عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

نگاهی گذرا به زندگی امام محمد باقر(ع)

نگاهی گذرا به زندگی امام محمد باقر(ع)
جمعه 29 بهمن 1389  02:12 ب.ظ

نگاهی گذرا به زندگی امام محمد باقر(ع)

عالم ینتفع بعلمه افضل من سبعین الف
 عابد:دانشمندی که از علم او بهره برند از هفتاد هزار عابد برتر است
نام:محمد(ع)کنیه:ابوجعفر(الاول)القاب(باقرالعلوم،باقرالعلم)،شاکر،هادی،......
10614273201831901222052471151494014191208173.jpg

نام پدر:امام زین العابدین(ع)


نام مادر:فاطمه(دختر امام حسن مجتبی ع)


تاریخ ولادت:دوشنبه ۳ صفر(بنا به قولی اول رجب)سال ۵۷ هجری


محل ولادت:مدینه منوره.


مدت عمر:۵۷ سال ۱۰ماه.


مدت امامت:نزدیک ۲۰ سال.


تاریخ شهادت:دوشنبه ۷ ذیحجه،سال ۱۱۴ هجری.


محل شهادت و دفن:مدینه منوره،قبرستان بقیع در کنار پدر و جد مادری خود،امام مجتبی(ع).(گنبد و بارگاه ائمه بقیع(ع) در ماه شوال ۱۳۴۴ هجری قمری به دست وهابیان تخریب و با خاک یکسان گردید).


سالشمار


۴سالگی(۶۱ هجری):واقعه کربلا.


۲۶ سالگی(۸۳ هجری):ولادت امام صادق(ع).


۳۸ سالگی(۹۵ هجری):شهادت امام زین العابدین(ع) و آغاز امامت آن حضرت.


۵۷ سالگی(۱۱۴ هجری):شهادت آن حضرت.


دوره های زندگی


امام باقر(ع) حدود ۴ سال از دوران امامت امام حسین(ع)را درک نمودند و در کودکی در واقعه جانسوز کربلا حاضر و ناظر وقایع بودند.ایشان پس از عاشورا ۳۴ سال در دوران امامت پدر گرامیشان،امام زین العابدین(ع) بودند و پس از شهادت امام سجاد(ع)نیز حدود ۲۰ سال زندگی کردند.


لقب باقر به معنی شکافنده است.صاحب لسان العرب گوید:از این جهت آن حضرت را باقر نامیده اند که علم را شکافته است،اصل آن را می شناخته و فروع آن را استخراج نموده و دانش را گسترش داده است.


توجه به این نکته لازم است که ابوبکر در زمان خلافت خود،نقل احادیث پیامبر(ص) را ممنوع نمود و این مسئله در زمان عمر،عثمان و معاویه و بعد از او تا سال ۱۰۰ هجری ادامه یافت.در زمان حکومت عمر بن عبدالعزیز،به فرمان او بازگو کردن و نوشتن حدیث آزاد شد و موقعیت مناسبی برای امام باقر(ع) در نشر معارف اسلامی پدید آمد.


ابن حجر در صواعق می گوید:او گنجهای مخفی معارف و حقایق واحکام وحکمتها و دقایق علمی را آشکار ساخته است.


محمد بن مسلم می گوید:من از آن حضرت سی هزار حدیث پرسیده ام.


بنابراین بسط و گسترش معارف اسلام و تربیت دانشمندان در رشته های گوناگون دینی از زمان امام باقر(ع) آغاز شد و در زمان امام صادق(ع) به اوج رسید.


در مورد علت شهادت آن حضرت نقل شده است که هشام بن عبدالملک آن حضرت را همراه با فرزندشان امام صادق(ع) به شام برد و سه روز آن دو بزرگوار را منتظر گذاشت،پس با آنان ملاقات کرد در حالی که بر تخت پادشاهی نشسته و لشکر خود را آراسته بود.در این ملاقات او حضرت را به تیراندازی دعوت می کند.امام(ع) پس از اسرار او می پذیرند و هشام از تیراندازی آن حضرت در شگفت می شود.انجام این واقعه در مقابل حاضران و سخنانی که میان او امام(ع) رد و بدل می شود،موجب می گردد هشام بغض آن حضرت را به دل بگیرد.


در همین سفر امام(ع)با بزرگترین دانشمند مسیحیان سخن گفتند و او مسلمان شد.خبر مسلمان شدن او در شهر شام منتشر گردید.بنابر قولی هشام،امام(ع)را زندانی نمود.در زندان مردم به امام(ع)علاقه مند شدند.هشام که از کار خود نتیجه معکوس گرفت،دستور داد بزودی حضرت را روانه مدینه کنند و پیکی سریع فرستاد تا در راه به مردم بگوید دو پسر جادوگر ابوتراب،محمدبن علی و جعفربن محمد را که به شام طلبیده بودم،مسیحی شده اند،هر کس با ایشان معامله کند یا به آنها سلام کند و دست بدهد،خونش هدر است.همچنین به والی مدینه نوشت تا امام باقر(ع)را با زهر مسموم سازد.


سرانجام هشام بن عبدالملک،آن حضرت را با زهر به شهادت رسانید بنا بر قولی این کار به دست ابراهیم بن ولید صورت گرفت.


فرزندان


طبق نقل شیخ مفید و طبرسی،آن حضرت ۵ پسر ۲ دختر داشتند.از جمله فرزندان آن حضرت،امام صادق(ع)و علی،معروف به شاهزاده سلطانعلی- مدفون در مشهد اردهال- می باشد.


بعضی از بزرگان اصحاب


جابربن یزید خعفی،زراره بن اعین،حمران بن اعین(برادر زراره)،حجربن زائده حضرمی،عبدالله بن شریک عامری،فضیل بن یسار بصری،بریدبن معاویه عجلی،حکم بن ابی نعیم،عبدالله بن ابی یعفور،فیض بن مختار کوفی،محمدبن مسلم ثقفی کوفی،ابان بن تغلب،ابو حمزه ثمالی،لیث بن بختری.


حاکمان زمان آن حضرت


از سلطنت معاویه:۳سال و ۵ماه،یزید:حدود ۴سال،معاویه بن یزید:۴۰ روز،عبدالله بن زبیر:اندکی،مروان بن حکم:حدود ۱ سال،عبدالملک بن مروان:۲۱ سال ۲ ماه،ولیدبن عبدالملک:۹ سال ۸ ماه،سیلمان بن عبدالملک:۲ سال ۹ ماه،عمربن عبدالعزیز:۲ سال ۵ ماه،یزید بن عبدالملک:۴ سال ۱ ماه،واز سلطنت هشام بن عبدالملک:۹ سال ۳ ماه.


آغاز امامت امام محمد باقر(ع)با سال آخر از سلطنت ولیدبن عبدالملک مصادف بود.


چند کلام نورانی از امام باقر(ع)


ما شیب شیء بشیء احسن من حلم بعلم.هیچ چیز با چیز دیگر آمیخته نشده برتر ازآمیختن حلم با علم.


ثلاثة من مکارم الدنیا والاخرة:ان تعفو عمن ظلمک و تصل من قطعک تحلم اذا جهل علیک.سه چیز موجب بزرگواری در دنیا و آخرت است:گذشت از آن که بر تو ستم کرده،پیوند با کسی که از تو بریده است و بردباری هنگامی که با تو جاهلانه رفتار میکنند.


الحیا والایمان مقرونان فی قرن،فاذا ذهب احد هما تبعه صاحبه.حیا وایمان دریک رشته به هم بسته شده اند.هر گاه یکی از آن دو برود،دیگری نیز به دنبال آن خواهد رفت
Imam_Bagher6.jpg

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها