عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

روسيه و تاجيكستان مذاكرات پشت درهاي بسته را آغاز كردند

روسيه و تاجيكستان مذاكرات پشت درهاي بسته را آغاز كردند
جمعه 29 بهمن 1389  01:00 ب.ظ

به منظور تقويت مسائل امنيت مرزي؛
روسيه و تاجيكستان مذاكرات پشت درهاي بسته را آغاز كردند

خبرگزاري فارس: گروه كاري مشترك نهادهاي مرزباني روسيه و تاجيكستان پيش‌نويس سند همكاري تقويت امنيت مرزي را بررسي مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در دوشنبه، اين مذاكرات پشت درهاي بسته آغاز شده و قرار است 3 روز ادامه يابد.
"خوشنود رحمت الله‌اف " مسئول مطبوعاتي نيروهاي مرزبان كميته امنيت ملي تاجيكستان به خبرنگار فارس گفت: تجديد نظر در موافقتنامه اي كه سال 2004 ميان مقامات تاجيكستان و روسيه در زمينه تامين امنيت مرزهاي تاجيكستان با افغانستان به امضا رسيده بود، يكي از محورهاي اين مذاكرات است.
وي با خودداري از توضيح بيشتر افزود: نتايج مذاكرات تنها پس از پايان اين نشست اعلام خواهد شد.
اين مقام نيروهاي مرزبان تاجيكستان گزارش و مطالب برخي از رسانه هاي محلي مبني بر اين كه هدف اين مذاكرات بررسي زمينه بازگشت مرزبانان روسيه به تاجيكستان است را رد كرد و گفت : اين يك شايعه است.
توافقنامه خروج مرزبانان روسي مستقر در مرز تاجيكستان و افغانستان پنج سال پيش به امضا رسيد و در پي خارج شدن مرزبانان روسي فقط 20 مشاور روس در اين كشور مستقر هستند.
كارشناسان معتقدند كه تاجيكستان به هيچ وجه آماده بازگشت مرزبانان روسيه به مرز مشترك اين كشور با افغانستان نيست و قصد دارد با افزايش كمك‌هاي فني و انتقال تجهيزات جديد براي تقويت حفاظت مرزهاي خود از اين كشور كمك بيشتري دريافت كند.
به گفته كارشناسان اين نوع همكاري و كمك مستقيم روسيه قانوني و در چارچوب برنامه امنيت جمعي جامعه كشورهاي مستقل همسود و جلوگيري از تهديدهاي گروه‌هاي افراطي انجام خواهد شد.
انتهاي پيام/م

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286860
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها