عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: ثروتمندترین مردم کسی است که اسیر حرص و آز نباشد. بحار الانوار، ج 70، ص 23

لزوم توجه واقفين به نياز‌هاي روز جامعه و مناطق محروم براي وقف

لزوم توجه واقفين به نياز‌هاي روز جامعه و مناطق محروم براي وقف
جمعه 29 بهمن 1389  01:37 ب.ظ

معاون فرهنگي سازمان اوقاف در گفت‌وگو با فارس تاكيد كرد
لزوم توجه واقفين به نياز‌هاي روز جامعه و مناطق محروم براي وقف

خبرگزاري فارس: معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه گفت: واقفين به جاي اينكه در برخي از عرصه‌هاي ظاهري اقدام به وقف كنند، مي‌توانند به مناطق محروم كه از لحاظ معيشتي، اسكان، ازدواج جوانان، امور فرهنگي و اعتقادي نيازهاي شديدي دارند، وقف انجام دهند.

حجت‌الاسلام احمد شرفخاني در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بيان اين مطلب اظهار داشت: وقف سيره الهي، سنت پيامبر اكرم و ائمه اطهار است كه از ابتدا همواره به دنبال برآورده كردن نيازهاي روز جامعه بوده و واقفين هميشه نسبت به نيازهاي جامعه خود اموال و دارايي‌هايشان را وقف كرده‌اند.

* وقف همواره در پي برآوردن نياز‌هاي روز جامعه

وي ادامه داد: يعني اگر در دوره‌اي احساس مي‌شد كه براي ايتام بايد اقدامي صورت گيرد، واقفين وقف اموال خود را به سمت كمك به ايتام و وقف كردن با اين نيت هدايت مي‌كردند و يا در دوره رضاخان كه از برپايي مجلس عزاي اباعبدالله‌الحسين(ع) ممانعت مي‌شد و جلسات روضه به‌صورت محرمانه برگزار مي‌شد، واقفين با نگاهي روشن اموال خود را براي برپايي و اقامه مجالس عزاداري براي امام حسين وقف مي‌كردند.

شرفخاني با اشاره به مصاديقي از وقف‌ها كه بر اساس نيازهاي روز مناطق خاص انجام مي‌شده خاطرنشان كرد: در برخي از مناطق مشاهده مي‌شود كه درمانگاهي براي درمان بيماري خاصي وقف شده و با بررسي مشخص مي‌شود كه در زماني كه اين وقف انجام شده، يك بيماري خاصي در آن زمان شيوع داشته و واقف بر اساس اين نياز درمانگاه را وقف درمان بيماري شايع در آن منطقه كرده است.

وي تصريح كرد: لذا وقف همواره در طول تاريخ به دنبال برطرف كردن نيازهاي روز جامعه بوده اعم از نيازهاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... در حال حاضر نيز در برخي از مناطق اگر واقفي قصد وقفي داشته باشد، توسط كارشناسان سازمان اوقاف و امور خيريه مشاوره‌هاي لازم به او داده مي‌شود تا با توجه به نيازهاي امروز و بر اساس نيازهاي مناطق مختلف كشور اين وقف‌ها انجام شود.

معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه با بيان اين نكته كه با انجام مشاوره‌هاي لازم از انجام وقف‌هايي كه متناسب با نيازهاي امروز جامعه نيست ممانعت مي‌شود، يادآور شد: در بسياري از موارد اگر واقفي به طور مثال قصد ساخت مسجدي را دارد، به او مناطق محرومي را كه فاقد مسجد هستند را معرفي مي‌كنيم و اگر ساخت دارالقرآني را قصد دارد مناطق فاقد دارالقرآن در سطح كشور را به او پيشنهاد مي‌دهيم.

* ارائه مشاوره به واقفين

وي در پاسخ به اين سؤال كه در ارائه مشاوره به واقفين تا چه حد نيازهاي مناطق محروم كشور و افراد بي‌بضاعت در مناطق دورافتاده در نظر گرفته مي‌شود، اظهار داشت: سياستگذاري سازمان اوقاف و امور خيريه به اين صورت است كه ابعاد مختلف وقف در نظر گرفته مي‌شود اگر واقف علاقه‌مند به وقف در عرصه فرهنگي باشد، اولويت‌هاي عرصه فرهنگي كشور را كه از پيش شناسايي شده را به او معرفي مي‌كنيم و اگر واقف در امور معيشتي نيت وقف دارد، اولويت‌هاي اين امر را در سطح كشور به او معرفي مي‌كنيم؛ در واقع به نوعي نيت واقفين را به سمت نيازهاي ضروري جامعه در عرصه‌هاي مختلف هدايت مي‌كنيم.

* هدايت واقفين براي ساخت مساجد در مناطق محروم

حجت‌الاسلام شرفخاني با اشاره به اين مسئله كه براي ساخت‌و‌ساز، عمران و آباداني مساجد سازمان اوقاف بودجه و طرح مدوني را در نظر گرفته است، خاطرنشان كرد: ساخت و عمران مساجد يكي از اولويت‌هاي امسال سازمان اوقاف و امور خيريه است و در اين راستا واقفيني كه قصد ساخت مسجد دارند، به آنها توصيه مي‌كنيم كه مناطق فاقد مسجد را براي نيت خود در نظر بگيرند به طور مثال مناطق جنوبي كرمان، از اولويت‌هاي سازمان اوقاف در ساخت مساجد بوده كه بايد به تعداد مشخصي در اين مناطق مسجد ساخته شود.

* هدايت واقفين براي ممانعت از وقف در يك موضوع خاص

وي با بيان اينكه ما به تناسب نيازهاي جامعه واقفين را به سمت اين نيازها سوق مي‌دهيم، تصريح كرد: سعي سازمان اوقاف و امور خيريه در ارائه مشاوره و راهنمايي به واقفين بر آن است كه واقفين فقط در يك موضوع خاص وقف نكنند؛ ممكن است نياز امروز جامعه موضوع خاصي باشد و ما به واقفين توصيه مي‌كنيم اولويت‌هاي بعدي را نيز در وقف‌نامه خود بگنجانند تا در آينده نيز اين نيت‌ها كارگشا باشد.

* افراد متمكن از مناطق محروم كشور بازديد كنند

حجت‌الاسلام شرفخاني ضمن درخواست از متمكنين براي بازديد از مناطق محروم كشور گفت: تقاضاي ما از اين افراد اين است كه نسبت به اين مناطق توجه بيشتري داشته باشند و با وقف، احسان ماندگاري را از خود به يادگار بگذارند؛ واقفين به جاي اينكه در برخي از عرصه‌هاي ظاهري كه در برخي مواقع انجام مي‌شود و نياز ضروري نيز براي آن نيست مي‌توانند به مناطق محروم كه از لحاظ معيشتي، اسكان، ازدواج جوانان، امور فرهنگي و اعتقادي نيازهاي شديدي دارند، وقف انجام دهند.

وي افزود: افرادي كه تمكن مالي دارند مي‌توانند با وقف بزرگترين اقدام زندگي خود را انجام دهند و تا روز قيامت از صدقه جاريه خود و مواهب آن برخوردار شوند البته مديريت مالي آنچه كه وقف مي‌كنند نيز به دست خودشان خواهد بود.
انتهاي پيام/

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها