عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

انحصار طلبان خانه دار در سينما مانع دميدن رايحه اسلام و انقلاب هستند

انحصار طلبان خانه دار در سينما مانع دميدن رايحه اسلام و انقلاب هستند
جمعه 29 بهمن 1389  01:32 ب.ظ

شمقدري در اختتاميه جشنواره فيلم فجر:
انحصار طلبان خانه دار در سينما مانع دميدن رايحه اسلام و انقلاب هستند

خبرگزاري فارس: «جواد شمقدري» در مراسم پاياني جشنواره فيلم فجر اظهار داشت: يكي از گروه‌هايي كه اجازه نمي‌دهد رايحه انقلاب و اسلام بر سينما دميده شود، جريانات چپ ماركسيستي و انحصار طلباني هستند كه در سينما خانه دارند و سينما را حياط خلوت خود مي‌دانند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ستاد خبري جشنواره فيلم فجر، در سخنان "جواد شمقدري " معاون امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم پاياني بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر آمده است: جشنواره فيلم فجر بزرگ‌ترين جشن هنري با ابعاد ملي و بين‌المللي است، جشنواره‌اي كه از درون حركت انقلاب اسلامي متولد شده و رشد يافته است. به همين دليل اين جشنواره را مي‌تواند جشنواره انقلاب اسلامي نيز ناميد.


خوشبختانه جشنواره فيلم فجر امسال چند گام بلند به سوي هويت اصلي خود برداشته است اگر چه هنوز با مرزهاي حداقلي اين هويت فاصله دارد.


موفقيت‌هاي امسال‌، نشاني روشن از ظرفيت‌ها و استعداد بالاي سينمايي ايران دارد و آنچه كه ما به عنوان مديران سينمايي انجام داديم فقط ايجاد فرصت بروز و شكوفا شدن اين ظرفيت‌هاي ذاتي بود.


رونق سينماي ايران و تنوع مضامين و سوژه‌ها، ارتقاي فني و هنري و اصلاح و بهبود نسبي محتوا و درون‌مايه آثار، ناشي از نوع سياست‌گذاري است كه اجازه داد سينماي ايران از فضاي گلخانه‌اي خارج شود و در دامنه كوه تجربه جديدي را آغاز كند.


شايد اجراي اين سياست، آسيب‌ها و ريزش‌هايي داشته باشد اما توان رشد و شكوفايي سينماي ايران را چندين برابر افزايش مي‌دهد و مقدمات حيات طبيعي را مهيا مي‌سازد.


جواد شمقدري در اين سخنان اظهار داشته است: سينماي ايران از ناحيه دو گروه تهديد مي‌شود. گروه‌هايي كه نمي‌خواهند اين سينما حالش خوب باشد، و بيشتر مايل هستند همچون خودشان تب‌دار بماند. اين دو گروه از خاستگاه و مواضع سياسي و فكري متضادي برخوردارند، اما در يك موضوع مشترك هستند و آن اين كه با شيوه و رويكردهاي افراطي و غيرمنصفانه تلاش مي‌كنند سينماي ايران را به زير يوغ خود بكشانند.


يكي از اين گروه‌ها كه خارج از بدنه سينماي ايران است با رويكرد افراطي و به اسم دفاع از انقلاب و اسلام و اخلاق و آرمان‌خواهي تلاش مي‌كند سينماي ايران را در چارچوب تنگ برداشت‌هاي خود محبوس سازد. اين در حالي است كه بخش بزرگي از انديشمندان و دلسوزان انقلاب و اسلام با اين افراط‌گرايي‌ها موافق نيستند.


گروه دوم برخلاف گروه اول، سال‌هاست كه در سينما خانه دارد و سينما را حياط خلوت خود مي‌داند و عهد كرده‌اند اين ميراث بادآورده را به هيچ‌ وجه از كف ندهند.


اين گروه با انحصارطلبي و اتخاذ شيوه‌هاي تخريبي كه ريشه در روش‌هاي جريانات چپ ماركسيستي دارد، اجازه نمي‌دهد رايحه انقلاب و اسلام بر اين سينما دميده شود.


مديريت جديد سينمايي درطي 16 ماه گذشته تلاش كرد مانع نفوذ و تأثير اين دو گروه افراطي در روند شكل‌گيري برنامه‌ها و سياست‌هاي جديد باشد و نتيجه آن شد كه سينماي ايران توانست آزادانه‌تر نفس بكشد و به حيات طبيعي خود بازگردد.


ثمره اين حيات طبيعي، رونق و شكوه جشنواره و استقبال گسترده مردم بود.


در ادامه سخنراني «جواد شمقدري» آمده است: ما تلاش كرديم بين فيلمسازان و اين دو گروه افراطي حائل باشيم. اگرچه از هر دو سوي، بسيار متهم شديم، اما چون به اين راه اعتقاد داشتيم، از اين اتهامات نهراسيديم و تلاش كرديم سينماي ايران، پرنشاط و سرحال و شاداب راه پراميد آينده خود را بپيمايد.


اين مرحله هنوز به پايان نرسيده است و براي ورود به فصل جديد سينماي ايران بايد به اين موارد توجه ويژه داشت؛


1- افزايش صبر و تحمل و استمرار و پايداري براي پي‌گيري اهداف مورد نظر


2- رفع تدريجي ضعف‌هاي زيرساختي و ساختارها


4- مشاركت فعال و متعهدانه و آگاهانه نخبگان و مسئولان


5- پرهيز از گفتمان‌ها و ادبيات مطلق‌نگر و قضاوت‌هاي عجولانه و يك سويه، در نقد و بررسي و تحليل فيلم‌ها


6- بسترسازي و آموزش به فيلمسازان در بيان نقدهاي درون گفتماني و پرهيز از نقدهاي برون گفتماني كه سفارش دشمن است.


در همايش دو روزه "هاليووديسم و سينما " كه با مشاركت سينماگران و انديشمندان سينمايي سراسر دنيا در حاشيه جشنواره فيلم فجر برگزار شد، تعابير و تفاسير جالبي درباره مسير آينده و رسالت تاريخي سينماي ايران بيان شد.


جريان هنري و سينمايي و روشنفكري در جهان به ويژه در غرب اعلام كردند كه ايران تنها پايگاهي است كه قابليت توليد آثار فاخر ضد ظلم و ضد صهيونيستي و كارهاي با كيفيت بين‌المللي را براي كليه كارگردانان و سينماگران آزاده جهان دارد.


اميد است، سينماگران ايراني با مشاركت و همكاري سينماگران مستقل و آزاده جهان، با توليدات ارزشمند و فطري و معنويت جدي خود، نويد تولد جريان جديد سينمايي را به همه مخاطبان جهاني عرضه بدارند.

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها