض کردن کلی (با کلمه پيشنهادی پنجره که در درون کادر انتخاب می کنيم اين کلمه را در صورت وجود در هر کجای اين صفحه عوض نمايد.)
Add: به ديکشنري اضافه کند و ديگر در سندهای بعدی از ما نپرسد و ايراد نگيرد. (هرگاه کلمه خاصی که زياد به آن نياز داريم و ديکته آن را درست نوشته ام به ديکشنری اضافه می نمايد)
Suggest: دستگاه نظر يا پيشنهاد خودش را ارائه دهد که می تواند جهت رفع اشکال انتخاب شود.


Cut COPT pASTE
Cut (برش): جهت بريدن و برداشتن بخشى از متن، عكس و يا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشى ديگر
Copy (كپي): جهت برداشتن نسخه يا كپى بخشى از متن، عكس و يا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشى ديگر (Ctrl + C)
Paste (الصاق): جهت الصاق يا چسباندن قسمت كپى يا بريده شده موجود در حافظه (clipboard) در بخش مورد نظر (Ctrl + X)
نحوه انتخاب كردن كلمه، خط، پاراگراف وكل متن
تا چيزي را انتخاب نكنيم نمي توانيم روي آن عملي (cut،copy، تغيير رنگ، اندازه و ...) را انجام دهيم و در اينكار بايد خيلي دقت كنيم.
براي انتخاب يك كلمه كافي است دوبار روي كلمه كليك كنيم.
براي انتخاب يك خط به ابتداي خط رفته به نحوي كه علامت درج متن (I) ماوس تبديل به فلش شود و يكبار كليك مي كنيم اگر دو بار كليك كنيم پاراگراف انتخاب مي شود و اگر سه بار پشت سر هم كليك كنيم كل متن انتخاب مي شود.
براي انتخاب كلمه، خط، متن ويك يا چند حرف با صفحه كليد به صورت زير عمل مي كنيم. به ابتداي جايي كه مي خواهيم انتخاب کنيم با كليدهاي جهت نما حركت كرده و در آنجا قرار می گيريم، دكمه shift را نگه داشته با كليدهاي جهت نما (Arrow Keys)به انتهاي قسمت انتخابي خود مي رويم.
ساده ترين و راحت ترين روش انتخاب drag كردن با ماوس است. بدين طريق كه در ابتداي قسمت مربوطه كليك كرده و با احتياط تمام تا آخر قسمت مربوطه (حرف، كلمه، خط، پارگراف و كل متن) مي كشيم.
دقت:
• اگر روي آن قسمت كه انتخاب شده است، كليك كنيم آماده براي حركت به جاي ديگر مي باشد يعني می توان عمل cut را انجام داد و شما اشتباها" آن را نگرفته و جابجا نماييد.
• اگر بخواهيم كل متن را يكجا انتخاب كنيم، Edit ---Select All و يا از Ctrl+A استفاده مي كنيمFormating Painter
Format Painter (حكاك قالب بندى):
جهت انتقال قالب بندى يك بخش انتخاب شده به بخشهاى ديگرو سرعت بخشيدن به قالب بندى كارها (كليد طلايي) اگر مي خواهيم چند چيز را با Format يكسان تغيير دهيم كافي است اين اعمال را فقط روي يك چيز انجام داده، سپس آن موضوع را انتخاب كرده (جهت يكباراستفاده، يك بار و براي چند بار استفاده، دو بار پشت سر هم روي اين دكمه كليك ميكنيم) سپس روي(حروف، كلمات، بندهاي ) مورد نظر، كليك كرده و با درگ drag انتخاب مي كنيم. براي خارج كردن نشانگر از آن حالت (خنثي كردن آن)، يكبار روي خودش كليك مي كنيم.
Undo (خنثي كردن):
جهت خنثي نمودن آخرين اعمال و كارهاى انجام شده اشتباهى در صفحه (Ctrl+Z)
Redo (برعكس خنثى):
اگر عملى را خنثى نماييم ولى مجددا" بخواهيم به آن عمل باز گرديم از اين دكمه استفاده مىنماييم (Ctrl+Y)


Web companet
Web Component: يكسري افه ها را در اختيار كاربر قرار مي دهد. از جمله:
:hover Button ميتوانيد كلمه اي را از طريق اين به صفحه اي يا سايتي اتصال دهيد. و هنگامي كه بيننده روي آن مي آيد مي تواند جلوه هاي ويژه اي در صفحه مربوطه ايجاد كند.
:marquee متن انتخابي يا نوشته شده را متحرك مي كند با تغيير جهت و رنگ پس زمينه و ...
Banner Ad manager: كه شما مي توانيد با استفاده از دكمه Add عكسها و تصاوير انتخابي را در اين قسمت قرار داده و حتي در بخش link toآن را به سايت يا صفحه اي متصل كنيدو جلوه خاصي نيز در قسمت Effect به آن بدهيم.
نكته مهم:
بعضي از اين افه ها را فقط مي توانيم درون اينترنت واقعي ببينيم.
:web search براي درون سايت ميتوانيم جستجوگر بگذاريم.
:hit counter براي درون سايت مي توانيم شمارشگر بازديد كننده بگذاريد.
:photo gallary براي درون سايت مي توانيم عكسها را به صورت گالري بدهيم.
تذكر مهم: بهتر است تا حد امكان از گذاشتن چنين قرتي بازيهايي درون سايت خود، خود داري كنيم چرا كه بعضي از اينها سايت را سنگين كرده و حال بيننده را به هم مي زند.Insert tsble
(قرار دادن جدول): جهت درج جدول در محل انتخاب شده از طريق اين دكمه و يا منوي Tableميتوانيم با توجه به نيازمان جدول بسازيم. در اين گزينه كليك كرده و به تعداد مورد نياز مي كشيم. اما در قسمت Table/Insert تعداد سطرها و ستون هاي مورد نظر را وارد مي كنيم. بعد از درج جدول اگر بخواهيم روي آنها كار كنيم، روي جدول كليك راست كرده گزينه Table properties مشخصات كل جدول را در اختيار ما قرار ميدهد اما cell properties مشخصات سلولي را كه درآن كليك كرده ايم در اختيار ما قرار ميدهد.
اگر بخواهيم سلولي را حذف نماييم درون آن كليك كرده (براي انتخاب سلول هاي مختلف كليد Alt را گرفته يكي را انتخاب كرده سپس با Alt + shift بقيه سلولها را انتخاب مي كنيم و يا با درگ كردن ماوس روي سلولها اينكار مي نماييم.) و يا جاي مورد نظر را انتخاب كرده سپس از گزينه Table/ Select را انتخاب مي كنيم و دکمه Delete را جهت حذف کليک می کنيم.
:mergeچند سطر يا ستون انتخاب شده را ادغام مي كند ولي split ميتواند سلول انتخاب شده رابه چند سلول ديگر تقسيم كند.
كليك راست روي جدول و انتخاب گزينه Table properties
:Alignment تنظيم سمت قرار گرفتن جدول نسبت به متن اطراف و همچنين تعيين جهت نوشتن متن
: Float نسبت به متن جدول را در سمت راست يا چپ قرار ميدهد.
:cell spacing فاصله بين سلول و متن درون آنرا كم و يا زياد مي كند.
:cell padding فاصله بين سلول ها را از هم كم يا زياد مي كند.
:Table Direction جهت جدول را راست به چپ يا چپ به راست مي كند.
:Borders با درج عدد بزرگتر جدول را قاب مي كند. شما مي توانيد با حذف كردن Border Size، جدول را براي بيننده مخفي كنيد. براي قاب كردن عدد بزرگ و با (light, Dark) Border رنگ خاصي بدهيم. color رنگ كلي به جدول مي دهد.با زدن show both cells and table مي توانيم خطوط جدول و سلول ها را كامل ببينيم. براي Background يا زمينه کل جدول و يا يک سلول تنها، مي توانيم رنگ مخصوص و يا حتي يك تصوير بدهيم. اگر بخواهيم درون سلول متني درج كنيم موقعيت نوشتن متن را كه هميشه از پيش تعيين شده است را از سمت چپ ، راست، متعادل و نسبت به عكس از وسط، بالا ، زير و ...
اگر بخواهيم سلولی خطش درشت شده و تيتر گردد ميتوانيم آن ها را انتخاب كنيم و از قسمت cell properties درون header cell كليك كنيم.
اگرNo wrap را تيك بزنيم، جملات يك سلول را پيوسته مي آورد و شكنندگي ايجاد نمي كند.
مي توانيم براي تك تك سلول ها قاب رنگي جدا يا پس زمينه مخصوص قرار دهيم.
در قسمت گزينه Table بر روی Menu Bar گزينه هاي زيادي است كه عبارتند از:
:Draw Table به صورت دستي جدول مي كشيم و هنگام کليک روی آن ماوس ما تبديل به يک قلم ميشود و به شکل و اندازه و جای مورد نظر میتوانيم جدول بکشيم.
:Insert مي توانيم جدول(Table)، ستون(Columns)، رديف(Rows)، سلول و ... قرار دهيم.
:Delete cellحذف سلول هاي انتخاب شده
:Selectانتخاب جدول، ستون، رديف، سلول
:merge ادغام سلول هاي انتخاب شده
:Spiltتقسيم سلولهاي انتخاب شده به تعداد مورد نياز
:Auto Format با توجه به ساختارهاي قبلي موجود در حافظه جدولمان را قالب بندي ميكند.
:Distribute Columns rowsهماهنگ كردن رديف ها و سطرها به طور مساوی
:Auto Fit contentبا توجه به محتويات درون جدول و متن درج شده، تنظيم داخل سلول را انجام ميدهد.
:convertجدول را بر ميدارد و متن را بدون جدول مي گذارد.


Insert picture
Insert picture from file: (قرار دادن عكس از فايل) جهت درج و قرار دادن عكس يا ClipArt در صفحه. اگر بخواهيم دردرون صفحاتمان عكس قرار دهيم با استفاده ازاين دكمه و يا گزينه Insert / picture استفاده ميكنيم.
:clip Artعكسهاي پيش فرض نرم افزار آفيس را در اختيار شما قرار می دهد.
:From File عكسهاي داخل اسناد مارا مي آورد.
:Auto shape براي گذاشتن علائم و عکسهای خاص Drawing می باشد.
:From scanner or camاز اسكنر يا دوربين مي آورد.
:Word Artافه هاي نوشتاري ويژه
Video: يك فيلم ويدئو كوتاه قرار ميدهد.
New Drawing: يک Canvas يا بوم نقاشی جهت درج شئ يا عکسی در اختيار شما قرار ميدهد.
براي انجام كار روي عكس:
روي عكس دو بار كليك كرده و يا از قسمت View به قسمت Toolbar رفته و گزينه Drawings را انتخاب می کنيم.
Select: براي انتخاب عکس و يا Hotspots ها مي باشد.
Hotspots: جهت اتصال تكه اي ازعكس به يك سايت، صفحه و ... استفاده مي شود بدين گونه كه با توجه به نياز روي يكي از آن ها كليك كرده در روي عكس به اندازه دلخواه مي كشيم وقتي ماوس را رها كنيم پنجره Hyperlink بازمي شود و مي توانيم آدرس مناسب بدهيم و بعد ازآن می توانيم اندازه و مكان اتصال را جابجا، کوچک و بزرگ نماييم (براي تغيير اندازه از كناره ها و براي تغيير مكان روي آن كليك مي كنيم.)
Restore: عكس تغيير يافته را به حالت اوليه بر مي گرداند.
Resample: عكس را هنگاميكه از نظر اندازه تغيير كرده باشد به حالت قبلي اش بر مي گرداند.
Bevel: از كناره هاي خود عكس يك قاب براي عكس مي سازد.
Color: مي توانيم از اين بخش براي شستن رنگ عكس و كم كردن ياسفيد وسياه كردن آن استفاده كنيم.
Transparent: جلوه ويژه به عكس دادن و برجسته کردن بخشی از آن
Crop: براي بريدن تكه اي از عكس كه نياز است و حذف زايده هاي آن. برای اين کار ابتدا روي عکس كليك كرده تكه مورد نظر را انتخاب كرده و آن را تنظيم كرده، سپس دوباره روي دکمه Crop كليك كرده تكه مورد نظر مانده و بقيه حذف مي گردند.
Less Brightness: شفافيت يا نور را كم مي كند.
:More Brightness شفافيت يا نوررا زياد ميكند.
:Less Contrastحساسيت دو رنگ را كم ميكند.
More Contrast: حساسيت دو رنگ را زياد ميكند
4 دكمه بعدی براي چرخش و زاويه بندي عكس مي باشند. بدين نحو که:
Flip Vertical: جهت چرخش عمودی عکس نسبت به مرکز عکس
Flip Horizontal: جهت چرخش افقی عکس نسبت به مرکز عکس
Rotate Vertical: جهت دوران عمودی عکس
Rotate Horizontal:جهت دوران افقی عکس
Send Backward: هنگاميكه دو يا چند عكس را كنار هم داريم مي توانيم يكي را در پشت سر ديگری قرار دهيم.
Bring Forward: هنگاميكه دو يا چند عكس را كنار هم داريم مي توانيم يكي را در جلوي ديگری قرار دهيم.
Positional absolutely: موقعيت و محل قرار گرفتن عكسها را ثابت نگه مي دارد.
Thumbnail: براي اينكه عكسها سريع تر قابل دسترس براي بيننده باشد در صورتيكه عكسها بزرگ و زياد باشند، ابتدا نمونه عكس كوچكي از آن كه اندازه خيلي كمي دارد ساخته مي شود. در صورتيكه بيننده بخواهد عكس بزرگ تر را ببيند روي آن عكس كليك كرده و عکس بزرگ و اصلی را مي بيند.
Text: مي توانيم با انتخاب اين گزينه در درون عكس انتخابي خود متن مورد نظر را تايپ كنيم.
تذکر:
دکمه های ترکيبی Alt + Shift سمت راست کيبرد فقط متن را فارسي مي كند (در هر کجا باشيد ، راست چين، وسط چين و يا چپ چين)
دکمه های ترکيبی Alt + Shift سمت چپ کيبرد فقط متن را انگليسی مي كند (در هر کجا باشيد ، راست چين، وسط چين و يا چپ چين)
دکمه های ترکيبی Ctrl + Shift سمت راست کيبرد نه تنها متن را فارسي مي كند بلکه متن را راست چين می نمايد.
دکمه های ترکيبی Ctrl + Shift سمت چپ کيبرد نه تنها متن را انگليسی مي كند بلکه متن را چپ چين می نمايد.
Insert picture From File: عكس يا تصوير از فايل مي آورد.
چند نکته مهم در باره عکس:
فراموش نشود كه گرفتن و كشيدن عكس براي كوچك و بزرگ كردن آن هيچ تاثيري در اندازه و حجم صفحه نخواهد داشت و فقط كيفيت عكس را خراب ميكند اينكار در صورتيكه فقط به 10% براي جابجايي عكس نياز داريم اشكالي ندارد و برای اين امر روی عکس کليک نموده و از گوشه های آن گرفته برای بزرگ کردن به کناره ها و جهت کوچک نمودن به درون و مرکز عکس می کشيم.
با انتخاب عکس می توانيد روی Align Centre, Align Right, Align Left و يا Justify جهت تغيير محل قرار دادن عکس در وسط، سمت راست، سمت چپ و يا به حالت متعادل در صفحه عمل نماييد.
Drawing (نقاشى يا ترسيم): برنامه بسيار جالب و قشنگ جهت انجام كارهاى گرافيكىInsert Hyperlink
Refresh (تازه كردن صفحه): جهت مشاهده آخرين تغييرات انجام داده شده در صفحه
Stop (توقف): جهت توقف صفحه اى كه در حال باز شدن مىباشد و طول مىكشد يا مورد لزوم نيست.
Show All (نمايش تمامى علامتها): جهت نمايش محلهاى فاصله خورده بين كلمات (Space bar ) ، محل زدن دكمه Enter جهت درج پارگراف.
Microsoft FrontPage Help (برنامه كمكى Front Page): برنامه هلپ يا كمكى فرانت پيج را در پنجر هاى جداگانه براى شما باز مىكند كه در صورت آشنايى شما به انگليسى بسيار مفيد خواهد بود.
Toolbar Options ( دكمه هاى اضافى): جهت انتخاب و افزودن (يا برداشتن) ابزار هاى اضافى مورد لزوم به اين قسمت

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها