عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شناخت صحيح هدف و شجاعت دو ويژگي مهم قيام مردم تبريز بود

شناخت صحيح هدف و شجاعت دو ويژگي مهم قيام مردم تبريز بود
جمعه 29 بهمن 1389  01:29 ب.ظ

به مناسبت سالروز قيام 29 بهمن مردم تبريز/
شناخت صحيح هدف و شجاعت دو ويژگي مهم قيام مردم تبريز بود

خبرگزاري فارس: يك استاد حوزه علميه قم با اشاره به قيام 29 بهمن سال 1356 مردم تبريز گفت: «شجاعت» و «شناخت صحيح هدف» دو ويژگي مهم اين قيام بود. مراد از تشخيص هدف، حركت كردن پشت سر ولايت فقيه است.

حجت‌الاسلام والمسلمين علي اعتمادي از اساتيد حوزه علميه قم و مدير تربيتي مجتمع آموزش عالي فقه جامعة المصطفي العالميه در گفت‌وگو با خبرنگار آيين و انديشه فارس گفت: قيام 29 بهمن سال 1356 تبريز دو مؤلفه مهم داشت كه آذربايجاني‌ها از دوران مشروطه آن دو مؤلفه و روحيه را داشتند. يكي؛ شجاعت آذربايجاني‌ها و تبريزي‌ها است كه زبان‌زد عام و خاص بوده و ديگري؛ شناخت صحيح هدف است. مردم آذربايجان هدف‌شناس خوبي هستند و در مسير هدف، شجاعت اجرا هم دارند.
وي ادامه داد: بعد از چهلم شهداي قم، نخستين منطقه‌اي كه اربعين گرفتن را آغاز كرد، تبريز بود و تنها طي دو ـ سه ساعت، بيشتر بانك‌هاي تبريز به آتش كشيده شد. هدف قيام مردم تبريز ساقط كردن شاه وابسته بود و چه زيبا مقام معظم رهبري درباره اربعين گرفتن مردم تبريز فرمودند كه؛ كار تبريزي‌ها، كاري زينبي بود.
حجت‌الاسلام اعتمادي با بيان تفاوت راه امام (ره) با ديگر راه‌ها گفت: تفاوت خط و حركت امام با ديگر خطوط در همين دو مؤلفه بود. ديگران در مورد امر به معروف و نهي از منكر نظرات ديگري داشتند. مثلاً برخي مي‌گفتند با اين كشت و كشتار وظيفه امر به معروف از ما ساقط است و امر به معروف تا زماني است كه جان‌ها به خطر نيفتد. ولي حضرت امام مي‌فرمود؛ مسير همين است و در مسائل اساسي و مهم، تقيه حرام است و اگر شهيد و يا مجروح هم شويم باز بايد اين راه را ادامه دهيم. در نتيجه امت امام هم اين شجاعت را پيدا كرده بودند.
وي در مورد نقش شهيد آيت‌الله قاضي طباطبايي (ره) در قيام مردم تبريز گفت: آيت‌الله قاضي طباطبايي هدايت اين قيام بزرگ را بر عهده داشت. اين شهيد بزرگوار در جرأت و شجاعت شبيه به امام خميني (ره) بود. وي جوان‌ها را به خوبي جذب كرده بود و شب و روز دفتر ايشان به روي آنان باز بود. حتي شاه خائن نيز آقاي قاضي را «خميني آذربايجان» خطاب كرده بود.
استاد حوزه افزود: اين دو مؤلفه از اول انقلاب تا به حال وجود داشته و با شجاعت و شناخت هدف، جلو رفته و پيشرفت كرده‌ايم. لذا هر موقع اين دو مسأله را داشته‌ايم، پيروز شده‌ايم و هر زمان، احساس ترس و خطر بر ما غلبه كرده يا هدف را گم كرده‌ايم دشمن بيشتر جلو آمده است و حكمت الهي هم بر همين دو اصل استوار است.
استاد فلسفه و كلام حوزه علميه قم با انتقاد از عملكرد برخي رجل سياسي پيشين گفت: آقاي خاتمي در اوايل كار در نخستين مصاحبه‌اي كه با يكي از رسانه‌هاي آمريكايي انجام داد؛ چراغ سبز به آنها نشان داد و كار را از همان اول خراب كرد.
وي افزود: دشمن هم همينطور است هر گاه احساس كند مي‌ترسيم، گستاخ‌تر مي‌شود ولي اگر ببيند طرف مقابل شجاع است عقب مي‌نشيند. شما مي‌دانيد محمدرضا پهلوي قدرتمندترين پايگاه نظامي را در منطقه با كمك آمريكا فراهم كرده بود اما همين مردم انقلابي آن قدرت را از بين بردند.
مدير تربيتي مجتمع آموزش عالي فقه با بيان اين نكته كه اين شجاعت در همه شئون فردي و اجتماعي جامعه مطرح است، گفت: شجاعت هم در مسائل سياسي بايد باشد و هم در مسائل ديگر مانند مسائل اقتصادي، علمي و فرهنگي. زماني كشور ما در بسياري از مسائل وابسته بود اما اكنون به عنوان مثال پزشكان ايراني در بعضي موارد بهتر از تحصيلكرده‌هاي كشورهاي غربي كار كرده و عمل مي‌كنند و اين نشان مي‌دهد كه امام به ما شجاعت و جرأت داده است.
وي متذكر شد: تشخيص هدف، همان حركت كردن پشت سر ولايت فقيه است.
حجت‌الاسلام اعتمادي در پايان اين گفت‌وگو در مورد تحولات منطقه ـ به‌ويژه انقلاب مردم مصر ـ بيان داشت: حكومت‌هاي طاغوتي خالي و پوچ هستند، فقط هنر مي‌خواهد كه مردم بيايند و ميدان‌داري كنند تا آنها ساقط شوند و مردم مصر اين هنر را از خود نشان دادند و اميدواريم ان‌شاءالله پيروزي‌هاي مهمي در انتظار همه مسلمانان مخصوصاً مردم مصر و اردن و يمن و بحرين باشد.
انتهاي پيام/ك/3

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها