عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

طراحي "جايزه ملي " براي هدفمندي يارانه‌ها

طراحي "جايزه ملي " براي هدفمندي يارانه‌ها
جمعه 29 بهمن 1389  01:53 ب.ظ

يادداشت اقتصادي//
طراحي "جايزه ملي " براي هدفمندي يارانه‌ها

خبرگزاري فارس: اجراي طرحي براي هدفمند كردن يارانه‌ها كه به گفته رئيس جمهور هزينه‌هاي آن براي اقتصاد به ارقام نجومي سالانه 100 هزار ميليارد تومان رسيده بود، سرانجام آغاز شد و دو سال كار پياپي، فراز و فرود تصويب قانون و چانه زني بر سر اجراي طرح نشان داد كه ماجراي هدفمندي فراتر از آزادسازي چند قيمت يارانه‌اي است.

لزوم به حداقل رساندن آثار و تبعات اصلاح قيمت‌ها در بخشهاي مختلف اقتصاد از مصرف آب و برق و گاز در بخش خانگي گرفته تا بنزين و گازوئيل در بخش حمل و نقل، صنايع، نيروگاه ها و اثر آن بر توليد و صادرات نشان داد كه هدفمندي يارانه‌ها طرحي است كه اجراي آن زير و بم‌هاي اقتصاد ايران را درمي نوردد و به قول دبير ستاد هدفمندي به نوعي شخم زدن كل اقتصاد است.
"افزايش هزينه‌ها " نتيجه طبيعي هدفمندي يارانه‌هاست كه كل بخشهاي اقتصادي را به ناگزير وادار به "مديريت در مصرف و هزينه‌ها " مي‌كند، در پايين‌ترين سطح يعني صرفه‌جويي در منازل و خاموش كردن كليد ‌هاي اضافي تا بالاترين سطح كه بايد براي بهينه سازي مصرف و تغيير تكنولوژي بنگاه‌هاي عظيم صنعتي و توليدي چاره انديشي كرد.
اگرچه دولت براي اجراي هدفمندي يارانه ها سياست‌گذاريهاي كلي را انجام و به تمامي بخشها نيز ابلاغ كرده است، اما اجراي اين طرح در گام دوم باري را بر دوش متوليان و مديران هر بنگاه و بخش در اقتصاد مي‌گذارد كه تلاش مضاعفي را به خرج دهند و كشتي خود را از درياي متلاطم هدفمندي به سلامت بگذرانند.
اين گفته دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها كه سرمايه‌گذاري براي بهينه سازي مصرف انرژي در كشور تا كنون به دليل قيمتهاي ارزان انرژي توجيه اقتصادي نداشته، واقعيتي است و واقعيت بزرگتر تحولاتي است كه بايد منتظر بود از دل اجراي هدفمندي يارانه‌ها سر برآورد.
فكرهاي خلاقي كه به كار مي افتند و آستينهايي كه بالا زده مي شوند تا فرآيندهاي پر مصرف انرژي را اصلاح كرده و " داراي توجيه اقتصادي " كنند و چه بسا فراتر از آن ايده‌ها و نظراتي كه قادر باشد در كل فرآيند اجراي هدفمندي يارانه‌ها تحولات اساسي ايجاد كرده، براي ضعفها و كاستي‌هاي موجود راه حل هاي موثر ارائه دهند و فرمان هدايت طرح را به سوي مسيرهاي هموارتري بچرخانند.
اينكه آثار اجراي هدفمندي يارانه‌ها اعم از "پيامد " يا "دستاورد " در يكايك بخشهاي اقتصاد چه خواهد بود، نيازمند رصد كردن تغيير و تحولات هر حوزه در دوره هاي مختلف است، دوره 5 ساله اجراي قانون و يا سه مرحله اي كه دولت براي اصلاح كامل قيمتها در طول 5 سال براي خود در نظر گرفته است، اما مسلم اين است كه ابزارهاي لازم براي انجام چنين رصدي بايد طراحي و چه بسا رصد خانه‌اي برپا شود.
شايد يكي از بهترين راه‌ها براي رصد كردن آثار هدفمندي در بخشهاي مختلف اقتصادي طراحي " جايزه ملي " براي مشاركت در طرح هدفمندي يارانه‌ها باشد.
طرحي كه دولت در آن مي تواند تمام اقشار جامعه و به خصوص مديران و فعالان اقتصادي را براي مشاركت در اجراي هدفمندي يارانه‌ها ،صرفه جويي، مديريت و اصلاح فرآيندهاي مصرف انرژي، نوآوري، بهبود و ارتقاء تكنولوژي و هر گونه خلاقيت و ابتكاري براي افزايش بهره‌وري و كاهش هزينه‌ها به عرصه رقابت و يا مسابقه‌اي همه جانبه و تمام عيار فرابخواند.
در چنين فضايي مديران و فعالان اقتصادي فرصت عرضه و ارائه ايده،خلاقيت، ابتكار و نوآوري خود را در روند اجراي هدفمندي يارانه‌ها پيدا خواهند كرد و دستاوردها به جاي راكد ماندن در يك كارگاه، كارخانه، منطقه، روستا و يا حتي شهر در عرصه ملي مورد ارزيابي و كنكاش قرار گرفته و در صورت تائيد به عنوان الگويي موفق در ديگر بخشها به كار گرفته شوند،آثار و بركات آن همچون آينه بر ساير بخشهاي اقتصاد نيز بتابد، تجربيات تبادل و مورد بهره‌برداري قرار گيرد، هزينه‌ها را كاهش داده،به ياري ديگر فكرهاي برتر به تكامل برسد، مناسب براي سرمايه‌گذاري تشخيص داده شود و مورد حمايت قرار گيرد.
ايجاد عرصه‌اي براي تبادل تجربيات فعالان اقتصادي در مواجهه با طرحي با وسعت هدفمندي يارانه‌ها در نمايشگاه ويژه و ايجاد رقابت براي كسب جايزه ملي آن، نه تنها پديده‌هاي نو و متناسب با شرايط جديد اقتصاد را به مردم معرفي خواهد كرد، كه قادر است بخشهاي درگير طرح را گرد هم آورده راهكارهايي براي حل مشكلات اجراي طرح هدفمندي ارائه كند.
شايد طرح اين موضوع با توجه با شرايط كنوني اقتصاد به نظر برخي زياد از حد خوشبينانه به نظر برسد،اما واقعيت اين است كه هم اكنون نيز بسياري از بنگاه‌ها و اتحاديه‌هاي اقتصادي اقدامات و تدابير و ابتكارات خود را براي بهبود مصرف انرژي شروع كرده و در حال استفاده از آنها هستند،رويكرد تعدادي از مرغداريهاي قزوين به استفاده از انرژي خورشيدي، استفاده گسترده از آبگرمكن هاي خورشيدي براي مصارف خانگي و كارخانه‌ها و كارگاه‌هاي كوچك در كشور و توسط عشاير و يا تغيير رويه برخي از كارخانه‌هاي گچ بري در خارج كردن دستگاه‌هاي انرژي بر خشك كن خود و استفاده از انرژي طبيعت كه به گفته خودشان زيان و ضرر اقتصادي نيز برايشان به همراه ندارد، نمونه ‌هايي از تغيير رويه‌ها در شرايط به وجود آمده است.
طراحي جايزه ملي هدفمندي يارانه‌ها فرصتي ايجاد خواهد كرد براي شناخت مديريت‌ها، تخصص‌ها و توانايي‌هاي برتر در جامعه ايران، آنان كه توانسته‌اند از تهديدها فرصت بسازند. در عين حال اين مهمترين دستاورد آن نخواهد بود و به نظر مي‌رسد دستاورد مهمتر در نمايشگاهي كه عرصه رقابت براي ايجاد تحولات اساسي در اقتصاد است،ايجاد اعتماد و اتكاء به توانمنديهاي ملي در كشور براي مواجهه با كارهاي بزرگ ديگر و گرفتن تصميمات بزرگ و راه‌گشا در آينده و براي آينده است.

يادداشت از: مريم حاج نوروزي

انتهاي پيام/م

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها