عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خشكه‌كاري برنج 30 درصد مصرف آب را كاهش مي‌دهد‌

خشكه‌كاري برنج 30 درصد مصرف آب را كاهش مي‌دهد‌
جمعه 29 بهمن 1389  12:58 ب.ظ

كارشناس آبياري و زهكشي گيلان:
خشكه‌كاري برنج 30 درصد مصرف آب را كاهش مي‌دهد‌

خبرگزاري فارس: كارشناس آبياري و زهكشي جهاد كشاورزي گيلان گفت: خشكه‌كاري برنج بدون كشت نشا در خزانه موجب كاهش 30 درصدي مصرف آب مي‌شود.

سيدمهدي سيدهوشيار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به نياز برنج به آب، اظهار داشت: برنج در دوره رشد خود به طور متوسط به بيش از 30 هزار مترمكعب آب نياز دارد و اين مقدار آب بايد در هنگام پنجه‌زني، تشكيل خوشه و گلدهي به اندازه كافي در اختيار گياه قرار گيرد.
وي ادامه داد: اگر در مرحله تشكيل خوشه و گلدهي، آب و رطوبت كافي در اختيار گياه قرار نگيرد عمل تلقيح به خوبي انجام نشده و برنج به دست آمده داراي عملكرد پايين مي‌شود.
كارشناس آبياري و زهكشي گيلان، با اشاره به اينكه عوامل متعددي در مقدار مصرف آب در شاليزار موثرند، افزود: بافت و نوع خاك يكي از عوامل تاثيرگذار در كشت برنج است.
وي، زمين‌هاي رسي و سنگين را داراي نياز آبي كمتر دانست و خاطرنشان كرد: شاليزارهاي با خاك شني احتياج به آب بيشتري دارند ضمن اينكه ميزان تبخير آب در اين خاك‌ها بيشتر است.
سيدهوشيار تراكم علف‌هاي هرز در شاليزارها را در مقدار نياز آبي تاثيرگذار خواند و تصريح كرد: با افزايش ميزان تراكم علف‌هاي هرز در شاليزار به همان نسبت ميزان مصرف آب توسط علف‌هاي هرز زيادتر شده و نياز آبي را افزايش مي‌دهد.
وي دماي هوا را از ديگر عوامل موثر بر مقدار مصرف آب بيان كرد و گفت: با افزايش درجه حرارت هوا ميزان تبخير آب از مزرعه بيشتر شده و مقدار آب مصرفي افزايش مي‌يابد.
كارشناس آبياري و زهكشي گيلان به راهكارهاي كوتاه مدت در بهره‌برداري بهينه از منابع آب در بخش كشاورزي به منظور پايداري توليدات كشاورزي اشاره كرد و بيان داشت: تسطيح اراضي به نحوي كه در آبياري آب با يكنواختي بيشتري در سطح مزرعه پخش شود، استفاده از آبياري باراني براي توزيع بهتر و كنترل بر نحوه مصرف آب، پشته‌سازي در آبياري جوي پشته‌اي به نحوي كه از اتلاف روان‌آب جلوگيري شود و آبياري قطره‌اي و كاهش تبخير از سطح خاك به منظور افزايش محصول از جمله راهكاري مديريت منابع آب در زراعت برنج است.
وي كشت مستقيم برنج كه بدون كشت نشا در خزانه انجام مي‌شود را روش جديد كشت برنج ذكر كرد و افزود: خشكه‌كاري برنج 30 درصد مصرف آب در مزارع را كاهش مي‌دهد.
سيدهوشيار اظهار داشت: نشاي برنج در اين طرح درون جعبه كاشته مي‌شود و كشاورزان مي‌توانند آنها را در حياط خانه‌ها و انبارها بدون نياز به خزانه‌كاري نگهداري كنند.
كارشناس آبياري و زهكشي گيلان خاطرنشان كرد: مصرف بذر مورد نياز در اين روش يك‌ سوم كمتر بوده ضمن اينكه كاهش هزينه‌هاي خزانه‌كاري و به حداقل رسيدن آفت‌ها نيز از مزاياي اين روش است.
وي مديريت آبياري را يك امر پيچيده خواند و تصريح كرد: اين امر نيازمند التزام عملي و واقعي تمام عوامل موثر در آن است.
سيدهوشيار، كشاورزان را به عنوان مشتركان اصلي آبياري داراي انگيزه قوي‌تري براي مديريت موثرتر آب ناميد و گفت: به نظر مي‌رسد هيچ سازمان دولتي نتواند به آن سطح از التزام كاري و راندمان مصرف آب كه كشاورزان از خود نشان مي‌دهند، برسد.
وي با تأكيد براينكه چگونگي استفاده از دانش و مهارت‌هاي بومي براي دستيابي به قابليت‌هاي واقعي در مديريت آب كشاورزي بايد مورد مطالعه قرار گيرد، بيان داشت: مشاركت دولتي سازمان‌هاي آب و كشاورزي بي‌ترديد سهم عمده‌اي در افزايش توليدات كشاورزي ايفا مي‌كند.
كارشناس آبياري و زهكشي جهاد كشاورزي گيلان آب‌بندان‌ها را گزينه‌اي مناسب براي سازگاري با كم آبي معرفي كرد و افزود: بحران كم آبي و كنترل و مهار آب‌هاي سرگردان و نيز جلوگيري از آسيب‌رساني آنها از طريق سيل‌هاي مخرب از گذشته وجود داشته و با توجه به ويژه‌گي‌هاي آب و هوايي و شرايط توپوگرافي، شيوه‌هاي ابتكاري و بهينه بهره‌برداري از آب ابداع شده است.
وي اظهار داشت: عدم تطابق ماه‌هاي بارندگي و ماه‌هاي مصرف آب در مناطق خشك و نيمه خشك و تغييرات سالانه آب‌دهي رودخانه‌ها در اين مناطق سبب شده تا احداث سدهاي مخزني به عنوان مهم‌ترين ابزار موثر در كنترل و بهره‌برداري از منابع آب اين مناطق مطرح باشد.
سيدهوشيار خاطرنشان كرد: بررسي‌هاي صورت گرفته نشان مي‌دهد كه نرخ رسوب‌دهي بيشتر حوضه‌هاي آبريز سدهاي كشور از حد مجاز بيشتر بوده و اين امر موجب نگراني‌هاي زيادي براي بهره‌برداران از منابع آب سطحي است.
انتهاي پيام/خ10/ج

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها