عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رشد قيمت مواد غذايي 44 ميليون نفر به جمعيت فقراي جهان افزود

رشد قيمت مواد غذايي 44 ميليون نفر به جمعيت فقراي جهان افزود
جمعه 29 بهمن 1389  01:44 ب.ظ

بانك جهاني:
رشد قيمت مواد غذايي 44 ميليون نفر به جمعيت فقراي جهان افزود

خبرگزاري فارس: بانك جهاني در تازه‌ترين گزارش خود اعلام كرد افزايش چشمگير قيمت مواد غذايي از ماه ژوئن 2010 تا كنون موجب افزايش 44 ميليون نفري تعداد فقراي جهان شده است .

به گزارش خبرگزاري فارس بانك جهاني افزود سياست برخي از كشورهاي در حال توسعه در اعمال محدوديت براي واردات محصولات كشاورزي و مواد غذايي سياستي كاملا اشتباه بوده و تاثير زيادي در افزايش قيمت مواد غذايي در اين كشورها داشته است .


روبرت زوليك رييس بانك جهاني تاكيد كرد افزايش قيمت مواد غذايي موجب گسترش فقر در سراسر جهان شده و ميليونها نفر به جميعت فقير جهان اضافه شده است . اين مساله فشار رواني زيادي را نيز بر اقشار آسيب پذير در كشورهاي در حال توسعه وارد كرده است . در اين كشورها بيش از نيمي از درآمد مردم صرف خريد مواد غذايي مي شود .


در طول بحران مالي 2008 بانك جهاني اعلام كرد بيش از 100 ميليون نفر در سراسر جهان به فقر مطلق اقتصادي گرفتار شده اند . فقر مطلق اقتصادي به درآمد كمتر از 1.25 دلار در روز گفته مي شود . ميانگين قيمت جهاني غلات طي ماههاي اكتبر تا ژانويه 2011 بيش از 15 درصد رشد داشته است .


تام پادي كارشناس ارشد موسسه تحقيقاتي سي بي اچ استراليا تاكيد كرد امنيت غذايي به مساله مهم و حساسي در خاور ميانه تبديل شده است . كشورهاي خاور ميانه به دنبال افزايش ذخاير محصولات كشاورزي و مواد غذايي هستند تا از وقوع هر گونه تنش اجتماعي داخلي جلوگيري كنند . افزايش قيمت مواد غذايي در تونس و مصر موجب تشديد تنشهاي سياسي و اجتماعي شده است .


قيمت ذرت و گندم در سال 2010 به ترتيب بيش از 86 و 69 درصد رشد داشته است . زوليك تصريح كرد افزايش قيمت مواد غذايي و محصولات كشاورزي به مرز هشدار رسيده است و اين مساله زندگي ميليونها نفر در سراسر جهان را تهديد مي كند . اگر كشورهاي عمده صادر كننده محصولات كشاورزي محدوديتهاي بيشتري را براي صادرات اعمال كنند اين بحران تشديد خواهد شد .


نخست وزير تايلند تاكيد كرد اين كشور در شرايط كنوني تصميمي براي اعمال محدوديت صادرات برنج ندارد .

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها