عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بيش از 70 درصد گفتار درمان‌هاي كشور به شغل‌هاي ديگر روي مي‌آورند

بيش از 70 درصد گفتار درمان‌هاي كشور به شغل‌هاي ديگر روي مي‌آورند
جمعه 29 بهمن 1389  01:39 ب.ظ

رئيس انجمن گفتار درماني ايران در گفت‌وگو با فارس:
بيش از 70 درصد گفتار درمان‌هاي كشور به شغل‌هاي ديگر روي مي‌آورند

خبرگزاري فارس: رئيس انجمن گفتار درماني ايران گفت: بيش از 70 درصد گفتاردرمان‌هاي كشور به علت پايين‌بودن تعرفه‌هاي گفتاردرماني به شغل‌هاي ديگر روي مي‌آورند.

اتابك وثوقي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بيان اينكه در حال حاضر 2 هزار فارغ‌التحصيل گفتار درماني در كشور وجود دارد اظهار داشت: بر طبق آمار غير رسمي از طريق سازمان نظام پزشكي و بهزيستي و ساير مراكز حدود 300 نفر از اين تعداد در رشته گفتاردرماني شاغل هستند.

وي افزود: البته كلينيك‌هاي گفتار درماني نيز جديداً تعدادي از اين افراد را جذب مي‌كنند اما بايد در نظر داشت كه بزرگترين معضل گفتاردرمان‌ها تاسيس كلينيك است چرا كه همچنان در مورد گرفتن مكاني به عنان كلينيك گفتاردرماني و حتي اجاره‌نامه و مجوز كلينيك دچار مشكل هستيم.

وثوقي گفت: مكاني كه اجاره داده مي‌شود حتماً بايد به نظارت و رويت مديرت امور درمان وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكي، پزشكي قانوني و انجمن علمي گفتار درماني برسد و با توجه به اينكه وزارت بهداشت و نظام پزشكي مستقيما و بدون همكاري انجمن صنفي كار مي‌كند همچنان نقش انجمن‌ ضعيف است.

وي يادآور شد: بسته‌هاي شغلي مناسب در گفتار‌درماني وجود ندارد و با سازمان‌هاي بهزيستي بخصوص در شهرستان‌ها با اين مشكل مواجه هستيم كه نيروهاي طرحي در كار دفتري گنجانده مي‌شوند و عملاً نيرويي كه از بيت‌المال براي آموزش آنها صرف شده است به بيگاري كشيده مي‌شود.

وثوقي خاطرنشان كرد: از طرف ديگر وقتي طرح اين افراد به پايان مي‌رسد نيرويي كه بايد در بستر آموزش خود شغلي پيدا كند به جايي نمي‌رسد و رو به شغل‌هاي كاذب مي‌آ‌ورد و اگر هم به گفتار درماني رغبت نشان دهد با تعرفه‌هاي بسيار پايين حتي در بخش خصوصي مواجه مي‌شود.

وي گفت: از طرف ديگر عدم قراردادي كه سازمان بيمه‌ها و وزارت رفاه اين موضوع را تا بحال ناديده گرفته‌اند هم براي گفتار درمان‌ها و هم براي خانواده‌هايي كه داراي بيمار گفتار درماني هستند معضل شده است.

وثوقي تصريح كرد: گفتاردرماني پروسه درمان طولاني مدت دارد و به هيچ‌وجه نمي‌توان گفت فردي سه ماهه يا يك ساله درمان مي‌شود بلكه ممكن است تا آخر عمر باشد. لذا هزينه توانبخشي هزينه بالايي دارد و دولت بايد حمايت كند.
انتهاي پيام/

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها