عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: حسادت جز زیان و خشمی که موجب سستی قلبت و بیماری بدنت می‌شود، ثمری ندارد. بحارالانوار، ج70، ص256

عرفات و نه هيچ فرد ديگري نمي تواند انتفاضه را متوقف كند

عرفات و نه هيچ فرد ديگري نمي تواند انتفاضه را متوقف كند
جمعه 29 بهمن 1389  01:00 ب.ظ

89/11/29 - 12:22
شماره:8911290318
يادداشت‌هاي شخصي محمود عباس از روند سازش-18
عرفات و نه هيچ فرد ديگري نمي تواند انتفاضه را متوقف كند

خبرگزاري فارس: هر اظهار نظر و سخني كه در راستاي "فلسطيني ها بايد بيشتر كوتاه بيايند " يا "فلسطيني ها به صورت تبليغاتي سخن مي گويند يا اينها مانورهاي روابط عمومي است " مضرّ است و هيچ ثمره اي نخواهد داشت... بس است.البته بايد همه بدانند كه نه عرفات و نه هيچ فرد ديگري نمي تواند انتفاضه را متوقف كند.

به گزارش فارس، كتاب خاطرات محمود عباس از جمله اسنادي است كه مي تواند براي محققين روند سازش و علاقمندان حوزه فلسطين مفيد باشد چراكه عباس از جمله كليدي ترين مهره هاي روند سازش بوده است.


اگرچه اين خاطرات بيشتر حول محور مذاكرات اسلو و قبل از آن دور مي زند ولي اطلاعات ناب آن درباره نوع نگاه مبارزان فسطيني با گرايشات غير اسلامي و غير جهادي، نحوه ارتباط آنها با گروههاي صهيونيست از ابتدا تا كنون و روند سازش مي تواند براي مخاطبان آن جالب باشد. ضمن اينكه قاعدتا نبايد از اين كتاب انتظار داشت تا با نگاه جهادي و اصيل مقاومت به موضوع بنگرد.


خبرگزاري فارس نيز به جهت اهميت اين موضوع، كتاب خاطرات محمود عباس را به طور كامل و به شكل سلسله وار منتشر مي كند.


قسمت هجدهم اين مطلب به خوانندگان محترم ارائه مي‌شود:*تروريسم محكوم استدر سخنراني ديروز من، روشن بود كه ما به دنبال حقوق ملت فلسطين در زمينه هاي آزادي و استقلال ملي به موجب قطعنامه 181 و در چارچوب آن هستيم. حق وجود و زيستن در شرايط امن و صلح براي همه طرف هاي درگير در نزاع خاورميانه -از جمله دولت فلسطين، اسرائيل و همسايگان ديگر- به موجب دو قطعنامه 242 و 338 مي باشد.


در رابطه با تروريسم، نيز من ديروز به گونه اي اعلام كردم كه جاي هيچ گونه ترديدي در آن نيست. من در اينجا براي ثبت مواضع و تأكيد بر اين مواضع بار ديگر مي گويم كه ما به طور كامل و قاطع هر نوع تروريسم از جمله تروريسم فردي، گروهي و دولتي را بر نمي تابيم و آنرا محكوم مي كنيم.*عرفات و نه هيچ فرد ديگري نمي تواند انتفاضه را متوقف كندما در ژنو و الجزائر موضع خود را توضيح و تبيين كرده ايم. هر اظهار نظر و سخني كه در راستاي "فلسطيني ها بايد بيشتر كوتاه بيايند "... اين شعار را به ياد مي آوريد؟ يا در راستاي "اينها كافي نيست " يا "فلسطيني ها به صورت تبليغاتي سخن مي گويند يا اينها مانورهاي روابط عمومي است " مضرّ است و هيچ ثمره اي نخواهد داشت... بس است... بايد همه مسائل باقي مانده بر سر ميز مذاكره و در يك كنفرانس بين المللي دنبال شوند. البته بايد همه بدانند كه نه عرفات و نه هيچ فرد ديگري نمي تواند انتفاضه را متوقف كند.


بنابراين انتفاضه هرگز به پايان نخواهد رسيد، مگر اينكه براي تحقق اهداف ميهني ما و برپايي دولت فلسطيني گام هايي عملي و محسوس برداشته شود.


در اين راستا، پيش بيني مي كنم، كشورهاي اروپايي بتوانند در تقويت صلح در منطقه خاورميانه نقش فعال و كارآمدتري را ايفا كنند. اين كشورها در اين قبال مسئوليت سياسي و نيز ادبي دارند. آنان مي توانند اين مسأله را حل كنند.*سخنراني عرفات آمريكايي ها را راضي مي كنددر پايان، در حضور شما اعلام مي كنم و از شما مي خواهم كه به نقل از من به ديگران بگوييد كه ما خواستار صلح هستيم. ما خواستار صلح هستيم و به صلح پايبند مي باشيم. ما خواستار زندگي در دولت فلسطيني هستيم و به ديگران نيز اجازه زندگي مي دهيم... ممنون از شما...


فقط چند ساعت پس از پايان اين كنفرانس مطبوعاتي بود كه ياسر عرفات ژنو را به مقصد برلين ترك كرد. در حالي كه او هنوز در آسمان بود و هنوز به برلين نرسيده بود، خبرها از آمريكا به ما رسيد -يا درز كرد- كه دولت امريكا در خلال يك ساعت و يا كمتر اقدام به صدور بيانيه اي خواهد كرد و آغاز گفتگو را اعلام خواهد نمود. همين اتفاق افتاد. پس از گذشت كمتر از يك ساعت از آن كنفرانس مطبوعاتي، دو بيانيه از سوي امريكا صادر شد. يكي از آنها متعلق به جورج شولتز، وزيرخارجه وقت امريكا و ديگري از جانب رئيس جمهور وقت آمريكا رونالد ريگان صادر شد. در اين دو بيانيه نسبت به آغاز گفتگو با سازمان آزادي بخش فلسطين تصريح شده بود. همچنين سفير امريكا در تونس مأمور شروع اين مأموريت گرديده بود و تصريح شده بود كه فقط سفير آمريكا در تونس بايد اين مأموريت را انجام دهد.*عبور از گردنه كيسينجرما يك دستاورد بزرگي را محقق كرده بوديم و از يك گردنه اي دشوار عبور كرديم. گردنه اي كه هنري كيسينجر از چهارده سال قبل، در پيش روي ما قرار داد. چراكه وي به طور رسمي به اسرائيل قول داده بود كه تا زماني كه سازمان آزادي بخش دو قطعنامه 242 و 338 شوراي امنيت و نيز حق اسرائيل براي زيستن را نپذيرد، با اين سازمان گفتگو نكند. البته پس از آن شرط سومي را نيز تعيين كرد و آن محكوميت تروريسم بود. وي به همين اندازه بسنده نكرد، بلكه تلاش كرد تا از سوي كنگره امريكا نيز مصوبه اي در اين خصوص صادر شود.*اسرائيل نمي تواند به تنهايي در برابر جهان بايستدگفتگوي آمريكا با ما به چه معناست؟ به اين معنا كه ما به عنوان سازمان آزادي بخش فلسطين به طور قطعي طرف رسمي و اساسي هر نوع گفتگو درباره درگيري ها و نزاع در خاورميانه شديم. اگر آمريكا در دستيابي به صلح فراگير جدي است، اسرائيل نيز براي اين هدف به شيوه اي ما را به رسميت خواهد شناخت. جدي بودن آمريكا را مي توانيم در آينده نزديك كشف كنيم. در اين صورت، اسرائيل نمي تواند به تنهايي در برابر جهان بايستد. زيرا مي داند كه تأييد يا عدم تأييد امريكا از مواضع اسرائيل به چه معناست و چه پيامدهايي دارد؟


ادامه دارد...

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 263662
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها