عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

چند سوال رایج از مشاور خانواده درباره کودکان

چند سوال رایج از مشاور خانواده درباره کودکان
جمعه 29 بهمن 1389  11:13 ق.ظ

سؤال:
آیا درباره‌ی رفتارهای غیرعادی جنسی باید با کودکان صحبت‌کرد؟

مریم- ب (تهران)
پاسخ:
ممکن است کودکان در معرض سوءاستفاده‌ی دیگران قراربگیرند یا افرادی، آنان را مورد اذیت و آزار جنسی قراردهند؛ بنابراین در درجه‌ی اول باید بسیار مراقب باشیم که چنین اتفاقی نیفتد. علاوه‌بر این، برای کودکان خردسال باید توضیح داده شود که بعضی افراد، ممکن است دست به کارهای غیرعادی بزنند و او باید هوشیار باشد که از چنین افرادی دوری کند و اگر کسی از او خواست که به بازی‌های جنسی و امثال آن بپردازد، خودداری کند.

 
 
سؤال:
اگر کودکی زیر 3سال نتوانست به خواب و تغذیه‌ی مناسب و منظم عادت کند، چه باید کرد؟
آذر- ک (بوشهر)
پاسخ:
عادت، به‌مرور زمان شکل‌می‌گیرد و تغییردادن آن‌هم مستلزم صرف زمان و حوصله‌ی کافی‌ست؛ بنابراین نباید عجله کرد. اگر کودک، نیمه‌ی ‌شب دوبار بیدار می‌شود و شیر می‌خواهد، باید یک‌بار شیر بدهیم و یک‌بار اعتنا نکنیم تا به‌تدریج عادت کند. حتماً باید زمان مناسب میان آخرین تغذیه‌ی شب و زمان خواب او رعایت شود چون اگر با معده‌ی پُر به خواب برود، آثار سوء فراوانی -به‌خصوص در نوجوانی- دارد. (باید میان شام و خواب کودک، 2ساعت فاصله باشد.)
 
 
سؤال:
فرزند پسری دارم که در سال اول دبیرستان تحصیل می‌کند. او بسیار سرد و بی‌عاطفه است و حس دلسوزی ندارد. البته خانواده‌ی پدری او هم بسیار کم‌حرف و ساکت هستند. با او چگونه رفتار کنم؟
مهری- م (تبریز)
پاسخ:
محیط خانوادگی بستگان، همواره برای فرزندان الگوست. کودکان تحت‌تأثیر محیط خانواده و رفتارهای پدر و مادر تربیت می‌شوند و ویژگی‌ رفتاری و عادتی پیدا می‌کنند. فرزند شما نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ شما می‌توانید او را تشویق‌کنید تا در جمع گروه هم‌سالانش -به‌خصوص افرادی‌که روحیه‌ی متفاوتی با او دارند- شرکت کند تا به‌مرور با تأثیر از هم‌سالان خوب و شایسته، روحیه‌اش کمی تغییر کند.

 

rozzar

rozzar
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1327
محل سکونت : سمنان
دسترسی سریع به انجمن ها