عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

كلنگ‌ تالار شهر قزوين به زمين زده مي‌شود‌

كلنگ‌ تالار شهر قزوين به زمين زده مي‌شود‌
جمعه 29 بهمن 1389  12:49 ب.ظ

مديركل ارشاد استان قزوين خبر داد:
كلنگ‌ تالار شهر قزوين به زمين زده مي‌شود‌

خبرگزاري فارس: مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين از كلنگ‌زني مجموعه تالار شهر قزوين در هفته آينده خبر داد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين، محمد حسين شفيعي‌ها پنجشنبه شب در مراسم اختتاميه دومين جشنواره موسيقي استان قزوين كه در سالن اجتماعات كتابخانه امام خميني (ره) قزوين برگزار شد، اظهار داشت: پنجشنبه هفته آينده كلنگ مجموعه تالار شهر قزوين كه دو سال پيش وعده آن داده شده بود به زمين زده مي‌شود.
وي ادامه داد: اين تالار شهر از دو تالار اصلي موسيقي و تئاتر و نمايش تشكيل شده است و مشخصات استانداردي را خواهد داشت كه اميدواريم از اين فضا براي برگزاري كنسرت‌هاي موسيقي استفاده مي‌شود.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين با اشاره به بودجه مورد نياز براي احداث تالار شهر قزوين اضافه كرد: در راستاي تأمين بودجه اين پروژه درصدد هستيم با نمايندگان مجلس مذاكراتي داشته باشيم كه اين طرح رديف مشخص در بودجه كشوري دارد و قطع يقين براي آن بودجه در نظر مي‌گيرند.
وي عنوان داشت: اعتبار مورد نياز اين پروژه 110 ميليارد ريال است كه جزو پروژه‌هاي ويژه است كه اميدواريم با تخصيص بودجه و مذاكرات با استاندار و ضميمه شدن بودجه استاني، خلائي كه در اين حوزه در استان وجود دارد، پر شود.

* موسيقي در صورت عجين شدن با حقيقت عالم تحول‌آفرين است
شفيعي‌ها در ادامه با اشاره به موسيقي قرآن افزود: جذاب‌ترين، زيباترين و اثرگذارترين موسيقي را خداوند متعال در كلامش قرار داده و اگر اين كلام با صوت زيبا و موسيقي دل‌انگيز خوانده شود اين تلاوت مي‌تواند در انسان‌ها تحول آفرين باشد.
وي يادآور شد: در تاريخ داريم يكي از ابزارهايي كه پيامبر استفاده مي‌كردند در 13 سال نخستي كه در مكه بودند تلاوت قرآن بود، بسياري از جوانان كه در همان دوره 13 ساله آمدند و به اسلام گرويدند به واسطه شنيدن صوت زيباي پيامبر هنگام تلاوت قرآن در خانه خدا و مسجدالحرام بود.
دبير دومين جشنواره موسيقي استان قزوين توضيح داد: زماني كه كفار و مشركان اين اثربخشي پيامبر را ديده و احساس خطر كردند به مردم دستور مي‌دادند كه هنگام گذر از كنار پيامبر انگشت در گوش گذاشته كه صداي پيامبر را نشنوند و در مقابل كلام رساي پيامبر نيز مي‌گفتند كه اين فرد دارد سِحر مي‌كند در حالي كه اين كلام حق و كلام خدا بود كه از حنجره رسولش بيرون مي‌آمد و با توجه به گيرايي كه داشت جوانان را مسحور مي‌كرد.
وي تصريح كرد: بنابراين اگر موسيقي با حقيقت عالم عجين شود و موسيقي فاخر آسماني شود اين چنين تحولي را مي‌تواند در وجود انسان ايجاد كند.

* موسيقي حرام انسان را اسير ماديات و دور از خدا مي‌كند
شفيعي‌ها با اشاره به روش تشخيص موسيقي درست اعلام كرد: يكي از راه‌هاي تشخيص اين موضوع كه كدام موسيقي درست و كدام غلط است و هر فرد مي‌تواند آن را معيار قرار دهد اين است كه اگر موسيقي انسان را به خدا نزديك كرد، معرفت او را به حقايق عالم افزود و عقل انسان را رشد داد اين موسيقي جايز است و بايد آن را پاس داشت.
وي تأكيد كرد: ولي اگر موسيقي انسان را از اوج، فرود آورد و اسير ماديات دنيوي كند و به جايگاه رفيع انسان آسيب وارد كند، حرام است و صدايي است كه شايسته نيست آدمي دنبال آن باشد.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين اضافه كرد: آنچه پيشكسوتان موسيقي تأكيد دارند و اساتيد موسيقي گذشته را توصيف مي‌كنند، اين توصيف معنوي، عرفاني و با تدين همراه است و اين اساتيد مقيد به آداب ديني و مسائل شرعي بودند.
وي يادآور شد: اين در حالي است كه به واسطه سياست‌هاي غلطي كه ما در نظام گذشته داشتيم مي‌خواستند جوانان ما را آلوده كنند و حتي زمينه آلودگي شهواني را از طريق موسيقي دامن مي‌زدند و نفوذ موسيقي غربي را داشتيم.

* جامعه موسيقي بايد مقيد به آداب الهي و شرعي باشد
وي در خصوص موسيقي غربي گفت: موسيقي كه امروز در دنياي كنوني از آن نام مي‌برند، موسيقي است كه به دنبال تحريك شهوات است و مغز انسان را تهي و روح را تخطير مي‌كند و آثار آن مانند مواد مخدر است كه به نوعي انسان را به زمين مي‌زند و موسيقي غربي در رسانه‌هاي جهاني تبليغ مي‌شود و مجامعي با اين موسيقي‌ها در دنيا همراه هستند.
شفيعي‌ها تأكيد كرد: ولي موسيقي كه ما از آن برخوردار هستيم و دنياي شرق دارد مبرا از اين معناست زيرا موسيقي در دنياي شرق به ويژه در جامعه اسلامي برگرفته از آيات الهي است.
وي ادامه داد: بنابراين بايد جوانان كه مشتاق يادگيري موسيقي هستند در اين خصوص دقت داشته باشند كه رمزماندگاري اسطوره‌هاي موسيقي در جامعه ما چه بوده است.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قزوين تصريح كرد: جوانان روي اين موضوع تحقيق كنند البته اين موضوع وجود دارد ولي بايد تقويت كرده و عمق بخشيم كه جامعه موسيقي متعادل، متوازن و مقيد به آداب الهي و قرآني و شرعي باشند؛ اگر اين موضوع در جامعه موسيقي قوت يابد و حاكم شود مي‌توانيم شاهد گسترش و توسعه اين نوع موسيقي باشيم كه موجب مي‌شود جوانان علاقمند رشد بيشتري داشته و جامعه بهره لازم را از اين هنر ببرد.

* برگزاري جشنواره موجب رشد موسيقي مي‌شود
وي با اشاره به تأخير طولاني در برگزاري جشنواره موسيقي گفت: امروز شاهد برگزاري دومين جشنواره موسيقي در استان هستيم و جريان موسيقي در چهار تا پنج سال اخير وضعيت مناسبي را نسبت به موقعيت داشته و توانسته‌ايم به نحو مطلوبي اين هنر را داشته باشيم.
شفيعي‌ها يادآور شد: اينكه جشنواره 9 سال مسكوت مانده بود سئوال برانگيز است كه اشكال اول آن به خود ماست و امسال اين غفلت جبران شد و جشنواره برگزار شد و ان‌شاالله بتوانيم مستمر هرساله اين جشنواره را داشته باشيم.
وي خاطر نشان كرد: نفس برگزاري جشنواره ايجاد زمينه رقابت است؛ هر چند مدتي مي‌شود كنسرت‌هاي برگزار شود ولي برگزاري جشنواره موجب ايجاد رقابت و در نتيجه رشد موسيقي يا هر هنر ديگري مي‌شود و اگر رقابت نباشد هركس كار خود را ممكن است بهترين بداند و استقبال از اين جشنواره نيز نشان دهنده جاي خالي آن است.
انتهاي پيام/غ10/ج

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها