عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

نيويورك‌تايمز: سناريوي مصر براي اوباما در بحرين در حال تكرار است

نيويورك‌تايمز: سناريوي مصر براي اوباما در بحرين در حال تكرار است
جمعه 29 بهمن 1389  01:17 ب.ظ

89/11/29 - 13:08
شماره:8911290382
نيويورك‌تايمز: سناريوي مصر براي اوباما در بحرين در حال تكرار است

خبرگزاري فارس: يك روزنامه آمريكايي در گزارشي نوشت در حالي كه دولت بحرين از متحدان استراتژيك آمريكا در منطقه به شمار مي‌آيد اما با سركوبگري‌هاي اخير، واشنگتن با سردرگمي مواجه شده است و براي دولت اوباما، سناريوي مصر با ابعادي كوچك در اين كشور حاشيه خليج فارس در حال تكرار است.

به گزارش فارس، روزنامه آمريكايي "نيويورك تايمز " در گزارشي نوشت كه ناآرامي‌هاي اخير بحرين آزموني جديد براي كاخ سفيد به شمار مي‌آيد.
اين روزنامه نوشت: در حالي كه ارتش با تانك‌ها و نظاميان زياد در خيابان‌هاي بحرين مستقر شده بود تظاهرات مسالمت‌آميز مردم اين كشور به به تظاهراتي تبديل شد كه در آن شعارهايي نظير "مرگ بر خليفه " سر داده شد و نمايندگان گروه‌هاي مخالف با كناره‌گيري از پارلمان خواستار استعفاي دولت اين كشور شدند.

در بيمارستان اصلي اين كشور كه مجروحان و قربانيان درگيري‌هاي اخير در آن بودند، هزاران نفر جمع شده و ناله و شيون سر مي‌دادند.
روز جمعه نيز مراسم خاكسپاري قربانيان درگيري‌هاي روز گذشته قابليت تبديل شدن به تظاهراتي عليه دولت بحرين و سرداده شدن شعارهاي ضد دولتي را دارد.

نيويورك تايمز ادامه داد: براي دولت اوباما، سناريوي مصر با ابعادي كوچك در اين كشور كوچك حاشيه خليج فارس در حال تكرار است. بحرين ميزبان ناوگان پنجم نيروي دريايي آمريكا است. ايالات متحده اعلام كرده است كه شديدا با استفاده از خشونت مخالف است. "هيلاري كلينتون " وزير امور خارجه آمريكا در تماس تلفني با وزير امور خارجه بحرين نگراني عميق آمريكا را از اقدامات نيروهاي امنيتي ابراز داشت. اگر چه "باراك اوباما " رئيس جمهور آمريكا آشكارا درباره سركوبگري‌هاي اخير دولت بحرين ابراز نظر نكرده است اما "جي كارني " معاون مطبوعاتي كاخ سفيد از بحرين خواست در مقابل تظاهرات مسالمت‌آميز مردم اين كشور خويشتنداري نشان دهد.

از سوي ديگر، محاسبات دولت آمريكا در بحرين بسيار پيچيده است و به همين دليل بحرين كه در مجاورت عربستان سعودي قرار دارد اهميت حياتي براي واشنگتن دارد.

بر خلاف مصر كه درگيري در آنجا ميان دموكراسي و ديكتاتوري بود، بحرين سالهاست كه در التهاب به سر مي‌برد و اين موضوع به اين دليل است كه اكثريت 70 درصدي جمعيت 500 هزار نفري بحرين را شيعيان تشكيل مي‌دهند حال آنكه نظام حاكم بر اين كشور سني هستند.

بر اساس گزارش روزنامه نيويورك‌تايمز، براي بحريني‌هايي كه در ميدان "لؤلؤه " مستقر بودند زماني كه پليس بحرين بدون هيچگونه هشداري به هزاران نفري كه در ميدان خوابيده بودند شليك كرد، اقدام غافلگير‌كننده و شوكي براي آنها بود از دست دادن اعتماد بود.

پزشكان گفته‌اند كه بسياري از كساني كه به بيمارستان‌ها منتقل شدند با شليك گلوله مجروح شدند و بر بدن آنها آثار جراحت‌ چاشني‌هاي شليك گلوله ديده مي‌شود.

انتهاي پيام/++

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286862
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها