عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

امام مهدي (عج) ياراني مي‌خواهد «عارف» و «مجاهد»

امام مهدي (عج) ياراني مي‌خواهد «عارف» و «مجاهد»
جمعه 29 بهمن 1389  09:42 ق.ظ

89/11/29 - 09:36
شماره:8911280708
امام مهدي (عج) ياراني مي‌خواهد «عارف» و «مجاهد»

خبرگزاري فارس: تنها كساني مي‌توانند امام زمان (عج) را در گرفتن انتقام از دشمنان اسلام، ياري كنند كه داراي دو فضيلت نوراني «عرفان» و «حماسه» باشند. در حقيقت؛ ياري‌كننده امام زمان (عج) عارف حماسه‌آفرين است.

به گزارش خبرنگار آيين و انديشه فارس، براي منتظران امام زمان (عج) مقدمات سه‌گانه‌اي در نظر گرفته شده كه براي يكايك چشم‌انتظاران حضرت ولي عصر (عج) فريضه است كه با تلاش و مجاهدت بسيار خود را به اين مقامات نوراني، عرفاني و حماسي برسانند. اين مقامات سه‌گانه عبارتند از: «مقام معرفت»، «مقام محبت» و «مقام نصرت».


محبت و نصرت ميوه‌هاي شيرين درخت معرفت‌اند؛ هر چقدر معرفت افزون‌تر و بيشتر باشد، محبت ‌نيز افزون‌تر و شديدتر خواهد بود و هر چقدر معرفت و محبت نسبت به امام مهدي (عج) بيش‌تر باشد، منتظران آن امام عارف‌تر و حماسي‌تر خواهند بود و تنها كساني مي‌توانند امام زمان (عج) را در گرفتن انتقام از دشمنان اسلام، ياري كنند كه داراي دو فضيلت نوراني عرفان و حماسه باشند. در حقيقت، ياري كننده امام زمان (عج) عارف حماسه‌آفرين است.


منتظر حضرت مهدي (عج) وقتي مي‌تواند به مقام نصرت برسد كه هم عارف باشد و هم مرد ميدان‌هاي نبرد. عارف يعني كسي كه همه جا و با همه چيز و همه كس، خدا را مي‌بيند. چنانچه از حضرت علي (ع) نقل است: «ما رايت شيئا الا ورايت الله قبله وبعده ومعه وفيه»؛ «چيزي را نديده‌ام مگر آنكه پيش از آن، پس از آن، همراه آن و درون آن خدا را ديده‌ام.»


همچنين عبادت عارف، عاشقانه است و نماز و جنگ را به عنوان دو شأن از شئون عبادت مي‌بيند؛ پس هم عاشقانه نماز مي‌خواند و هم عاشقانه در ميدان مي‌جنگد. پيامبر (ص) فرمودند: «افضل الناس من عشق العبادة فعانقها و احبها بقلبه و باشرها بجسده و تفرغ لها فهو لايبالي علي ما اصبح من الدنيا علي عسر ام علي يسر»؛ «برترين مردم آن است كه عاشق عبادت باشد. عبادت را با قلبش در آغوش كشد و دوست بدارد و خويشتن را به خاطر آن فارغ سازد و او را باكي نباشد كه دنيايش به آساني يا به سختي بگذرد.»


در بينش عارفان مكتب اهل بيت (ع) عبادت‌، درجات و شئوني دارد، يكي از بارزترين مظاهر عبادت جنگ است و دفاع مقدس، شأني از شئون عبادت در آيين ماست. افضل جنگجويان كساني هستند كه به جبهه و جهاد در راه خدا و همراهي كردن اهل بيت (ع) در جبهه و جنگ عشق بورزند.


در ضمن، مجاهدان عارف و عارفان مجاهد مرگ بر شهادت را شاه‌راهي مي‌دانند كه عاشق را به وصال معشوق مي‌رساند و پلي است كه عارف حماسه‌گر را از سرزمين خشك فراغ به سرزمين سبز وصال و ديدار يار رهنمون مي‌سازد. چنانچه امام حسين (ع) در روز عاشورا خطاب به يارانش فرمود: «صبرا بني الكرام، فما الموت الا قنطرة تعبر بكم عن البؤس والضراء الي الجنان الواسعة والنعيم الدائمة، فايكم يكره أن ينتقل من سجن ألي قصر؟ وما هو لاعدائكم الا كمن ينتقل من قصر إلي سجن وعذاب»؛ «اي بزرگ‌زادگان شكيبايي و پايداري ورزيد كه مرگ جز پلي نيست كه شما را از رنج و سختي عبور مي‌دهد و به بهشت پهناور و نعمت‌هاي هميشگي آن مي‌رساند. چه كسي هست كه نخواهد از زنداني به قصري انتقال يابد مرگ براي دشمنان شما نيست مرگ مانند انتقال از قصري به سوي زندان و عذاب.»


عارف، سلاح به‌دوشي است كه بناست عاشقانه‌ترين حماسه عالم را رقم بزند و در ركاب امام زمان (عج) منتقم خون شهيدان كربلا باشد. او داراي نگاهي عاشقانه است و با اين نگاه به مرگ مي‌نگرد. عاشق و يار امام زمان (عج) عاشق شهادت است چرا كه اگر چنين نباشد غير ممكن است كه بتواند در بزرگ‌ترين حماسه عاشقانه عالم در ركاب حضرت منتقم دوام بياورد و با زورگويان متكبر بجنگد؛ بنابراين قدم‌هايش در جهاد اصغر خواهد لرزيد. شمشير جهاد از دستش به زمين خواهد افتاد و حضرت صاحب‌الامر (عج) را در جهاد با دشمنان، تنها خواهد گذاشت.


امام صادق (ع) يكي از ويژگي‌هاي منتظران امام زمان (عج) را اينگونه معرفي كرده است: «آنها عاشق شهادت در ركاب امام عصر (عج) هستند.»


همچنين بايد گفت؛ منتظر عارف، قيمت و ارزش خود را مي‌داند و خود را به كمتر از خدا نمي‌فروشد. امام عارفان، حضرت موسي بن جعفر (ع) در كلامي اسرار آميز به همه ما آموخته است كه خودتان را به كمتر از خدا نفروشيد كه قيمت شما پيروان اهل بيت (ع) بسيار است: «ان ابدانكم ليس لها ثمن الا الجنة فلا تبيعوها بغيرها»؛ «همانا بدن‌هاي شما به اندازه بهشت مي‌ارزد؛ پس آن را به غير بهشت نفروشيد كه ضرر خواهيد كرد.»


عارفان در شرح اين كلام مي‌نويسند كه معناي سخن امام بزرگوار آن است كه بدن‌هاي خاكي و ناسوتي شما، قيمت و ارزشش خداي سبحان است؛ يعني آنكه حقيقت انساني و الهي خود را به كمتر از خداوند نفروشيد.


همه كساني كه خواهان ياري كردن قائم آل محمد (عج) هستند، بايد عاشقاني باشد كه خود را فقط و فقط به معشوق پرده‌نشين بفروشند و حتي در جهاد اصغر خونشان و جهانشان را با بهشت معاوضه نكنند

g_golshani_rasekhoon

g_golshani_rasekhoon
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 1087
محل سکونت : آذربايجان غربي
دسترسی سریع به انجمن ها