عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

رشد قيمت مواد غذايي 44 ميليون نفر به جمعيت فقراي جهان افزود

رشد قيمت مواد غذايي 44 ميليون نفر به جمعيت فقراي جهان افزود
جمعه 29 بهمن 1389  01:44 ب.ظ

بانك جهاني:
رشد قيمت مواد غذايي 44 ميليون نفر به جمعيت فقراي جهان افزود

خبرگزاري فارس: بانك جهاني در تازه‌ترين گزارش خود اعلام كرد افزايش چشمگير قيمت مواد غذايي از ماه ژوئن 2010 تا كنون موجب افزايش 44 ميليون نفري تعداد فقراي جهان شده است .

به گزارش خبرگزاري فارس بانك جهاني افزود سياست برخي از كشورهاي در حال توسعه در اعمال محدوديت براي واردات محصولات كشاورزي و مواد غذايي سياستي كاملا اشتباه بوده و تاثير زيادي در افزايش قيمت مواد غذايي در اين كشورها داشته است .


روبرت زوليك رييس بانك جهاني تاكيد كرد افزايش قيمت مواد غذايي موجب گسترش فقر در سراسر جهان شده و ميليونها نفر به جميعت فقير جهان اضافه شده است . اين مساله فشار رواني زيادي را نيز بر اقشار آسيب پذير در كشورهاي در حال توسعه وارد كرده است . در اين كشورها بيش از نيمي از درآمد مردم صرف خريد مواد غذايي مي شود .


در طول بحران مالي 2008 بانك جهاني اعلام كرد بيش از 100 ميليون نفر در سراسر جهان به فقر مطلق اقتصادي گرفتار شده اند . فقر مطلق اقتصادي به درآمد كمتر از 1.25 دلار در روز گفته مي شود . ميانگين قيمت جهاني غلات طي ماههاي اكتبر تا ژانويه 2011 بيش از 15 درصد رشد داشته است .


تام پادي كارشناس ارشد موسسه تحقيقاتي سي بي اچ استراليا تاكيد كرد امنيت غذايي به مساله مهم و حساسي در خاور ميانه تبديل شده است . كشورهاي خاور ميانه به دنبال افزايش ذخاير محصولات كشاورزي و مواد غذايي هستند تا از وقوع هر گونه تنش اجتماعي داخلي جلوگيري كنند . افزايش قيمت مواد غذايي در تونس و مصر موجب تشديد تنشهاي سياسي و اجتماعي شده است .


قيمت ذرت و گندم در سال 2010 به ترتيب بيش از 86 و 69 درصد رشد داشته است . زوليك تصريح كرد افزايش قيمت مواد غذايي و محصولات كشاورزي به مرز هشدار رسيده است و اين مساله زندگي ميليونها نفر در سراسر جهان را تهديد مي كند . اگر كشورهاي عمده صادر كننده محصولات كشاورزي محدوديتهاي بيشتري را براي صادرات اعمال كنند اين بحران تشديد خواهد شد .


نخست وزير تايلند تاكيد كرد اين كشور در شرايط كنوني تصميمي براي اعمال محدوديت صادرات برنج ندارد .

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها