عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بزرگترين پل خرپايي كشور لرستان را به چهارمحال‌بختياري متصل كرد

بزرگترين پل خرپايي كشور لرستان را به چهارمحال‌بختياري متصل كرد
جمعه 29 بهمن 1389  09:41 ق.ظ

89/11/29 - 09:32
شماره:8911280650
با حضور معاون وزير راه،
بزرگترين پل خرپايي كشور لرستان را به چهارمحال‌بختياري متصل كرد

خبرگزاري فارس: با حضور معاون وزير راه و ترابري و رئيس دفتر مناطق محروم رياست جمهوري، امروز جمعه 29 بهمن‌ماه بزرگترين پل خرپايي كشور در بخش بشارت اليگودرز به طول 81 متر به بهره‌برداري مي‌رسد.

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از روابط عمومي وزارت راه و ترابري، بزرگترين پل خرپايي كشور در روستاي «چال فهره» از توابع بخش بشارت شهرستان اليگودرز احداث شده است.
با احداث پل چال فهره بر روي رودخانه بختياري علاوه بر حل مشكلات بيش از 100 خانوار ساكن در منطقه ارتباط زميني استان‌هاي لرستان و چهار محال بختياري نيز برقرار شده است.
پل چال فهره با 230 تن وزن بزرگترين پل خرپايي است كه تاكنون در كشور ساخته شده است.
پل خرپايي بشارت با 81 متر طول، 2 برابر خرپاهاي معمولي ارتفاع دارد و عرض آن 5/5 متر است كه علاوه بر استفاده عابران پياده و احشام ، قابليت عبور خودروها و محموله ها با وزن 70 تن را نيز داراست. همچنين ارتفاع خط پروژه از كف رودخانه 31 متر است.
ساخت اين پل با اعتباري بيش از 14 ميليارد ريال از سال 1387 آغاز شده است.
در ساخت اين پل با توجه به وزن زياد و محدوديت ميدان كار از روش مونتاژ و پيشروي خرپا از روي ريل استفاده شد كه در نوع خود كم‌نظير است.
شش ماه مطالعات اجرايي اين پل طول كشيده است كه از نظر طراحي ، ساخت و نحوه نصب از نمونه هاي شاخص پل سازي در ايران محسوب مي شود.
ساخت اين پل موجب شده است تا مشكلات رفت و آمد بين 2 روستاي بزنويد و چال فهره كه در حاشيه رودخانه رودبار قرار دارند رفع شود و همچنين 2 استان لرستان و چهارمحال و بختياري از طريق اين پل به هم متصل شدند.
با توجه به سخت گذر بودن منطقه ، قطعات پل با استفاده از ماشين آلات سنگين اداره كل راه و ترابري لرستان به روستاي بزنويد منتقل و مونتاژ‍ آن از اوايل امسال آغاز شد كه اين عمليات در اواخر دي ماه با اتصال دماغه پل به پايه پل در آن سوي رودخانه به پايان رسيد.
اين پل بخش بشارت شهرستان اليگودرز را به استان چهارمحال و بختياري متصل كرده است . اين بخش به مركزيت دهستان بزنويد با 11 هزار نفر جمعيت در 100 كيلومتري شهر اليگودرز و در دل كوه هاي سر به فلك كشيده اشترانكوه قرار دارد.
اين پل نمادي از توجه بيش از پيش دولتمردان نظام جمهوري اسلامي به همه مناطق بويژه روستاهاي دورافتاده و محروم است.
انتهاي پيام/ص

g_golshani_rasekhoon

g_golshani_rasekhoon
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 1087
محل سکونت : آذربايجان غربي
دسترسی سریع به انجمن ها