عضویت العربیة English
امام صادق علیه‌السلام: صله رحم و نیکى، حساب (قیامت) را آسان و از گناهان جلوگیرى مى‌کند. کافى، ج2، ص157

روز عاشورا/حر بن یزید ریاحی و توبه او۸

جمعه 29 بهمن 1389  02:57 ب.ظ

بعد از سخن امام حسین(ع) حر نزد عمر بن سعد رفت و گفت:«آیا تو واقعا می خواهی با این مرد بجنگی.»عمر بن سعد گفت:«آری!به خدا قسم!جنگی خواهم کرد که کمترین چیز آن جدا شدن سرها از پیکر و دستها از بدن باشد!»پس از این حر از عمر بن سعد جدا شد و نزد سربازانش ایستاد

،در حالی که بدنش می لرزید،در این حال مهاجر بن اوس به او گفت:به خدا سوگند!کار تو مرا به شک انداخته است،اگر از من درباره شجاع ترین مرد کوفه سوال می شد،من تو را معرفی می کردم،پس این حالت چیست که در تو پیدا شده است؟!

حر گفت:«به خدا قسم!خود را بین بهشت و جهنم می بینم،به خدا سوگند!که جز بهشت انتخاب نمی کنم،هر چند که در این راه تکه تکه شده،و مرا بسوزانند.» حر پس از گفتن این کلام،سوار بر اسب شده و به سوی لشکر امام(ع) حرکت کرد،در آن حال دستان خود را بر سر گذاشته بود و می گفت:«خداوندا!به سوی تو باز می گردم،توبه مرا قبول نما؛زیرا من دل اولیای تو و فرزندان دختر پیامبر تو را لرزاندم.»

وقتی به خدمت امام(ع) رسید به آن حضرت عرض کرد:«فدایت شوم!من همان کسی هستم که همراه تو می آمدم و کار را بر تو سخت گرفتم؛به خدا قسم!نمی دانستم این مردم کار را به اینجا می رسانند،من اکنون به درگاه الهی توبه می کنم،آیا راهی برای توبه من هست؟»امام حسین(ع) فرمودند:«آری!خداوند توبه تو را می پذیرد،از اسب پیاده شو.»حر گفت:اگر من سواره باشم بهتر است از این که پیاده شوم؛تا در راه شما بجنگم و پایان کار من پیاده شدن و شهادت در راه شما باشد.

سپس ادامه داد:حال که من اول کسی بودم که جلوی راه شما را گرفتم،اجازه دهید تا اولین شهید راه تان شوم،شاید اینگونه جزءکسانی باشم که فردای قیامت با جدت محمد مصطفی(ص)مصافحه می کنند.

مولف گوید:مقصود حر اولین شهید از آن لحظه به بعد بود،چرا که همان طور که گفته شده است،قبل از حر،عده دیگری به شهادت رسیده بودند.

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

mohamadaminsh

mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 25772
دسترسی سریع به انجمن ها