عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تبديل ايران به يكي از صادركنندگان بزرگ‌

تبديل ايران به يكي از صادركنندگان بزرگ‌
جمعه 29 بهمن 1389  12:45 ب.ظ

در برنامه پنجم توسعه محقق مي‌شود؛
تبديل ايران به يكي از صادركنندگان بزرگ‌

خبرگزاري فارس: وزير نفت گفت: ايران در برنامه پنجم توسعه به يكي از صادركنندگان بنام در صحنه بين‌المللي تبديل مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از ماهشهر، سيدمسعود ميركاظمي عصر پنج‌شنبه در آيين بهره‌برداري از هشت طرح بزرگ پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي، اظهار داشت: يكي ديگر از برگ‌هاي افتخار در سي‌ و دومين سال پيروزي انقلاب اسلامي ايران بهره‌برداري از هشت پروژه‌اي است كه امروز به دست رئيس جمهور افتتاح شد.
وي افزود: در دهه فجر امسال حدود 7 تا 8 هزار ميليارد تومان پروژه در صنعت نفت افتتاح داشتيم كه امروز حدود يك هزار ميليارد تومان پروژه به بهره‌برداري رسيد كه اين مسئله نشان‌دهنده قدرت نظام مقدس جمهوري اسلامي است كه با وجود همه دسيسه‌ها و شيطنت‌ها امروز مي‌تواند استوار بايستد.
وزير نفت ادامه داد: امروز ايران اسلامي در تمامي صحنه‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در دنيا حرفي براي گفتن دارد و اين نتيجه لطف خداوند و اعتماد و خودباوري است كه در سراسر كشور وجود دارد.
ميركاظمي با بيان اينكه سه پروژه از طرح‌هاي به‌ بهره‌برداري رسيده در ماهشهر دانش‌محور بوده‌اند، گفت: اين سه پروژه از طرح‌هاي پيچيده‌اي بود كه به دست متخصصان متعهد كشور به نتيجه رسيد.
وي تأكيد كرد: اكنون به جرأت مي‌توانيم بگوييم كه هيچ موضوعي در حوزه صنعت نفت وجود ندارد كه توسط جوانان ايراني قابل دست‌يابي نباشد.
وزير نفت اظهار داشت: امروز به نقطه‌اي رسيده‌ايم كه با شتاب علمي كه كشور در پيش گرفته مي‌توانيم به صراحت وعده فردايي بهتر را بدهيم.
ميركاظمي در ادامه با اشاره به مسئله خودكفايي كشور در توليد بنزين بيان داشت: بلافاصله پس از اعلام وزارت‌خانه چند واحد از صنايع پتروشيمي كشور توليد بنزين را آغاز كردند و اين مسئله كمك كرد دشمنان را از آنچه كه پاشنه آشيل ايران مي‌دانستند، نااميد و دلسرد كنيم.
وي افزود: هفت واحد از 38 واحد پتروشيمي كشور درگير توليد بنزين شدند و حدود 1.5 ميليارد ليتر بنزين در كشور توليد شده است.
وزير نفت اظهار داشت: در پي اين دستاورد بزرگ رسانه‌هاي غربي ادعا مي‌كردند كه ايران صادرات و توليدات زنجيره خود را قطع كرده و به توليد بنزين پرداخته كه آمار توليدات 10 ماهه امسال صنعت پتروشيمي كشور خلاف ادعاي آنها را اثبات مي‌كند.
ميركاظمي ادامه داد: توليد كل ما در 10 ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21 درصد رشد داشته و به 33.4 ميليون تن رسيده و صادرات با 27 درصد رشد به 13.2 ميليون تن رسيده است.
وي ارزش اين ميزان صادرات را بالغ بر 8.7 ميليارد دلار عنوان كرد و گفت: اين ميزان صادرات نسبت به 10 ماهه سال گذشته 61 درصد رشد را نشان مي‌دهد.
وزير نفت در ادامه اظهار داشت: فروش داخلي نيز 5.8 ميليون تن بوده كه نسبت به سال گذشته 10 درصد افزايش را نشان مي‌دهد كه معادل ريالي آن 4 هزار و 700 ميليارد تومان است.
ميركاظمي افزود: ارزش كل فروش طي اين مدت با 51 درصد افزايش به 12.8 ميليارد دلار رسيده است و اين نشان مي‌دهد علاوه بر اينكه 1.5 ميليارد ليتر بنزين توليد كرده‌ايم در ديگر توليدات نيز اين ميزان رشد را نيز داشته‌ايم.
وي در ادامه سخنان خود ميزان سرمايه‌گذاري در صنعت پتروشيمي را 50 ميليارد دلار عنوان كرد و از تعريف 49 ميليارد دلار پروژه ديگر در اين صنعت خبر داد.
وزير نفت اظهار داشت: اين ميزان پروژه بين صفر تا 98 درصد پيشرفت دارد كه اميدواريم تا پايان برنامه پنجم تأمين سرمايه براي بخش خصوصي انجام شده و ظرفيتي را كه امروز به 51 ميليون تن رسيده به 95 ميليون تني كه هدف‌گذاري شده برسيم.
ميركاظمي تأكيد كرد: تحقق اين موضوع امكان‌پذير است چرا كه امروز مراكز علمي و پژوهشي و مجتمع‌هاي توليدي خودشان توليد دانش مي‌كنند.
وي با بيان اينكه زماني ايران تجهيزات و دانش مورد نياز را از خارج به كشور وارد مي‌كرد، گفت: امروز بسياري از تجهيزات مورد نياز توسط متخصصان ايراني ساخته مي‌شود و مي‌توانيم ادعا كنيم كه در برنامه پنجم توسعه به يكي از صادركنندگان به نام در صحنه بين‌المللي تبديل مي‌شويم.
وزير نفت با تأكيد بر توسعه صنايع پايين‌دستي خاطرنشان كرد: اميدواريم سرمايه‌گذاري‌ها به ويژه در صنايع پايين‌دستي ادامه پيدا كند و بهره‌برداري‌هايي كه امروز در حوزه زيرساخت‌، توليد برق و تأمين آب انجام گرفته بتواند زمينه بسيار خوبي براي سرمايه‌گذاري در بخش صنايع ميان‌دستي و پايين‌دستي ايجاد كند.
ميركاظمي همچنين به مسئله پيگيري استخدام نيروهاي پيمانكار اشاره كرد و گفت: در اين ارتباط كارگروهي در وزارت‌خانه تشكيل شده كه مسائل پيمانكاري و قراردادها را پيگيري مي‌كند.
وي بيان داشت: برخي از كاركنان كه شرايط لازم را داشتند، مسئله استخدام آنها حل شده اما در سطح عمومي در حال پيگيري اين موضوع هستيم.
وزير نفت در پايان يادآور شد: باتوجه به اجراي سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي و سپرده شدن برخي شركت‌ها به بخش خصوصي بايد راهكارهاي لازم در اين باره نيز انديشيده و اتخاذ شود.
انتهاي پيام/غ10/ج

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها