عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تائيد استاندارد آفلاتوكسين پسته ايران از سوي اتحاديه اروپا

تائيد استاندارد آفلاتوكسين پسته ايران از سوي اتحاديه اروپا
جمعه 29 بهمن 1389  02:02 ب.ظ

مديركل دفتر امور ميوه‌ وزارت جهاد كشاورزي در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
تائيد استاندارد آفلاتوكسين پسته ايران از سوي اتحاديه اروپا

خبرگزاري فارس: مديركل دفتر امور ميوه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي گفت: طي بازديد اخير اتحاديه اروپا از صنايع، گمرك و وضعيت كلي صادرات كشور و نظر مثبت آنها به ويژه در مورد ميزان آفلاتوكسين پسته، ميزان صادرات ميوه و پسته افزايش قابل توجهي داشته است.

سيد رحمت‌الله پريچهر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس اظهار داشت: طي 9 نخست سال‌جاري حدود 620 هزار تن ميوه به بيش از 110 كشور به ارزش 1.6 ميليارد دلار صادر شده كه اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 440 هزار تن از نظر وزني و يك ميليارد دلار از نظر ارزشي افزايش داشته است.
مديركل دفتر امور ميوه‌ها افزود: اين آمار نشان مي‌دهد كه ميزان صادرات ميوه طي سالجاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد از نظر وزني و 45 درصد از نظر ارزشي رشد داشته است.
پريچهر گفت: اين ميوه‌ها بيشتر شامل زردآلوي خشك كرده، ساير خشكبار، پسته تازه يا خشك كرده، انواع خرما، پرتقال و ساير مركبات، انگور تازه، كشمش، سيب و ساير ميوه‌ها بوده است.
پريچهر با بيان اينكه صادرات ميوه در سالهاي اخير رشد صعودي داشته عمده صادرات را مربوط به پسته دانست و گفت: طي بازديد اخير اتحاديه اروپا از صنايع، گمرك و وضعيت كلي صادرات كشور و نظر مثبت آنها به ويژه در مورد ميزان آفلاتوكسين پسته در افزايش ميزان صادرات ميوه و پسته نقش موثري داشت.
وي همچنين افزود: استانداردهاي لازم كه مورد توجه سازمان‌هاي بين‌المللي است در كشور ما به خوبي رعايت مي‌شود بطوريكه اخيرا توليد كنندگان پسته و انار توانسته‌اند از شركت‌هاي بين‌المللي ايتاليايي گواهي توليد ارگانيك بگيرند.
پريچهر گفت: توليد كنندگاني كه موفق به اخذ چنين گواهينامه‌اي مي‌شوند مي‌توانند با حمايت اين سازمان‌هاي بين‌المللي (IFOAM) محصولات خود را به قيمت دو تا سه برابر در داخل كشور و در بازارهاي بين‌المللي به فروش برسانند.
وي در پاسخ به اينكه استانداردهاي بين‌المللي بيشتر در چه زمينه‌هايي است، گفت: اين استانداردها از عمليات خوب كشاورزي (GAP) گرفته تا عمليات خوب انبارداري، كيفيت مناسب و كم بودن باقيمانده سموم را شامل مي‌شود.
مديركل دفتر امور ميوه‌ها همچنين بازاررساني مناسب از سوي دولت و بازاريابي از سوي صادر كنندگان را روشي موثر براي افزايش صادرات خواند و گفت: بازاريابي علم است و بنابراين كساني‌كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند بايد در اين زمينه مهارت كافي داشته باشند.
وي با بيان اينكه دولت نيز در راستاي افزايش ميزان صادرات برنامه‌ريزي‌هايي انجام داده گفت: به طوريكه توليد محصول سالم و ارگانيك در طول برنامه پنجم و نيز كنترل آفات 25 درصد سطح مزارع كشور به روش مبارزه تلفيقي، كاهش مصرف سموم و افزايش كيفيت از جمله مواردي است كه قرار است انجام گيرد.
وي با بيان اينكه ميزان سرانه توليد ميوه در كشور 200 كيلوگرم است آن را نسبت به 90 كيلوگرم ميانگين جهاني قابل توجه عنوان كرد و گفت: كشور از نظر توليد مشكلي ندارد بطوريكه ظرفيت توليد بيش از 2 ميليارد دلار محصولات باغي در كشور وجود دارد و در آينده مي‌‌توان ميزان صادرات را تا دو برابر افزايش داد.
وي افزود: همه كسانيكه با صادرات در ارتباط هستند بايد با همدلي و دلسوزي بيشتر با رعايت استانداردهاي لازم،‌ بسته‌بندي مناسب و متناسب با ذائقه مصرف‌كنندگان به بازارهاي جهاني ارائه دهند.
وي همچنين در مورد برنامه‌ريزي‌هاي آينده گفت: به دنبال اين هستيم كه با اصلاح ژنتيك و اجراي عمليات مناسب توليد و نيز واردات ارقام مناسب و بازار پسند، كيفيت محصولات داخل را بالا ببريم بطوريكه اخيرا رقم خرما به نام "مجول " كه بازار پسندي مناسبي دارد را وارد كرده‌ايم.
انتهاي پيام/ص

ararar

ararar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 1369
محل سکونت : آذربایجان غربی
دسترسی سریع به انجمن ها