عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها به هنگام سرماخوردگی خودداری كنید

از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها به هنگام سرماخوردگی خودداری كنید
جمعه 29 بهمن 1389  10:41 ق.ظ

 

علت سرماخوردگی عمدتا ویروسی است که در این صورت، معمولا ظرف مدت ۳ تا ۵ روز حتی اگر درمان نیز انجام نشود، سرماخوردگی خود به خود از بین می رود.

دکتر سید علیرضا مصباحی دبیر انجمن راینولوژی استان فارس در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران با اشاره به گلودرد، تب، آبریزش بینی، بدن درد، عطسه، اشک ریزش، بی حالی و سردرد به عنوان علایم سرماخوردگی معمولا ساده، خاطرنشان کرد: بالای ۹۰ درصد موارد حتی چنانچه بیمار از هیچ دارویی نیز استفاده نکند، این بیماری خود به خود از بین می رود.

این عضو جامعه جراحان گوش، حلق و بینی آمریکا افزود: باید دوران ۳ تا ۵ روزه بیماری برطرف شود و نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک نیست و نباید خودسرانه از آنتی بیوتیک استفاده كرد.

همچنین افراد نباید با شروع هر گلودردی تقاضای تزریق پنی سیلین از پزشک داشته باشند.

وی اضافه کرد: چنانچه علایم بیماری سرماخوردگی بیش از ۳ تا ۵ روز به طول انجامد یا ترشحات چرکی از بینی بیش از ۵ تا ۷ روز به طول انجامد، ممكن است که سینوس ها دچار عفونت های چرکی شده باشند که در این موارد حتما بیمار باید به پزشک مراجعه كند و بر اساس صلاحدید پزشک نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک دارد.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها