عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: صله رحم و نیکى، حساب (قیامت) را آسان و از گناهان جلوگیرى مى‌کند. کافى، ج2، ص157

زندگی امام حسین تا قبل از عاشورا/ دیدار با حر بن یزید۱۱

جمعه 29 بهمن 1389  02:57 ب.ظ

امام حسین(ع) به حرکت خود ادامه دادند و دو منزل مانده به کوفه با حر بن یزید که هزار سوار همراه داشت برخورد نمودند،امام حسین(ع) به حر فرمودند:آیا همراه ما هستی یا علیه مایی؟جواب داد:بلکه علیه شما هستم،ای ابا عبدالله.بین آن حضرت و حر سخنانی رد و بدل شده تا آنجا که امام(ع) فرمودند:

«پس حال که شما بر خلافت آنچه به ما نوشته اید،و فرستادگان تان برای ما آوردند،ما به همان جا برمی گردیم.»اما حر و یارانش از مراجعت امام ممانعت کردند.

حر گفت:یا بن رسول الله!شما راهی را انتخاب کنید که نه به کوفه برسد و نه به مدینه،تا من هم نزد ابن زیاد عذری داشته باشم،تا بگویم تو از راه دیگری رفته ای.امام حسین(ع) به طرف چپ حرکت نمود،تا آنکه به عذیب هجانات رسید.نامه عبیدالله به حر و یارانش رسید که در آن او را سرزنش کرده و دستور داده بود:بر امام سخت بگیرد.حر و یارانش به امام رسیدند و از ادامه راه مانع شدند.امام(ع)فرمودند:آیا تو نگفتی که ما راه مان را عوض کنیم؟

حر گفت:بله،ولی نامه امیر عبیدالله به من رسید که بر تو سخت بگیرم و بر من جاسوسی گذاشته است تا دستورات او را انجام دهم.راوی می گوید:امام(ع) در این هنگام بین اصحابش ایستاد و خطبه ای خواند،پس از حمد و ثنای خداوند و صلوات بر جدش پیامبر اکرم(ص) فرمودند:«آنچه بر من وارد شده است را شما دیده اید،دنیا عوض شده،بدی ها خود را ظاهر و خوبی ها را برگردانده است.از آن چیزی باقی نمانده است مگر قطراتی در ظرف و زندگی پستی در زمین شوره زار.آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و باطل تا آنجا که می شود،جلو می رود.مومن در این هنگام،مستحق لقاءپروردگار است که من مرگ را جز سعادت و زندگی با ظالمین را جز بدبختی نمی دانم.»

زهیر بن قیر ایستاد و عرض کرد:«یا بن رسول الله!ما سخنان شما را شنیدیم،خداوند تو را راهبری نماید،اگر دنیا برای ما باقی بود و در آن جاودان می ماندیم باز همراهی تو را بر همه ترجیح می دادیم.»سپس حلال بن نافع جبلی گفت:«به خدا سوگند!ما از دیدار خدای مان ناراحت نیستیم و بر نیات خود ایستاده ایم.با دوستان تو دوست و با دشمنان تو دشمنیم.»بعد برید بن خضیر ایستاد وگفت:به خدا قسم یا بن رسول الله!خداوند به خاطر وجود شما بر ما منت نهاد،ما پیش چشم شما جانفشانی می کنیم و بدی های مان را برای تان فدا می کنیم تا جدت در روز قیامت شفیع ما باشد.»

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 25772
دسترسی سریع به انجمن ها