عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چگونگی تکامل و شکل گیری پر در پرندگان + عکس

چگونگی تکامل و شکل گیری پر در پرندگان + عکس
جمعه 29 بهمن 1389  11:33 ق.ظ

مجله نشنال جغرافی در گزارشی تصویری توضیحاتی را در خصوص تکامل شگفت انگیز و اهداف شکل گیری پر در پرندگان ارائه کرده است این گزارش منشأ پرهای پرندگان را که نوع تکامل یافته دایناسورها هستند، نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اگر پرهای اولیه برای پرواز به تکامل نرسیده اند پس هدف از تشکیل آنها چه بوده است؟

این سئوالی که مجله نشنال جغرافی با طرح آن به دنبال علل شکل گیری یک پدیده شگفت انگیز کمتر شناخته شده در طبیعت می رود.

پدیده ای که با وجود اینکه جزئی از زندگی روزمره ما را می سازد اما انسانها آگاهی کمی درباره ماهیت آن دارند.

بیشتر ما هرگز از نزدیک بزرگترین شگفتیهای طبیعیت را نمی بینیم اما چیز فوق العاده ای وجود دارد که همه ما می توانیم به راحتی زمانی که از خانه بیرون می رویم آن را ببینیم. این طبیعت شگفت انگیز، دایناسورها یعنی همان پرندگانی هستند که به خاطر پرهای خود پرواز می کنند.

در حقیقت دانشمندان می دانند که پرندگان تکامل یافته دایناسورها هستند اما منشاء پرهای آنها می تواند قدیمی تر از این باشد و به جد مشترک میان دایناسورها و پتروسورها (دایناسورهای بالدار) بازگردد.


 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:چگونگی تکامل و شکل گیری پر در پرندگان + عکس
جمعه 29 بهمن 1389  11:34 ق.ظ

 

1) این تصویر فسیل یک پتروسور است که بین ۱۶۸ تا ۱۵۲ میلیون سال قبل در چین می زیسته است. این خزندگان بالدار با رشته های نازکی پوشیده شده بودند که شاید شبیه به پرهای کرکی این جوجه قرقاول بوده است. 

۲) زمانی که در سال ۱۹۹۷، شو شینگ، دیرینه شناس چینی فسیل این پتروسور گونه Beipiaosaurus inexpectus را برای اولین بار دید از رشته هایی که شبیه به پر پرندگان بود شگفت زده شد. این رشته ها بر روی سر، پشت و دم این دایناسور بالدار دیده می شدند.

در آن زمان پر در دایناسورهای متاخرتر کشف شده بود اما این رشته ها ساختارهای کاملا جدیدی بودند. به گفته شو شینگ از موسسه دیرینه شناسی مهره داران در پکن، پرها برای دایناسورهای کوچکتر می توانست ساختاری برای ذخیره گرما باشد اما Beipiaosaurus inexpectus دو متر طول داشت و برای ادامه حیات به جای نگه داشتن گرما باید آن را از دست می داد بنابراین احتمالا این رشته ها نقش حفاظتی داشتند.

۳) این فسیل در سال ۱۸۶۱ در یک غار در آلمان کشف شد. این فسیل پر ۱۵۰ میلیون سال قدمت دارد و نشان می دهد که یکی از شیک ترین اختراعات طبیعت (پر) در آن زمان وجود داشته است. این پر در حقیقت متعلق به "آرکئوپتریکس" است.

حال این سئوال مطرح می شود که چرا آرکئوپتریکس که یک پرنده نخستین است باید پرهایی شبیه به پرندگان امروزی داشته باشد؟
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

پاسخ به:چگونگی تکامل و شکل گیری پر در پرندگان + عکس
جمعه 29 بهمن 1389  11:35 ق.ظ

 

) تا سال ۲۰۰۱ تنها دایناسورهای پردار از خانواده "خَزَنده وَرَکیان" کشف شده بودند. خَزَنده وَرَکیان دایناسورهایی با استخوان لگن خاصره شبیه به پرندگان بودند. این دایناسورها جد پرندگان امروزی به شمار می روند. اما در سال ۲۰۰۱ فسیل Psittacosaurus وارد صحنه بین المللی شد.

این دایناسور از خانواده دیگری به نام "پرنده وَرَکیان" بود که رشته های بلندی بر روی دم داشت. "پرنده ورکیان" گونه ای از دایناسورهای بالدار بودند که استخوان نشیمنگاهی آنها شبیه به پرندگان بود. در سال ۲۰۰۹ نیز رشته های مشابهی بر روی گونه ای دیگر از این خانواده از دایناسورها کشف شد. اکنون این سئوال مطرح می شود که آیا پر در این دو گونه به صورت مستقل تکامل یافته است یا هر دو یک جد مشترک داشته اند؟

۵) این Epidexipteryx است که در ابعاد یک کبوتر بوده و چهار پر بلند روبان مانند داشته است. این پوشش پر بی شک برای ذخیره گرما و یا کمک در پرواز بی فایده بوده اما می توانسته است برای جلب توجه یک شریک زندگی و یا برای تشخیص سایر افراد گروه کاربر داشته باشد.

۶) در سال ۱۸۶۰ چارلز داروین نتوانست با تئوری انتخاب طبیعی خود درباره دم زیبای طاووسهای نر توضیح دهد اما با ارائه فرمول انتخاب جنسیتی نشان داد که طاووسهای نری که دم زیباتر و بلندتری داشته اند با راحتی بیشتری می توانسته اند جفت پیدا کنند.

بنابراین، این طاووسها موفق شده اند ژنهای خود را به نسلهای بعد انتفال دهند و سایر طاووسهای نر با دم کوتاه نابوده شده اند.
 

behrouz_h

behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی
دسترسی سریع به انجمن ها