عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

روايت‌گري از دفاع مقدس بايد بدون مبالغه باشد

روايت‌گري از دفاع مقدس بايد بدون مبالغه باشد
جمعه 29 بهمن 1389  01:19 ب.ظ

89/11/29 - 10:27
شماره:8911290084
يكي از فرماندهان دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با فارس:
روايت‌گري از دفاع مقدس بايد بدون مبالغه باشد

خبرگزاري فارس: يكي از فرماندهان و راويان پيشكسوت راهيان نور با بيان اينكه خلوص راوي مهم‌ترين امر تأثيرگذار در روايتگري است، گفت: يك راويتگر جنگ بايد امانتدار بوده و رويدادها را همانگونه كه اتفاق افتاده و بدون كم و كاست يا مبالغه بيان كند.

محمدعلي كبيري، فرمانده تيپ 2 عاشورا لشكر10 سيدالشهدا (ع) كه از سال 59 و از 17 سالگي در جنگ تحميلي حضور داشته است در گفت‌وگو با خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: راويان راهيان نور، مسئوليت انتقال ارزش‌هايي را كه در يك مقطع تاريخي اتفاق افتاده را برعهده دارند و نخستين مؤلفه يك راوي مطالعه و بررسي رويدادهاست.
وي ادامه داد: يك راوي زماني كه مي‌خواهد موضوع و مطلبي را در 10 دقيقه به مخاطبان انتقال داده، بايد ساعت‌ها در رابطه با آن موضوع مطالعه كند تا با تسلط كامل به جوانب امر، آن مطلب را ارائه دهد.
اين راوي پيشكسوت راهيان نور با بيان اينكه خلوص راوي مهم‌ترين امر تأثيرگذار در روايتگري است، خاطرنشان كرد: يك راويتگر جنگ بايد امانتدار بوده و رويدادها را همانگونه كه اتفاق افتاده و بدون كم و كاست يا مبالغه بيان كند.
وي افزود: در جنگ تحميلي عراق عليه ايران نيروهايي از سازمان‌ها و شخصيت‌هاي حقوقي حضور داشتند لذا اين حضور و حماسه‌آفريني‌ها بايد توسط راويان راهيان نور طوري بيان شود كه اقدامات نهاد يا فردي دور از چشم مخاطب نماند؛ براي رسيدن به اين هدف بايد ستادي تشكيل شود تا به تاريخچه عمومي جنگ تحميلي پرداخته و مطالب را به اشكال مختلف به راويان ارائه دهند.
كبيري يادآور شد: بيان تاريخ دفاع مقدس، نيازمند بازگشت به آن مقطع تاريخي است؛ در دوران جنگ تحميلي با مسائل سياسي و اجتماعي مواجه بوديم كه گاهي اين مسائل منجر به شبهه‌افكني بين مردم مي‌شد؛ اگر راويان رجعت فكري به رويدادهاي آن مقطع زماني داشته باشند، بر اساس شبهات مطرح شده و مصاديق آن را كه امروز در جامعه مشاهده مي‌شود را برطرف كنند، در بصيرت‌افزايي مردم گامي بزرگ برداشته‌اند.
اين راوي پيشكسوت راهيان نور خاطرنشان كرد: روش‌هاي روشنگري فرماندهان، بصيرت رزمندگان و چگونگي رفع شبهات در دوران دفاع مقدس، تجربيات جنگ تحميلي است كه بايد از آن استفاده كرد تا راه‌گشاي موضوعات امروز باشد.
وي در خصوص تأثير اعزام كاروان‌ها به مناطق راهيان نور، بيان داشت: مشاهده رشادت‌هاي رزمندگان در شرايط جنگ تحميلي باعث افتخار هر مسلمان ايراني مي‌شود؛ بارها شاهد بودم كه زائراني كه فرزندان شهدا بودند، پس از اعزام به اين مناطق مي‌گفتند «وقتي به دانشگاه بر گرديم با صراحت و سربلندي رشادت‌هاي پدران خود را بيان خواهيم كرد و ‌خواهيم گفت شهدا كه بودند و چه كردند».
انتهاي پيام/

 
 
mehdi0014

mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 286857
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز
دسترسی سریع به انجمن ها