عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

افزايش 4 برابري ميزان آب انتقالي زاينده‌رود به كاشان

افزايش 4 برابري ميزان آب انتقالي زاينده‌رود به كاشان
جمعه 29 بهمن 1389  09:27 ق.ظ

89/11/29 - 00:08
شماره:8911271578
با بهره‌برداري از تونل گلاب صورت مي‌گيرد؛
افزايش 4 برابري ميزان آب انتقالي زاينده‌رود به كاشان

خبرگزاري فارس: مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان گفت: با بهره‌برداري از تونل گلاب، آب انتقالي زاينده‌رود به شهرستان‌هاي كاشان و آران و بيدگل به چهار برابر افزايش مي‌يابد.

محمد علي طرفه امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در كاشان تصريح كرد: در صورت افتتاح اين تونل ميزان آب انتقالي زاينده‌رود به اين شهرستان‌ و آران و بيدگل به يك‌هزار و 700 ليتر در ثانيه مي‌رسد.


به گفته وي اجراي طرح تونل گلاب به طول 5/11كيلومتر از سال 84 آغاز شده كه 10كيلومتر تونل اصلي و 5/1كيلومتر تونل دسترسي است و در حال حاضر عمليات اجرايي 10 كيلومتر آن توسط قرارگاه خاتم‌الانبيا در دست اجراست.


طرفه با اشاره به ايجاد هفت كيلومتر از تونل اصلي تاكنون خاطرنشان كرد: براي ايجاد سه كيلومتر باقيمانده تونل اصلي گلاب نيازمند حمايت‌هاي مسئولان است كه در صورت تأمين اعتبارات مورد نياز، اين طرح حداكثر تا دو سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.


مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان اضافه كرد: در سال جاري 80 ميليارد ريال اعتبار براي اين طرح در نظر گرفته شده و براي تكميل و بهره‌برداري از آن 300 ميليارد ريال اعتبار نياز است.


طرفه در ادامه ريزش‌هاي متعدد حفاري را دليل تأخير در بهره‌برداري از تونل سوم كوهرنگ اعلام كرد و گفت : ريزش‌هاي متعدد و سخت تونل سوم كوهرنگ، شرايط دشواري را براي كارگران آن قسمت ايجاد كرده‌است.


وي طول كل اين طرح را 24 كيلومتر ذكر و تصريح كرد: 190 متر از 24 كيلومتر اين تونل روي گسل‌هاي فعال و قوي منطقه قرار گرفته و موجب مشكلات حفاري و ريزش‌ها و در نتيجه كندي كار شده‌است و با وجود اقدامات صورت گرفته هنوز امكان عمليات سريع حفاري فراهم نشده كه بايد براي تسريع در انجام اين طرح روش‌هاي مناسب‌تري را انجام داد.


طرفه با اشاره به پيش‌بيني افتتاح اين طرح در بهار سال 90 گفت: با افتتاح فاز اول تونل سوم كوهرنگ امكان انتقال 100 ميليون مترمكعب آب فراهم مي‌شود.


مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان اصفهان در ادامه خشكسالي‌هاي اخير را موجب بحران بي‌آبي دانست و اجراي طرح‌هاي تأميني در استان اصفهان و حفظ منابع آب زيرزميني را دو راهكار مهم و اساسي براي تقويت منابع آبي اين استان ذكر كرد .


طرفه مشكل كمبود اعتبار را يكي از مهمترين موانع هميشگي پيش‌روي اين طرح‌ها خواند و افزود: اميدواريم با پشتيباني مديريت استان بتوان از طريق فروش اوراق مشاركت، اعتبارات اين طرح‌ها افزايش داد.


وي ميزان درخواست اعتبار براي طرح‌هاي سال 89 استان اصفهان را بيش از 120 ميليارد تومان اعلام كرد و يادآور شد: براي انجام طرح‌هاي سال 90 نيز پيشنهاد 210 ميليارد تومان شده تا طرح‌هاي آبي استان عملياتي شود.

g_golshani_rasekhoon

g_golshani_rasekhoon
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 1087
محل سکونت : آذربايجان غربي
دسترسی سریع به انجمن ها