عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شهرستان خدابنده يكي از مناطق مهم كشور در بحث غارنوردي است‌ ‌

شهرستان خدابنده يكي از مناطق مهم كشور در بحث غارنوردي است‌ ‌
جمعه 29 بهمن 1389  12:46 ب.ظ

مسئول كارگروه غارنوردي استان زنجان:
شهرستان خدابنده يكي از مناطق مهم كشور در بحث غارنوردي است‌ ‌

خبرگزاري فارس: مسئول كارگروه غارنوردي استان زنجان با اشاره به وجود غارهاي مختلف در شهرستان خدابنده گفت: شهرستان خدابنده يكي از مناطق مهم كشور در بحث غارنوردي است.

به گزارش خبرگزاري فارس از زنجان، محسن صنعتي شامگاه پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با بيان اينكه توريست حرفه‌اي غارنوردي مي‌تواند به يكي از منابع مهم درآمد در شهرستان خدابنده تبديل شود، اظهار داشت: توريست حرفه‌اي غارنوردي مي‌تواند در صورت سرمايه‌گذاري به يكي از زمينه‌هاي جذب توريست از داخل و يا حتي خارج از كشور تبديل شود.
وي با بيان اينكه در حال حاضر دو غار مهم در شهرستان خدابنده شناسايي شده است، تصريح كرد: يكي از مهم‌ترين غارهاي كشف شده غار زيباي كتله‌خور است.
مسئول كارگروه غارنوردي استان زنجان با بيان اينكه غار زرين‌ غار نيز يكي از غارهايي است كه از سوي غارنوردان استان كشف شده است، اظهار داشت: اين غار يك غار جوان و بسيار زيباست كه به همين دليل كارگروه روي آن حساسيت ويژه‌اي دارد.
وي در ادامه با اشاره به اينكه اين غار هشت سال پيش از سوي غارنوردان زنجاني كشف و شناسايي مسير آن آغاز شد، افزود: در آخرين برنامه غارنوردي در اين غار كه با حضور برخي غارنوردان كشورمان برگزار شد اين غار مسدود اعلام شد.
صنعتي با بيان اينكه با همت و تلاش گروه غارنوردي استان و كارگروه غارنوردي استان شناسايي اين غار ادامه يافت، تصريح كرد: هنوز به جايي نرسيده‌ايم كه به طور رسمي مسدود بودن اين غار را اعلام كنيم.
وي افزود: با تلاش كارگروه غارنوردي استان زنجان در اين غار دو درياچه جديد و 700 تا 800 متر مسير جديد شناسايي و ادامه يافته است كه نشان دهنده توان بالاي غارنوردان استان زنجان است.
مسئول كارگروه غارنوردي استان زنجان با بيان اينكه در حال حاضر در اين غار سه درياچه زيبا كشف شده است، افزود: اين درياچه‌‌ها داراي عمق زيادي هستند كه هنوز عمق آنها مشخص نشده ولي ابعاد درياچه‌ها در حدود 20 متر در 20 متر است.
وي زرين‌غار را يك غار بسيار حرفه‌اي اعلام كرد و گفت: اين غار براي غارنوردي بسيار خوب و داراي معابر بسيار سخت و صعب‌العبوري است كه بايد غارنوردان براي پيمودن آن با تجهيزات كامل حركت كرده و به فنون غارنوردي آشنا باشند.
صنعتي با اشاره به وجود تالارهاي مختلف در اين غار گفت: تالارهاي اين غار در حدود 20 متر ارتفاع دارد و بسيار زيبا است.
وي با بيان اينكه برنامه‌اي از سوي مسئولان بود كه دهانه غار را بازگشايي و زمينه حضور اقشار مختلف مردم را براي گردشگران فراهم كنند، تصريح كرد: كارگروه غارنوردي استان مخالف اين امر است چرا كه اين اقدام موجب تخريب اين غار زيبا و نادر مي‌شود.
مسئول كارگروه غارنوردي استان زنجان با بيان اينكه غارنوردي در اين غار نياز به تجهيزات بسيار حرفه‌اي دارد كه بايد غارنوردان به آن مجهز باشند، تصريح كرد: ورود بدون تجهيزات موجب مي‌شود كه افراد غير حرفه‌اي و حتي غارنوردان با مشكلاتي مواجه شوند.
وي با بيان اينكه از همه گروه‌هاي غارنوردي تقاضا داريم كه در زمان مراجعه براي غارنوردي به اين غار با كارگروه هماهنگي لازم به وجود آيد، ادامه داد: در غير اين صورت در برخي موارد غارنوردان با مشكلاتي روبرو شده و در مسيرهاي شناسايي شده و يا شناسايي نشده، مسير را گم مي‌كنند.
مسئول كارگروه غارنوردي استان زنجان از مسئولان نيز خواست كه در حفاظت و حراست از اين غار اقدامات لازم را به عمل آورند، تا اين غار دچار تخريب نشود.
وي با بيان اينكه دستگاه‌هاي مسئول در اين زمينه بايد زمينه حفاظت از اين غار را فراهم كنند، تصريح كرد: نبايد اجازه داده شود كه با ورود افزاد مختلف و غير حرفه‌اي اين غار تخريب و يا از بين برود.
وي در ادامه با انتقاد از نبود حمايت از غارنوردان استان و كارگروه غارنوردي استان گفت: غارنوردي نياز به تجهيزات حرفه‌اي زيادي است كه بايد اين تجهيزات از سوي مسئولان براي اين گروه در راستاي ادامه كشف غارهاي جيد صورت گيرد.
وي غار خرمنه سر در شهرستان طارم را از ديگر غارهاي كشف شده در استان برشمرد و گفت: اين غار نيز از جمله غارهاي جوان و زنده است كه براي ادامه شناسايي اين غار بايد 10 برنامه شناسايي در آن انجام شود كه اين برنامه‌ها در حدود سه سال كار مي‌برد.
صنعتي با بيان اينكه امسال برنامه‌هاي خوبي براي شناسايي در اين غار داريم، افزود: اين غار نيز از جمله غارهاي زيباي كشور است.
وي در ادامه از برگزاري نمايشگاه عكس غارنوردي در زنجان خبر داد و گفت: اين عكس‌ها از سوي گروه غارنوردي استان تهيه شده كه به زودي در زنجان به نمايش گذاشته مي‌شود.
انتهاي پيام/خ10/ج

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها