عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بيانيه انجمن منتقدان در محكوميت الفاظ ركيك يك منتقد در تلويزيون

بيانيه انجمن منتقدان در محكوميت الفاظ ركيك يك منتقد در تلويزيون
جمعه 29 بهمن 1389  01:29 ب.ظ

گفتار عاري از ادب و اخلاق برخي را به‌پاي جامعه شريف منتقدان سينما ننويسيد
بيانيه انجمن منتقدان در محكوميت الفاظ ركيك يك منتقد در تلويزيون

خبرگزاري فارس: انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران در محكوميت استفاده يك منتقد از كلمات ركيك دريك برنامه زنده تلويزيوني بيانيه صادر كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، در اين بيانيه كه به امضاي شوراي مركزي انجمن منتقدان ونويسندگان سينمايي ايران، صادر شده، آمده است: ارتباط صاحبان قلم در حوزه نقد و روزنامه نگاري سينمايي در ايران با خالقان آثار سينمايي، همواره رابطه‌ اي توام با فراز و نشيب بوده است، اما كمتر ديده شده اين ارتباط به توهين و بي حرمتي آلوده شود. احساس موجود ميان هنرمند سينما ومنتقد، در غالب موارد با احترام و البته جديت حرفه‌اي همراه بوده و هنرمند و منتقد با حسن نيت متقابل با يكديگر رفتار مي‌كنند. منتقد، البته سختگيرانه فيلم مي‌بيند و سختگيرانه نقد مي‌كند اما حرمت سينماگر را نمي شكند. سينماگر نيز با پيش فرض حسن نيت منتقد، به نقدش توجه مي‌كند ودر راه بهبود آثار بعدي به‌كار مي‌بندد.
خوشبختانه درحال حاضر ارتباط مثبت، سالم و حرفه‌اي كه ميان غالب منتقدان و هنرمندان سينما وجود دارد، زمينه تبادل نظر و گفتمان سازنده را براي طرفين فراهم كرده‌است و اين مطمئنا به سود سينماي ايران است.
در ادامه اين بيانيه مي‌خوانيم: نمونه بارز اين ارتباط محترمانه، حرفه‌اي و موثر را درحضور پررنگ بزرگترين سينماگران كشورمان در مراسم چهارمين شب منتقدان كه درهشتم بهمن ماه اخير برگزارشد، ديديم. به‌ياد بياوريم سخنان ابراهيم حاتمي‌كيا را در همين مراسم كه حاكي از همين نگاه مثبت و توام با حسن نيت هنرمندان به منتقدان است. او گفت: "امروز احساس مي‌كنم كه بيش از هميشه به نيش و نوش نقد منتقدان نيازمندم ".
متاسفانه در برخي موارد، همكاران منتقد بيش از آنكه به شان حرفه‌شان و حرمت مخاطبانشان بينديشند، به برآوردن اغراض واميال شخصي فكر مي‌كنند و بيش از آنكه به استدلال و "نقد " بپردازند ، سعي در مطرح ساختن خود از تريبون رسانه ملي دارند. جاي تاسف عميق دارد كه برخي همكاران روي آنتن برنامه زنده، سخيف‌ترين عبارات و ركيك‌ترين كلمات را براي تخريب يك فيلم بر زبان مي‌آورند و نامش را نقد مي‌گذارند و تازه مدعي مبارزه با سينماي مبتذل و سخيف هم هستند. تاسف‌ بارتر آنكه از تنها برنامه سينمايي كشور نيز به عنوان فرصتي انحصاري سود مي‌برند و به شكلي تعجب برانگيز ومشكوك، مبسوط اليد عمل مي‌كنند.
در ادامه مي‌خوانيم: انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران با اظهار تاسف فراوان به سبب كلمات شرم آوري كه با نام نقد در يك برنامه سينمايي، بر زبان يك منتقد سينما جاري شد، از سينماگران، منتقدان و تمامي سينمادوستان و بينندگان آن برنامه و خانواده هاي محترم آنان پوزش مي‌خواهد و اميدوار است رفتار و گفتار عاري از ادب واخلاق برخي را به‌پاي جامعه شريف منتقدان سينما ننويسند. از مسوولان ذيربط سيماي جمهوري اسلامي نيز گلايه‌منديم كه با ناديده گرفتن انتقادات مصلحانه، با پافشاري در ميدان دادن انحصاري به برخي، موجبات رخ دادن اين اتفاق ناميمون و بدنامي جامعه محترم و فرهنگي منتقد سينما را فراهم آوردند و اميدواريم با حسن تدبير، مانع ادامه اين روند نامناسب در اين رسانه عمومي شوند.
انتهاي پيام/ا

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها