عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تدوين برنامه ششم توسعه بر اساس الگوي اسلامي-ايراني پيشرفت

تدوين برنامه ششم توسعه بر اساس الگوي اسلامي-ايراني پيشرفت
جمعه 29 بهمن 1389  01:48 ب.ظ

يك مسئول معاونت برنامه‌ريزي در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
تدوين برنامه ششم توسعه بر اساس الگوي اسلامي-ايراني پيشرفت

خبرگزاري فارس: معاون فرهنگ‌سازي و ارتباطات مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت از تشكيل مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت و كميته‌هاي تخصصي زيرمجموعه آن در معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور خبر داد.

مهرداد راهداري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود:‌ سنگ‌بناي مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت در آبان 1378 در زمان مديريت آقاي برقعي در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي سابق پايه‌گذاري شد كه آقاي سيف‌الديني مديركل آن دفتر بود.
معاون فرهنگ‌سازي و ارتباطات مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت گفت: پس از بيانات مقام معظم رهبري در مورد تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، آن دفتر به «مركز» ارتقا پيدا كرد و اولين رئيس مركز آن مهدي رجايي معاون سابق آموزشي و فعلي پژوهشي جامعة‌المصطفي العالميه از سوي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي معرفي شده است.
وي افزود: در اين مركز ظرف دو سال گذشته بيش از 50 عنوان كتاب و جزوه و نقشه راه تهيه شده و براي الگوي اسلامي جلسات و نشست‌هاي علمي و همايش‌هاي مختلف برگزار خواهد شد.
راهداري تأكيد كرد: گروههاي مختلفي از كارشناسان در جامعة‌المصطفي شكل گرفته و مباحث علمي و نظري با استادان حوزه علميه قم برگزار مي‌شود و در دانشگاه نيز با دانشگاه صنعتي شريف و ساير دانشگاههاي كشور مباحثي مطرح و حلقه‌هاي علمي ايجاد مي‌شود و پژوهشگاه‌هاي دانشگاهي در اين زمينه فعال مي‌شوند و در چاپ و نشر مقالات علمي مرتبط حمايت‌هايي صورت مي‌گيرد.
معاون فرهنگ‌سازي و ارتباطات مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت تأكيد كرد: در ماده اول قانون برنامه پنجم توسعه دولت مكلف شده كه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت را تا پايان برنامه پنجم آماده كند و در اين زمينه به معاونت برنامه‌ريزي 3 سال فرصت داده شده كه در 3 سال اول اين الگو را تهيه كرده و پس از تأييد رهبري در قالب لايحه‌اي براي تصويب به مجلس ارائه شود.
راهداري تأكيد كرد: در اين زمينه فعاليت وسيعي در يكي دو سال گذشته شروع شده و كارهاي پژوهشي انجام مي‌شود كه در سال سوم برنامه پنجم بايد جمع‌بندي نهايي و ارائه لايحه به مجلس انجام شود و الگوي تهيه شده به تأييد رهبري برسد.
وي با تأكيد براينكه بحث الگوي پيشرفت و توسعه كوتاه‌مدت نيست، گفت: در 3 سال اول فقط چارچوبي از الگو تهيه مي‌شود كه در سال‌هاي بعد الگوي كامل در همان چارچوب تهيه خواهد شد و در تهيه اين الگو از نخبگان دانشگاهي و حوزوي استفاده خواهد شد.
راهداري اضافه كرد: طبق قانون برنامه پنجم توسعه بايد الگوي اسلامي ايراني با شرايط بومي تهيه شود و برنامه ششم توسعه بر مبناي اين الگو تدوين و به تصويب برسد.
معاون فرهنگ‌سازي و ارتباطات مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت در پاسخ به اين پرسش كه تهيه الگوي اسلامي ايراني چه تأثيري بر دستيابي به اهداف سند چشم‌انداز خواهد داشت، گفت:‌ اين الگو يك سند بالادستي است كه حتي چشم‌انداز 20 ساله كشور نيز در زير اين الگو قرار مي‌گيرد و برنامه‌هاي توسعه از اين پس بر مبناي اين الگو تهيه و تصويب خواهد شد.
راهداري در پاسخ به اين پرسش كه آيا كارگروه و كميته‌هاي تخصصي در اين رابطه تشكيل شده است، گفت: علاوه بر كميته اقتصادي، اجتماعي، دفاعي، امنيتي و ساير موارد در قم، كميته‌هاي اقتصادي و اشتغال نيز در تهران تشكيل شده است كه در زيرمجموعه آن كميته بودجه‌ريزي و اشتغال فعال شده و جلسات متعددي برگزار كرده‌اند.
وي گفت: با توجه به اينكه اشتغال از مسائل مهم كشور به شمار مي‌رود كميته اشتغال در اين زمينه فعال شده و مسئوليت كميته اقتصادي شامل دو كميته بودجه‌ريزي و اشتغال را زاهدي‌وفا برعهده دارد.
معاون فرهنگسازي و ارتباطات مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت افزود: براي تدوين اين الگو از نخبگان حوزوي و دانشگاهي استفاده مي‌شود و در اين زمينه سايت الگوي اسلامي ايراني پيشرفت به نشاني www.oiip.ir شكل گرفته كه مباحث مرتبط با الگوي اسلامي ايراني در آن ذكر شده است.
انتهاي پيام/ص

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها