عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

افزايش سود بانكي مانع رشد اقتصادي شده است‌

افزايش سود بانكي مانع رشد اقتصادي شده است‌
جمعه 29 بهمن 1389  01:08 ب.ظ

وزير صنايع و معادن:
افزايش سود بانكي مانع رشد اقتصادي شده است‌

خبرگزاري فارس: وزير صنايع و معادن با اشاره به اينكه افزايش سود بانكي مانع رشد اقتصادي شده است، گفت: مصرف بالاي انرژي در بخش صنعت موجب شكوفا نشدن خلاقيت در اين بخش است.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان علي‌اكبر محرابيان ‌در جمع صنعتگران استان اصفهان در سازمان صنايع و معادن اين استان، اظهار داشت: در حال حاضر انرژي زيادي در بخش صنعت مصرف مي‌شود كه همين مساله سبب شده تا خلاقيت در بخش صنعت شكوفا نشود و اين معادله در سيستم بانكي كشور هم به همين صورت است و افزايش سود بانكي مانع رشد اقتصادي شده است.
وي ادامه داد: پرداخت يارانه مانع رشد و تكنولوژي صنايع مي‌شود و دولت با اجراي اين قانون توانسته است زمينه‌هاي رشد فناوري در صنايع را فراهم كند.
وزير صنايع و معادن با بيان اينكه هيچ گونه توجيهي براي اختصاص سود 18 درصدي براي پرداخت تسهيلات بانكي وجود ندارد و اين مساله مغاير با تعريف بانكداري اسلامي است، تصريح كرد: سيستم بانكي ايران نياز به اصلاحاتي دارد كه گام بعدي رئيس جمهور پس از اجراي هدفمندي يارانه‌ها اصلاح اين نظام است.
وي گفت: با اصلاح سيستم بانكي، بانك‌هاي كشور بايد بتوانند در مدت زمان كوتاهي خود را براي رقابت‌پذيري در مسير جهاني آماده كنند.
محرابيان افزود: با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها درست است كه برخي از صنايع با افزايش نرخ انرژي قيمت تمام شده كالاي خود را افزايش داده‌اند اما اين مساله در تمامي بخش‌هاي توليدي صدق نمي‌كند و برخي از صنايع با افزايش نرخ چنداني در هزينه­هاي خود مواجه نشده‌اند.
وي با بيان اينكه صنعتگران بايد در مسيري حركت كنند كه توليد رونق و تورم كاهش يابد، اظهار داشت: با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و كاهش مصرف انرژي شاهد كاهش نرخ توليد خواهيم بود و من كاهش نرخ تورم در اين بخش را تضمين مي‌كنم.
وزير صنايع و معادن تصريح كرد: امروز ما در بخش بانكي با مشكلات فراواني روبه‌رو هستيم كه اين مشكلات ناشي از قوانين نادرست بانكي است.
وي ادامه داد: در صورتيكه به دنبال هم‌تراز كردن قيمت انرژي با نرخ‌هاي جهاني هستيم بايد به فكر برابر كردن سودهاي بانكي خود با سودهاي بانكي دنيا هم باشيم.
محرابيان افزود: نظام بانكداري اسلامي نبايد تنها در تعريف‌ها گنجانده شود و ما نياز داريم تا با تعديل قوانين در اين بخش اصلاحات مورد نياز بانك‌ها را اجرايي كنيم كه مديران بانكي ما هم به اين مساله اعتقاد دارند.
وي بيان داشت: به منظور آشنايي بيشتر با مشكل صنعتگران اصفهاني هفته آينده در هفتم اسفندماه سفر ديگري به اصفهان خواهم داشت و با فعالان صنعتي بيشتري گفت‌وگو خواهم كرد.
وزير صنايع و معادن در آغاز اين نشست از تاخير دو و نيم ساعته‌اي كه در اجراي برنامه به وجود آمده بود انتقاد كرد و خواستار برنامه‌ريزي بيشتر براي برگزاري جلسات اين چنيني شد.
انتهاي پيام/غ10/ج

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها