عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

برخي در صدر اسلام پيامبر (ص) را براي خود مي‌خواستند

برخي در صدر اسلام پيامبر (ص) را براي خود مي‌خواستند
جمعه 29 بهمن 1389  01:30 ب.ظ

به مناسبت هفته وحدت و سالروز تولد حضرت محمد (ص)؛
برخي در صدر اسلام پيامبر (ص) را براي خود مي‌خواستند

خبرگزاري فارس: انقلاب برخاسته از آموزه‌هاي ولايي هميشه بر جان‌فشاني‌ها استوار بوده و خواهد بود. كساني كه اين مسير نوراني را مايه تبرك بدانند، به جاي طلب‌كاري، خود را مدافع و سرباز آن مي‌دانند و در مسير انقلاب، به دنبال رسيدن به رفاه و موقعيت اجتماعي خود نيستند.

به گزارش خبرنگار آئين و انديشه فارس، هنگامي كه پيامبر اعظم (ص) به رسالت رسيد، كساني پيدا مي‌شدند كه ايشان را براي خود و رفع مشكلاتشان مي‌خواستند. همراهي آنها در اين بود كه فقر و بي‌عدالتي رفع شود و وضعيت اقتصادي و بهداشتي و امور روزمره آنها پس از سال‌ها عقب‌ماندگي و جاهليت، روبه‌ اصلاح رود.
حتي كساني بودند كه آمدن او را اميدي براي انتقال قدرت به خودشان مي‌دانستند و مي‌خواستند از ديوار اين دين جديد، نردبامي سازند تا به مطامع خود برسند؛ هر چند اينها، همه، توهمات اين جماعت بود و هدف اسلام و رسالت پيامبر (ص)، غله و جهاني شدن دين اسلام بود.
در اين ميان، معدود افرادي نيز بودند كه خود را براي پيامبر اسلام (ص) مي‌خواستند و همه جا به دور او مي‌گشتند؛ چه در كوران جنگ احد ـ زماني كه عده‌اي گريختند ـ آنها يك تنه به جاي يك لشكر، مدافع پيامبر (ص) و اسلام نوپا بودند و چه در تهديد‌ها، توطئه‌ها و فتنه‌ها كه تنها يك قسم آن، معامله جان با خدا و خوابيدن در بستر پيامبر (ص) بود. از اين بزرگواران ـ كه پس از پيامبر (ص)، به امامت رسيدند ـ در دوران حيات پيامبر (ص) يك اظهارنظر و مطلب شخصي ديده نمي‌شود؛ چرا كه آنها فقط و فقط به دور خورشيد وجود پيامبر، طواف مي‌كردند و درس ولايت‌پذيري را عملاً به نمايش گذاشته بودند.
و اينگونه شد كه خورشيد ولايت ـ كه خود، همواره در مسير و مدار ولي خود بود ـ به محور تبديل شد و جمله «علي مع الحق والحق مع علي» بر صفحه زرين تاريخ، نقش بست؛ جالب آنكه پيروان مدار و منظومه او هم، خود و تمام اطرافيان خود را براي علي (ع) مي‌خواستند و در زماني كه امواج خودخواهي‌ها و طلب‌كاري‌ها از دين و اولياي الهي، خروشان‌تر بود، آنها همه را فداي محبت و ولايت مي‌كردند. استبداد، منفعت‌طلبي و انسان‌محوري مي‌انجامد ـ دور باشند؛ بنابراين پيامبر (ص) فرمودند: «وليكوننّ في آخر الزمان قوم يتولونك يا علي يثناهم الناس ولو احبهم لكان خيراً لهم لوكانوا يعلمون يؤثرونك ولدك علي الاباء والأمهات والاخوة والأخوات وعلي عشائرهم والقربات صلوات‌الله عليهم افضل الصلوات اولئك يحشرون تحت لواءالحمد يتجاوز عين سيئاتهم ويرفع درجاتهم جزاء بما كانوا يعملون»؛ «اي علي! هر آينه در آخر الزمان گروهي هستند كه به جرم دوست داشتن تو، مورد سرزنش مردمان قرار مي‌گيرند و اگر مردم، آنها را دوست مي‌داشتند، برايشان بهتر بود. اگر (مقامات تو را) مي‌دانستند، تو و فرزندان تو را بر پدران، مادران، برادران، خواهران و بر عشيره و نزديكان خود ترجيح مي‌دادند؛ پس بهترين صلوات‌هاي خداوند بر آنان باد. آنها فرداي قيامت زير لواي حمد، محشور خواهند شد؛ از خطاهايشان چشم‌پوشي مي‌شود و درجاتشان رفيع مي‌گردد. اين پاداش كارهايي است كه انجام دادند.»
همين روحيه ايثار و معامله با خدا است كه در بالاترين درجه در خود حضرت اميرالمؤمنين (ع) ديده مي‌شد كه جان خود را با خدا معامله مي‌كرد و سلامت دين خود را در برابر اين معامله طلب مي‌نمود؛ نه باج مي‌كشند و از اين كار، بركت، طلب مي‌كنند؛ در جنگ‌ها جان خود را سپر او مي‌كنند و هر چه بخواهد، برايش انجام مي‌دهند.
انقلاب برخاسته از آموزه‌هاي ولايي نيز هميشه بر اين استوانه‌ها استوار بوده و خواهد بود. كساني كه اين مسير نوراني را مايه تبرك بدانند، به جاي طلب‌كاري در مشكلات و فراز و نشيب‌ها، خود را مدافع و سرباز آن مي‌دانند و در مسير انقلاب، به دنبال رسيدن به ثروت و رفاه و امنيت ظاهري و موقعيت اجتماعي خود نيستند.
نبايد در ادامه مسير فراموش شود كه هدف، اسلام و جهاني شدن دين حق و ارزش‌ها بوده است. در اين ميان، كاستي‌ها، خسارت‌ها، شماتت‌ها، تهديدها و فتنه‌ها كم نخواهد بود؛ چه بسا مي‌بايد كه يك تنه زخم شمشيرها را به جان خريد، در حالي كه گروه زيادي در ميدان غفلت به دنبال جمع‌آوري غنائم اسلام باشند! يا مجبور بود كه رشد علم و معرفت و فناوري را با چنگ و دندان دنبال كرد آن طور كه امام صادق (ع) و ياران ايشان،‌ در قالب خرما فروش، تاجر و كاسب و در نهايت محاصره اقتصادي و تحريم‌هاي سياسي و اقتصادي، به رواج علوم مي‌پرداختند و يا لازم شود كه سال‌هاي سال در پرده‌ناشناسي و غيبت طي كرد و به كار زيربنايي و پنهان ادامه داد تا آنكه ملت‌هاي جهان به يأس برسند و خود، با آغوش باز به آموز‌ه‌هاي وحياني و سوغات بي‌بديل موعود، روي آورند. اين كارها در قالب و رنگ‌هاي مختلف است؛ اما همگي، فقط و فقط يك ندا بيشتر ندارند و آن هم اينكه: همه فدايي دين و اسلام هستيم و پيامبر (ص) ابتدا بندگي كرد كه شايسته رسالت شد كه: «و اشهدا أن محمداً عبده ورسوله».
مشكل جبهه داخلي حق و باطل از صدر اسلام تاكنون همين بوده و هست؛ چه كساني جان خود را براي حق فدا مي‌كنند و چه كساني به دنبال حق مي‌افتند تا خود را نجات دهند؟ كدام يك از مدعيان ايمان و ولايت، به دنبال اداي دين خود به ولي خدا هستند و كدامشان براي مطالبه‌ طلب خيالي خود، به دنبال ولي خدا مي‌روند؟ كدام افراد مي‌گويند، مي‌نويسند و فرياد مي‌زنند تا صداي حق، به گوش غافلان و جاهلان برسد و چه كساني از غفلت و جهالت مردم، سواري مي‌گيرند تا به نام حق، از گفته‌ها و نوشته‌ها و فريادهايشان به كام برسند؟
انتهاي پيام/ك/5

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها