عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

زندگی امام حسین تا قبل از عاشورا/ خروج امام حسین(ع)از مکه به سوی کوفه۸

جمعه 29 بهمن 1389  02:57 ب.ظ

امام حسین(ع)در روز سه شنبه سوم ذی الحجه و به گفته ای چهارشنبه هشتم ذی الحجه از سال ۶۰ هجری،قبل از آنکه خبر شهادت مسلم را به او برسانند از مکه خارج شد.در واقع امام(ع) در همان روزی که مسلم به شهادت رسید از مکه حرکت کرد.روایت شده است که وقتی امام(ع)می خواست به سوی عراق حرکت کند،ایستاد و خطبه ای خواند،آن حضرت فرمودند:

«سپاس مخصوص خداوند عالمیان است،هر آنچه بخواهد آن می شود و تمام توانها از اوست و درود خداوند بر پیامبرش.مرگ همچون گردنبند دختران جوان بر گردن فرزندان آدم است.من مانند اشتیاق دیدار یعقوب به یوسف،مشتاق دیدار اجداد خود هستم.برای من بهتر است که به محل شهادتم برسم.مثل آنکه آنجا را می بینم که بدنم را در زمین بین نواویس کربلا تکه تکه می کنند تا شکم های گرسنه و انبارهای خالی خود را پر کنند.از آن روز گریزی نیست،به آنچه خداوند راضی است،ما اهل بیت نیز خشنودیم،بر بلاها صبر می کنیم و اجر صابران نصیبمان خواهد شد.ما از پیامبر خدا جدائی نداریم که از آن حضرتیم و با هم در سرای آخرت جمع خواهیم شد و خداوند به وعده اش عمل خواهد کرد.هر کس که حاضر به جانفشانی در راه ما و ملاقات با خداست،با ما بیاید که انشاءالله صبح هنگام حرکت خواهیم کرد.»

ابو جعفر محمد بن جریر طبری که از علماء شیعه است در کتاب«دلائل الامامة»می گوید:ابن وکیل از پدرش برایم نقل کرده است:ابو محمد واقدی و زرارة بن خلج گفتند:قبل از حرکت امام حسین(ع) به سوی عراق،آن حضرت را دیدم و از ضعف مردم کوفه و اینکه دلهایشان با توست ولی شمشیرهای شان علیه توست به آن حضرت عرض کردیم.

امام(ع) با دست مبارک به آسمان اشاره ای کرد آسمان شکافته شد و ملائکه زیادی که تنها تعداد آنها را خدا می داند فرود آمدند.امام فرمودند:«اگر شرایط به این گونه نبود و اجرم از بین نمی رفت،همراه با این گروه(ملائکه)با آنها می جنگیدم،ولی یقین دارم که به همراه اصحابم در محل شهادت مان جمع خواهیم شد و غیر از پسرم علی-امام سجاد(ع)-کسی نجات نخواهد یافت.»

معمر بن مثنی در کتاب«مقتل الحسین(ع)»روایتی را به این مضمون بیان می کند:«چون روز ترویه رسید،عمر بن سعد با لشکری تا دندان مسلح به مکه وارد شد،و از طرف یزید مامور جنگیدن با امام حسین(ع)بود که اگر توانست امام را بکشد.اما همان روز امام حسین(ع)از مکه خارج شد.»

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 25772
دسترسی سریع به انجمن ها