عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

جزئيات ايجاد 1.3 ميليون شغل تا پايان دي‌ماه با سهم 42درصدي مسكن

جزئيات ايجاد 1.3 ميليون شغل تا پايان دي‌ماه با سهم 42درصدي مسكن
جمعه 29 بهمن 1389  01:50 ب.ظ

فارس منتشر كرد:
جزئيات ايجاد 1.3 ميليون شغل تا پايان دي‌ماه با سهم 42درصدي مسكن

خبرگزاري فارس: جزئيات ايجاد يك ميليون و 300 هزار شغل تا دي‌ماه سال جاري نشان مي‌دهد كه بخش مسكن بيشترين و كشاورزي كمترين سهم را در ميزان اشتغال ايجاد شده دارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا»، اشتغال و بيكاري در كشورهاي دنيا در ميان اقتصاددان‌ها به عنوان يك شاخص كلان اقتصادي محسوب مي‌شود. در ايران اشتغال كامل و تعادل بازار كار در افق سال 1404 به عنوان يكي از اهداف سند چشم‌انداز بيست‌ساله تعيين شده است و طبق قانون برنامه پنجم توسعه، تقليل نرخ بيكاري به 7 درصد در سال 1394 از الزامات تحقق چنين هدفي خواهد بود و اين در حالي است كه بازار كار ايران در چند دهه گذشته مستمراً با عدم تعادل مواجه بوده است.

* نرخ بيكاري در چهار برنامه اول توسعه كشور محقق نشد

براين اساس با توجه به اينكه هيچ‌گاه در برنامه‌هاي توسعه كشور طي چهار برنامه‌ اول نرخ بيكاري و ايجاد اشتغال به تعادل نرسيد دولت دهم طي سال جاري براي التيام بر درد كهنه ايجاد اشتغال و كاهش نرخ بيكاري ايجاد يك ميليون و 100 هزار شغل را تا پايان سال جاري در كشور پيش‌بيني كرد كه با توجه به همت همه مسئولان استاني و ملي و نيز برنامه‌ريزي‌هاي مختلف در مباحث اقتصادي در حال حاضر به گفته مسئولان دولتي اشتغال فراتر از هدف‌گذاري برنامه‌ريزي شده يك ميليون و 600 هزار شغل ايجاد شده اما تاكنون جزئيات كامل آن مشخص نشده است.

* مسكن بيشترين و كشاورزي كمترين سهم را در ايجاد اشتغال دارند

به گزارش فارس، تا پايان آذر ماه از محل ايجاد يك ميليون و 300 هزار شغل نزديك به 42درصد اشتغال مربوط به بخش مسكن و حدود 9درصد مربوط به بخش كشاورزي و همچنين بخش صنعت و معدن كه شامل برنامه‌هاي اشتغال دستگا‌ه‌هاي مانند ارتباطات و فناوري، نيرو، ‌نفت، ‌پتروشيمي است سهم 17 درصدي دارد و نيز سهم بخش خدمات 32 درصد است كه شامل بخش‌ بازرگاني، صندوق مهر امام رضا، كميته امداد، وزارت كار، ميراث فرهنگي،‌ وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي، وزارت كشور (فرمانداري‌ها) مي‌شود.

* سرانه اشتغال بخش مسكن 18 ميليون تومان است

براين اساس به گفته مسئولان وزارت كار و امور اجتماعي عنوان مي‌كنند اشتغالي كه امسال ايجاد شد تسهيلات محور نيست و بر اساس پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي خالي استان‌ها استفاده شده است و ميانگين سرانه اشتغال ايجاد شده 20 ميليون تومان در نظر گرفته شده است.
كارشناسان و مسئولان دولتي معتقدند سهم 42 درصدي بخش مسكن مربوط به تمام ساخت‌وسازها در كشور است و تنها مربوط به مسكن مهر نيست و همچنين آمار مربوط به ساخت‌وساز شهرداري نيز در آن وجود دارد. در بخش مسكن و ساختمان سرانه 18 ميليون براي اشتغال هر فرد در نظر گرفته شده است.
بر اساس گزارش و آمار مركز تحقيقات وزارت مسكن ايجاد هر 57 متر زير بنا در بخش مسكن يك شغل جديد محسوب مي‌شود. در صورتي كه اين ميزان را براي هر شغل 60 متر زير بنا درنظر بگيريم با توجه به اينكه هر متر مربع ساخت‌وساز به طور ميانگين 300 هزار تومان هزينه دارد كه همان 18 ميليون تومان سرانه شغل مي‌شود كه اين موضوع يك روش محاسباتي است.

* هزينه 9 ميليارد توماني براي بخش مسكن و ايجاد 540 هزار شغل

همچنين به گفته مسئولان وزارت مسكن و شهرسازي بانك‌ها بيش از هفت هزار ميليارد تومان در بخش مسكن سرمايه‌گذاري كردند و در صورتي كه آورده‌ افراد نيز حساب شود 9 هزار ميليارد تومان سرمايه بخش مسكن است و با توجه به سرانه اين بخش نزديك به 540 هزار شغل در اين بخش بوده است.

* سرانه اشتغال بخش صنعت 30 ميليون تومان است

به گزارش فارس، طبق آمارهاي به دست آمده ميانگين سرانه در بخش صنايع كوچك و كارگاه‌‌هاي متوسط 30 ميليون تومان در نظر گرفته شده است اما اين در حالي است كه سرانه ايجاد اشتغال در فناوري‌هاي نوين و پيشرفته نياز به سرمايه‌گذاري زياد دارد كه البته اشتغال ايجاد شده از اين طريق كم است.
در همين حال در بخش پتروشيمي هر 150 ميليون تومان يك شغل ايجاد مي‌كند كه به نظر مي‌رسد بخش‌هاي صنايع مادر را بايد از اين موضوع جدا حساب كرد.

* سرانه اشتغال بخش خدمات 14 و كشاورزي 25 ميليون تومان است

همچنين به عقيده كارشناسان اشتغال، در بخش خدمات سرانه اشتغال نزديك به 14ميليون تومان است و در بخش كشاورزي سرانه اشتغال 25ميليون تومان در نظر گرفته شده است .
براين اساس، سوالي كه در رابطه با ايجاد اشتغال بخش كشاورزي باتوجه به سرانه آن مطرح مي‌شود سهم 9 درصدي اين بخش است كه به عقيده صاحب نظران دولت بايد توجه ويژه به اين بخش شود تا بتواند ضريب فزاينده مهاجرت از روستا به شهر را معكوس كند و بايد در نظر داشت كه اين بخش به عنوان پايه رشد و توسعه بسياري از صنايع خدماتي محسوب مي‌شود.
مسئولان دولتي علت كم بودن سهم اشتغال از بخش كشاورزي را به دليل خشكسالي‌هاي سال‌هاي اخير مي‌دانند و همچنين معتقدند كه در اين بخش تثبيت اشتغال صورت گرفته است و علاوه بر آن نيز 9 درصد اشتغال ايجاد شده است.
به گزارش فارس، به نظر مي‌رسد پرونده ايجاد اشتغال طبق اظهارات چند روز گذشته رئيس‌جمهور در نهايت با ايجاد يك ميليون و 800 هزار شغل بسته شود اما برنامه‌ريزي از سال آينده بايد به گونه‌اي انجام شود كه بتوان براي اولين بار پس از گذشت 20 سال نرخ بيكاري در برنامه پنجم محقق شود.

* احمدي‌نژاد: 2.4 ميليون شغل از سال آينده ايجاد مي‌شود

براين اساس رئيس جمهور طي روزهاي اخير در نطق تلويزيوني خود يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي آينده دولت را ايجاد اشتغال دانست و گفت: ورود نيروي انساني در سال‌هاي اخير بيشترين ميزان در تاريخ ايران دارد و دولت همه توان خود را بسيج كرده كه اشتغال ايجاد كند و امسال نيز تاكنون اين ميزان از مرز يك ميليون و 600 هزار شغل گذشته است.
وي در خصوص برنامه دولت براي ايجاد اشتغال در سال آينده عنوان مي‌كند: بايد ساليانه دو ميليون و 400 هزار شغل ايجاد كنيم، هم‌اكنون دو ميليون 400 هزار نفر در انتظار شغل هستند و يك ميليون و 200 هزار نفر تا سال 92 به اين ميزان اضافه مي‌شود اما از سال 92 ميزان فعلي افت مي‌كند، لذا اگر بخواهيم اين مسئله را حل كنيم بايد ساليانه دو ميليون و 400 هزار شغل ايجاد كنيم.

* منابع صندوق توسعه ملي در خدمت اشتغال كشور

به گزارش فارس، رئيس جمهور وعده داده است تا ابتداي سال 92 نرخ بيكاري 7 درصد در برنامه پنجم توسعه با ميزان شغلي كه از سال آينده ايجاد خواهد شد به 3 يا 4 درصد مي‌رسد و براي تحقق اين موضوع برنامه‌ريزي و پيش‌بيني از منابع صندوق توسعه ملي استفاده خواهد شد كه منابع آن تا پايان سال آينده به بيش از 30 ميليارد دلار خواهد رسيد.
انتهاي پيام/

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها