عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

نياز طرح‌هاي آماده بهره‌برداري تعاون به حدود 250 ميليارد ريال تسيهلات

نياز طرح‌هاي آماده بهره‌برداري تعاون به حدود 250 ميليارد ريال تسيهلات
جمعه 29 بهمن 1389  01:58 ب.ظ

مديركل تعاوني‌هاي توزيعي و خدماتي‌ در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
نياز طرح‌هاي آماده بهره‌برداري تعاون به حدود 250 ميليارد ريال تسيهلات

خبرگزاري فارس: مدير كل دفتر تعاوني‌هاي توزيعي و خدماتي وزارت تعاون گفت: طرح‌هاي اولويت‌دار و آماده بهره‌برداري تعاوني نيازمند حدود 250 ميليارد ريال تسهيلات حمايتي هستند.

عباس جوهري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در خصوص نحوه اصلاح نگرش اجتماعي به مقوله تعاون با رويكرد تبديل باورهاي مصرفي به باورهاي توليدي در اين حوزه، اظهار داشت: پويايي و شروع فعاليت‌هاي مجدد تعاوني‌ها در سال‌هاي بعد از پيروزي انقلاب، مصادف با شروع جنگ تحميلي و اعمال و تشديد سياست‌هاي تحريمي عليه ايران شد.
وي ادامه داد: در اين بين دولت براي جبران تبعات ناشي از جنگ تحميلي و تأمين نيازمندي‌هاي مصرفي مردم از ظرفيت‌هاي تعاوني‌ها براي تأمين و توزيع مايحتاج مصرفي كمك گرفت كه تداوم اين روند طي سال‌هاي بعد متأسفانه منجر به شناخت نادرست مردم از تعاوني‌ها شد به اين مفهوم كه مردم تعاوني‌ها را واحدهاي اقتصادي كوچكي براي تأمين نياز مي‌دانستند.
وي ضمن ابراز تأسف از عدم شناخت صحيح برنامه‌ريزان اقتصادي و مسئولان تصميم‌ساز كشوري در مورد مقوله تعاون، افزود: معتقدم اصلاح نگرش اجتماعي در خصوص ظرفيت‌ها و رويكردهاي واقعي تعاون و نيز تثبيت جايگاه تعاوني‌هاي توليدي در پيشاني بخش تعاون نيازمند بازشناسي وجهه توليدي و اصلاح و تقويت ظرفيت و قابليت‌هاي تعاون در چرخه توزيع است.
مدير كل دفتر تعاوني‌هاي توزيعي و خدماتي وزارت تعاون با اشاره به اينكه بازشناسي الزامات و تقويت ظرفيت‌هاي تعاوني مي‌تواند در بهبود فضاي اقتصادي كشور تأثير بسزايي داشته باشد، گفت: مطابق بررسي‌هاي صورت گرفته براي احياء ظرفيت‌هاي جديد بخش تعاون و بهره‌وري از آنها به حدود 250 ميليارد ريال تسهيلات حمايتي نياز داريم.
وي تأكيد كرد: بر اساس بازشناسي صورت گرفته در حوزه تعاون، تمامي طرح‌هاي تعاوني كه در مراحل پاياني ايجاد و آماده بهره‌برداري هستند در اولويت تسهيلات تعاوني قرار دارند، در مورد تعاوني‌هايي هم كه پيشرفتي بيش از 80 درصد هم دارند خوشبختانه با نگراني تأمين تسهيلات مواجه نيستيم و با تسهيلات مورد نياز اين تشكل‌ها هم موافقت شده است.
وي ضمن تأكيد بر اينكه تكميل طرح‌هاي تعاوني قابل بهره‌برداري در اولويت تدابير تسهيلاتي بخش تعاون قرار دارد، تصريح كرد: از آنجا كه طرح‌هاي قابل تحقق در حوزه تعاون از گستردگي و تنوع بالايي برخوردار هستند و اجرايي كردن اين طرح‌ها با منابع محدود تعاون هم‌خواني ندارد تصميم بر اين است با اولويت‌بندي طرح‌ها به لحاظ اجرا و توجيه اقتصادي، تسهيلات حمايتي پرداخت شود.
جوهري اظهار داشت: مشاركت تعاوني‌ها در فعاليت‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بسيار وسيع و تعيين‌كننده است اما به نظر مي‌رسد به دليل عدم بازتاب رسانه‌اي مؤثر در خصوص فرآيند فعاليتي اين تشكل‌ها هنوز اذهان اجتماعي نتوانسته است با واقعيت‌ مقوله تعاون آشنا شود.
وي با اشاره به اينكه فقط در يكي از تعاوني‌هاي خدمات عمراني اطراف حرم امام رضا (ع) بيش از هزار و 800 مهندس عمراني مشغول فعاليت هستند، تأكيد كرد: هم‌اكنون بيش از 9.5 درصد از كل ظرفيت‌هاي بهره‌برداري معادن كشور و بيش از 50 درصد توليد ماهي و ميگو در كشور توسط تشكل‌هاي مردمي در قالب تعاوني انجام مي‌شود.
وي افزود: تحقق اين حجم ظرفيت‌هاي توليدي در حالي اتفاق مي‌افتد كه هنوز مردم و مسئولان آنگونه كه بايد با مقوله تعاون آشنا نيستند و لذا معتقدم تعامل رسانه‌هاي مكتوب، صوتي و تصويري در ترويج فعاليت‌هاي تعاوني و توجه جدي مسئولان تصميم‌ساز كشور به مقوله تعاون منجر به بروز ظرفيت‌هاي مشاركتي حدود 33 ميليون عضو تعاوني را سبب مي‌شود كه نمي‌توان از آن به سادگي گذشت.
انتهاي پيام/ص

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها