عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آموزش برنامه نویسی پایگاه داده در ویژوال بیسیک 6 قسمت 11

آموزش برنامه نویسی پایگاه داده در ویژوال بیسیک 6 قسمت 11
جمعه 29 بهمن 1389  04:35 ق.ظ

انتقال اطلاعات از یک پایگاه به پایگاه داده دیگر

» شاید یکی دیگر از جنبه های برنامه نویسی پایگاه داده توانایی کپی کردن اطلاعات از پایگاه داده ای به پایگاه داده دیگر است که بیشترین کاربرد این عمل در پشتیبان گیری یا انتقال اطلاعات از جدول فرعی به جدول اصلی ( مادر ) مشخص می شود .

» برای انجام این انتقال دو نوع روش وجود دارد. روش اول این است که ما اطلاعات را به صورت رکورد به رکورد از جدول فرعی خوانده و به صورت رکورد به رکورد در جدول اصلی قرار دهیم و مراقب باشیم که اطلاعات تکراری در این عملیات کپی نگردند ، که انجام کد نویسی برای این روش به نظر من کاری مشکل و دشوار است . روش دوم استفاده از دستورات SQL است که برای انجام چنین عملیاتی ایجاد شده اند و امکان انجام همه این کارها را در یک خط کد نویسی فراهم می نمایند . در این درس من می خواهم روش دوم را به شما عزیزان آموزش دهم .

» برای مثال شما دو پایگاه داده با نام های mdb1 ( پایگاه داده مادر ) و mdb2 ( پایگاه داده فرعی ) که دارای ساختار یکسانی هستند را در نظر بگیرید . ما قصد داریم اطلاعات موجود در پایگاه داده فرعی را بر روی اطلاعات موجود در پایگاه داده مادر بیفزاییم . پس در این حالت اطلاعاتی باید از پایگاه داده فرعی یا رابط به پایگاه داده مادر کپی گردند که نظیری در پایگاه داده مادر ندارند تا به این صورت از ذخیره سازی داده های تکراری در پایگاه داده مادر جلوگیری شود .

_ به دلیل این که انجام این کار در یک خط کد نویسی صورت می گیرد ما دیگر توانایی مراقبت از ورود داده های تکراری را نداریم . پس بهتر است که انجام این کار را هم بر عهده خود دستور قرار دهیم . به این صورت که اگر ما در پایگاه داده مادر فیلدی را به عنوان کلید قرار دهیم در هنگام انتقال داده ها این کلید به طور خودکار اجازه ورود داده های تکراری را نخواهد داد و فقط داده های کپی خواهند شد که در فیلد کلید نظیری ندارند . برای مثال شما دو پایگاه داده را به صورت زیر تنظیم نمایید :

» پایگاه داده مادر ( mdb1 ) :

--> یک جدول با نام Table1 دارای فیلد های زیر :

> ID : از نوع عددی به عنوان کلید

> Name : از نوع متن

> Family : از نوع متن

» پایگاه داده فرعی ( mdb2 ) :

--> یک جدول با نام Table2 دارای فیلد های زیر :

> ID : از نوع عدد

> Name : از نوع متن

> Family : از نوع متن

» دستور :

جدول فرعی  SELECT _ FROM '  مسیر و نام جدول اصلی ' IN  جدول اصلی INSERT INTO

_ در این دستور فقط مسیر و نام پایگاه داده مقصد ذکر می شود و پایگاه داده مبدا باید در اجرای برنامه گشوده شود . حال مثال را کامل می کنیم . ابتدا شما باید از دیالوگ References گزینه Microsoft DAO 3.51 Object Library را تیک بزنید و کد زیر را در دکمه ای قرار دهید :

()Private Sub CmdCopy_Click

Dim DBase As Database

Dim SQL As String

(Set DBase = OpenDatabase(App.Path & "\mdb2.mdb", True, False

" SQL = " INSERT INTO Table1 IN '" & App.Path & "\mdb1.mdb' SELECT * FROM Table2

DBase.Execute SQL

  " vbInformation , " Copy Completed  , " عمل انتقال اطلاعات با موفقیت به پایان رسید" Msgbox

End Sub

_ در این مثال اطلاعات موجود در جدول پایگاه داده فرعی ( Table2 ) به جدول موجود در پایگاه داده مادر ( Table1 )بدون تکرار در فیلد ID کپی می شوند . با استفاده از این دستور حتی می توان اطلاعات موجود در یک پایگاه داده نوع دیگر مانند Excel را به پایگاه داده Access کپی کرد که انشا الله در قسمت کار با پایگاه داده Excel توضیح خواهم داد .

---> این هم برنامه نمونه برای دانلود .

 

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها