عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بهاي هر سهم فولاد آلياژي در سه سناريو برآورد شد

بهاي هر سهم فولاد آلياژي در سه سناريو برآورد شد
جمعه 29 بهمن 1389  01:50 ب.ظ

در گفت‌وگوي يك كارشناس با فارس؛
بهاي هر سهم فولاد آلياژي در سه سناريو برآورد شد

خبرگزاري فارس: درآستانه عرضه 5 درصد سهام فولاد آلياژي در بورس ، يك كارشناس بهاي هر سهم اين شركت را در سه حالت و سناريو برآورد كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصاي فارس،‌ درحالي يكشنبه جاري عرضه اوليه شركت 130 ميليارد توماني فولاد آلياژي با واگذاري 5 درصد سهام درتابلوي فرعي بورس اوراق بهادار و با نماد معاملاتي "فولاژ " انجام مي شود كه جعفر جولا از كارشناسان واحد تحقيقات كارگزاري رضوي ، بهاي هر سهم اين شركت را در سه حالت و سناريو برآورد كرد.


وي با اشاره به معرفي مختصري از اين شركت اظهار داشت: شركت فولاد آلياژي ايران در تاريخ 28 اسفند 70 بصورت شركت سهامي خاص تاسيس و در اداره ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي استان يزد به ثبت رسيد و سپس طي صورتجلسه مجمع عمومي فوق العاده 10 آذر 88 نوع شركت از سهامي خاص به سهامي عام تغيير يافت. مركز اصلي شركت درحالي در شهرستان يزد واقع شده كه نام آن در 22 ارديبشهت سال جاري نزد سازمان بورس و اوراق بهادار درج شده است.


جولا با بيان اينكه كارگزار عرضه كننده سهام اين شركت كارگزاري بانك صادرات است كه اقدام به عرضه 65 ميليون و 150 هزار سهم در روز اول خواهد كرد، به سرمايه و تركيب سهامداران شركت فولاد آلياژي اشاره كرد و گفت : يكي از نكات جالب توجه در مورد شركت، افزايش سرمايه هاي پي در پي طي 3سال اخير است به طوري كه طي مدت ياد شده سرمايه شركت از 40 ميليارد تومان به 130ميليارد تومان رسيده است. افزايش سرمايه هاي مذكور از محل سود انباشته و مطالبات حال شده بوده است.


وي افزود: در حال حاضر كارگزاري سهام عدالت با 39.46 درصد، سرمايه گداري غدير با 34.94 و موسسه صندوق حمايت و بازنشستگي كاركنان فولاد با 22درصد جزو سهامداران عمده شركت محسوب مي شوند.


اين كارشناس ادامه داد: محصولات توليدي شركت هم در سه گروه محصولات مهندسي و صنعتي، محصولات آلياژي و محصولات ساختماني طبقه بندي مي شوند كه بيشترين سهم از درآمد كسب شده در 9 ماهه سال جاري از محل فروش محصولات آلياژي به 117 ميليارد تومان حاصل شده است.محصولات مهندسي و صنعتي هم با فروشي معادل 15.4 ميليارد تومان كمترين سهم را در فروش 9 ماهه شركت داشته است.


به گفته جولا در ميان محصولات آلياژي، كم آلياژ، فنر و محصولات سطحي سخت شونده بيشترين سهم را در درآمدهاي كسب شده شركت داشته است.اين درحالي است كه نحوه قيمت گذاري محصولات شركت توسط كميته هماهنگي فروش و با نظر مدير عامل و هيئت مديره صورت مي پذيرد.


وي خاطر نشان كرد: بررسي بهاي تمام شده شركت نشان مي دهد در سال گذشته 57درصد بهاي تمام شده مربوط به مواد اوليه مصرفي، 40درصد سربار توليد و 3درصد مربوط به دستمزد بوده است. عمده مواد اوليه مصرفي شركت، ضايعات آهن و آهن اسفنجي است كه بيشتر از داخل كشور تامين مي شود. اخيراً با بهره برداري از آهن گندله سازي اردكان، آهن اسفنجي مورد نياز شرگت از اين محل تامين شده است.


جولا با بيان اينكه براي ارزشيابي سهام شركت از سه روش جريانات نقدي آزاد، روش تنزيل سودهاي نقدي و روش P/E استفاده شده ادامه داد:با توجه به موضوع فعاليت فولاد آلياژي، اين شركت با شركت هاي فولادي فعال در بورس اوراق بهادار تهران قابليت مقايسه نيست.به همين خاطر نسبت P/E مناسب براي اين سهم با توجه به ارزش داتي سهام و سودهاي آتي سهام در 5 سال آينده تخمين زده شده است.


وي با اشاره به اينكه با توجه به محاسبات انجام شده، P/E مناسب سهم 8/3 مرتبه برآورد شده گفت: با تكيه بر درصد تقسيم سود 75درصدي و نرخ رشد كوتاه مدت 8درصدي شركت و نرخ هزينه سرمايه 20درصد، ارزش سهام شركت با استفاده از روش جريان نقدي آزاد 148 تومان ، روش تنزيل سود نقدي بيش از 172 و روش P/E بالغ بر 133 تومان به ازاي هر سهم برآورد مي شود.


جولا در خاتمه گفت: پيش بيني سود هر سهم شركت براي سال مالي گذشته و جاري 22 و 30 تومان است. اين شركت براي سال هاي 90 تا 92 هم به ترتيب 35، 56 و 76 تومان سود پيش بيني كرده است.

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها