عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

اعتراض‌ها تا سرنگوني "عبدالله صالح " در يمن ادامه دارد

اعتراض‌ها تا سرنگوني "عبدالله صالح " در يمن ادامه دارد
جمعه 29 بهمن 1389  12:54 ب.ظ

89/11/29 - 10:33
شماره:8911290128
آخرين تحولات يمن؛
اعتراض‌ها تا سرنگوني "عبدالله صالح " در يمن ادامه دارد

خبرگزاري فارس: اعتراضات مردمي يمن به ديكتاتوري علي عبد الله صالح همچنان ادامه دارد و روز گذشته اين كشور روز بحراني و ناآرامي را سپري كرد و به اعتقاد كارشناسان بر دامنه اين ناآرامي‌ها تا براندازي رژيم صالح افزوده خواهد شد.

به گزارش فارس: در تداوم موج انقلاب ملت‌هاي عربي، مردم و دانشجويان يمني طي دو روز گذشته هم با ريختن به خيابان‌ها خواستار بركناري "علي عبدالله صالح " رئيس جمهور ديكتاتور اين كشور شدند و نيروهاي امنيتي در صنعا با آنها درگير شدند.

*تظاهرات روز گذشته

هزاران نفر روز پنجشنبه به دعوت مخالفان رئيس جمهور يمن در اين كشور تظاهرات كردند و خواستار بركناري علي عبدالله صالح از قدرت شدند.

تظاهر كنندگان در شعارهاي خود با اشاره به انتفاضه بي‌سابقه مردم تونس كه منجر به سرنگوني حكومت زين العابدين بن علي در اين كشور شد، خواستار پايان حكومت سي ساله علي عبدالله صالح و تحول سياسي در يمن شدند.
طرفداران علي عبدالله صالح رئيس جمهور يمن با چوب و سنگ به مخالفان حمله كردند وپليس تير هوايي شليك كرد.


*وضعيت بحراني در عدن

درپي برگزاري تظاهرات اعتراض آميز در عدن و درگيري نيروهاي امنيتي با معترضين يمني اوضاع در اين شهر هم‌چنان بحراني اعلام شده است، علي عبد الله صالح روز گذشته معاون خود را به عدن فرستاد تا مسئوليت كميته تحقيق در خشونت‌هاي صورت گرفته طي روز چهارشنبه را كه موجب كشته شدن يك شهروند يمني بدست پليس شد، برعهده گيرد.

*وعده‌هاي عبد الله صالح

عبدالله صالح ديروز در پي تصميم مخالفان براي برگزاري تظاهرات در سخناني از انجام اصلاحات در اين كشور خبر داد و بر عدم تمديد دوره رياست جمهوري خود يا موروثي كردن قدرت در اين كشور و گفت وگو با مخالفان سخن گفت. مخالفان درعين حال تاكيد كردند كه امروز براي تحقق مطالبات خود به خيابانها خواهند آمد.

*اقدامات دولت مركزي براي مقابله با اعتراضات

پايتخت يمن از روز گذشته شاهد استقرار تعداد زيادي از نيروهاي امنيتي و برپاشدن چادرهايي از حزب‌ حاكم در حمايت از دولت "علي عبدالله صالح " بوده است.

دولت يمن در يك اقدام پيشگيرانه تلاش كرد تا مانع سرايت انقلاب مصر به اين كشور و تكرار انتفاضه تونس شود. به همين دليل ايست‌هاي ‌بازرسي متعددي در اطراف ميدان "التحرير " صنعا ايجاد كرده و نيروهاي حزب‌ حاكم نيز در اين ميدان حاضر هستند تا مانع برپايي تظاهراتي شوند كه احزاب معارض يمن براي آن زمينه‌سازي كرده‌اند.

بر اساس گزارش‌هاي موجود تعدادي از رهبران حزب حاكم در ميدان تحرير با اسلحه حضور دارند و انتظار مي‌رود كه درگيري خونيني ميان آنها و تظاهرات‌كنندگان عليه رژيم صنعا روي دهد.

* آمار تلفات روز گذشته

شمار كشته شدگان درگيري تظاهر كنندگان و طرفداران حكومت يمن در صنعا، روز پنجشنبه (28 بهمن) حداقل به 12 نفر افزايش يافت.

حدود دو هزار تظاهركننده مخالف دولت كه بيشتر آنان دانشجو بودند،‌ نيز در ميدان تحرير در مركز شهر با طرفداران حكومت درگير شدند.

اين درحالي است كه الجزيره گزارش داد،‌ 44 يمني هنگام متفرق كردن تظاهرات يمني‌هاي معترض در شهر منصوره زخمي و ده‌ها تن ديگر نيز در صنعا پايتخت هنگام درگيري طرفداران حكومت با معترضين زخمي شدند.

در اعتراض به اين سوء‌قصدها مجلس منطقه‌اي المنصوره با انتشار بياينه‌اي فعاليت‌هاي خود را تا محاكمه مدير امنيت عدن و فرمانده نيروهاي امنيت مركزي تعطيل كرد.
شاهدان عيني در عدن گفتند كه تظاهرات دو روز چهار شنبه و پنجشنبه شهر عدن از سال 1994 تاكنون بي‌سابقه بوده است.

*ادامه تظاهرات تا سرنگوني صالح

كارسناشان و تحليلگران انتظار دارند،‌ اعتراضات يمن در روزهاي آينده نيز گسترش بيشتري يابد و بر تعداد كشته شدگان و زخمي‌هاي حاصل از درگيري‌ها افزوده شود.

انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286939
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها