عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

کامپیوترهای قدیمی و از کار افتاده: دشمن محیط زیست

کامپیوترهای قدیمی و از کار افتاده: دشمن محیط زیست
جمعه 29 بهمن 1389  03:41 ب.ظ

کامپیوترهای قدیمی و از کار افتاده: دشمن محیط زیستاخیرا یادم آمد که تعدادی دستگاه قدیمی شامل دو کامپیوتر شخصی از نوع tower، دو مونیتور CRT، یک دستگاه چند منظوره (اسکنر، کپی و فکس)، یک تلفن موبایل، یک دستگاه پخش CD تک دیسک و یک چاپگر جوهرافشان را در انبار قرارداده‌ایم. طبیعتا تمایلی نداشتم که دستگاه‌های قدیمی از کار افتاده خود را در انبار قرار دهم اما واقعا نمی‌دانستم با آنها چه کنم.

 

 

 

تجهیزات کامپیوتری قدیمی خود را در انبار یا بدتر از آن در زباله‌دانی نگهدارید.
اخیرا یادم آمد که تعدادی دستگاه قدیمی شامل دو کامپیوتر شخصی از نوع tower، دو مونیتور CRT، یک دستگاه چند منظوره (اسکنر، کپی و فکس)، یک تلفن موبایل، یک دستگاه پخش CD تک دیسک و یک چاپگر جوهرافشان را در انبار قرارداده‌ایم. طبیعتا تمایلی نداشتم که دستگاه‌های قدیمی از کار افتاده خود را در انبار قرار دهم اما واقعا نمی‌دانستم با آنها چه کنم. هیچیک از آشنایان این وسایل را نمی‌خواستند. البته من تنها کسی نیستم که با این مشکل دست به گریبان است. بسیاری از شرکت‌های تجاری نیز تجهیزات قدیمی و از کار افتاده خود را به ناچار در انبارهایشان قرار می‌دهند. اما دور انداختن این وسایل بسیار بدتر از انبارکردن آنها است. طبق اظهارات مسئولین سازمان حفاظت از محیط زیست، هر مونیتور CRT و یا تلویزیون دارای حدودا چهار پوند (تقریبا معادل ۲ کیلوگرم) سرب می‌باشند. در ضمن در اکثر وسایل الکترونیکی موادی ماننده جیوه، کادمیم و بسیاری دیگر از فلزات وجود دارد. در حال حاضر تجهیزات الکترونیکی یک درصد از کل زباله‌های جامد را تشکیل می‌دهند اما تحقیقات نشان می‌دهد که این مقدار رو به افزایش است.
کمک تولید‌کنندگان
یکی از خبرهای خوب در این مورد این است که سازندگان تجهیزات سخت‌افزاری و بسیاری از دیگر شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند در رفع این مشکل کمک کنند. تعدادی از این تولید‌کنندگان طرح‌هایی را برای آسانتر ساختن بازیافت به مشتریان ارائه داده‌اند. در ضمن مشتریانی که دستگاه‌های قدیمی را بازیافت می‌کنند مورد تشویق تولید کنندگان قرار می‌گیرند و می‌توانند از امکاناتی مانند تخفیف در خرید تجهیزات جدید استفاده نمایند. در تابستان سال گذشته دو شرکت Office Depot و HP طرحی را مورد بازیافت رایگان وسایل الکترونیکی به اجرا گذاشتند، تمام کاری که مشتریان باید انجام می‌دادند تحویل دستگاه قدیمی به یک فروشگاه محلی بود. شرکت‌هایی مثل دل، گیت‌وی و آی‌بی‌ام سرویس‌های بازیافت را نیز برای مشتریان خود فراهم ساختند.
HP که در امر بازیافت وسایل الکترونیکی پیشگام بوده هر نوع کامپیوتر شخصی، مونیتور، چاپگر، اسکنر، دستگاه فکس یا ابزارهای دستی و حتی دستگاه‌های ساخت شرکت‌های دیگر را بازیافت خواهد نمود. تنها کاری که شما باید انجام دهید پر کردن فرم آن‌لاین (find.pcworld.com/۴۵۲۹۲) و ارسال دستگاه می‌باشد. البته این شرکت بابت هر دستگاه از ۱۳ تا ۳۴ دلار هزینه دریافت می‌کند که البته مقدار کمی نیست. اما استفاده از این سرویس بسیار آسان است و دردسری برای شما ندارد. اگر شما نیز مجموعه‌ای از این دستگاه‌ها را در خانه خود انبار کرده‌اید اکنون می‌توانید آنها را به شرکت HP‌ تحویل دهید. اگر بتوانید تعدادی از آنها را به افرادی بدهید که از آنها استفاده کنند بسیار خوب است در غیر اینصورت با صرف چند دقیقه زمان و اندکی پول آنها را بازیافت نمایید.
در ابتدا لیستی از این مجموعه وسایل تهیه کنید. دستگاه‌های سالم را از دستگاه‌های از کار افتاده جدا کنید. در مورد مشکلات جزیی برخی از دستگاه‌ها نگران نباشید زیرا می‌توانید با تعمیر یا ارتقا آنها مشکل را برطرف سازید. مطمئنا نباید کامپیوتر یا دستگاه دیگری را که شامل اطلاعات محرمانه درباره شما می‌باشد، بدون پاک کردن کامل هارددیسک به کسی بدهید. (به خاطر داشته باشید که تنها پاک‌کردن اطلاعات حساس نمی‌تواند کافی باشد). بعضی از سرویس‌های بازیافت می‌توانند کار پاک‌کردن هارددیسک را برای شما انجام دهند اما توصیه ما به شما این است که اینکار را خودتان انجام دهید. برای استفاده از برنامه‌های کمکی در این مورد به find.pcworld.com/۴۵۲۹۴ رجوع کنید. البته پاک کردن کامل هارددیسک یک اشکال نیز دارد: بسیاری از مراکز خیریه و سازمان‌های غیرانتفاعی که کامپیوتر خود را به آنها اهدا می‌کنید منابعی برای جایگزین ساختن سیستم عامل و دیگر نرم‌افزارها را ندارند و دچار مشکل می‌شوند. اگر یک دیسک بازیابی برای کامپیوتر دارید و یا نرم‌افزار سیستم عامل را در اختیارتان است با همراه ساختن دیسک با کامپیوتر یا نصب مجدد نرم‌افزار به آنها کمک کنید.
تحویل سیستم
پس از جمع‌آوری و حذف اطلاعات از روی هارددیسک می‌توانید به فکر خلاص شدن از آن باشید. آسانترین راه این است که یک شرکت متخصص بازیافت تجهیزات قدیمی را یافته و بقیه کار را به آنها بسپارید حتی اگر مجبور شوید چند دلاری خرج کنید. برای شروع تحقیقات می توانید به National Recycling Coalition که یک پایگاه اطلاعاتی گسترده از شرکت‌های بازیافت کننده در هر ایالت را در اختیارتان قرار می‌دهد، رجوع کنید. سایت مفید دیگر Tech Soup است که لیستی از بازیافت کنندگان، شرکت‌های مخصوص نوسازی تجهیزات و مراکز خیریه را در هر ناحیه نشان می‌دهد. در بعضی از شهرها زمان‌هایی را برای تحویل دستگاه‌های الکترونیکی و دیگر تجهیزات تعیین می‌کنند. شرکت Recellular واقع در میشیگان هر گونه دستگاه الکترونیکی، PDA و تلفن‌های همراه بلااستفاده را جمع‌آوری نموده و پس از نوسازی به مراکز خیریه تحویل می‌دهد. فراموش نکنید که می‌توانید با تحویل بعضی از دستگاه‌های جدیدتر کمی پول به دست آورید. EBay با تشویق مشتریان به فروش کامپیوترهایی که دیگر مورد استفاده قرار نمی‌دهند بخشی از این کار را انجام می‌دهد.
سرویس PC Selling center این شرکت امکان توصیف کامل کامپیوتر (با استفاده از ابزار آن‌لاین تهیه شده توسط PCworld) و قیمت‌گذاری آن را به شما می‌دهد. تنها با چند کلیک می‌توانید کامپیوتر خود را به معرض فروش بگذارید. David Stern مدیر ارشد سیستم‌ها در شرکت EBay می‌گوید: در تحقیقات متوجه شدیم که تقاضا برای سیستم‌هایی که بین یک تا سه سال از عمر آنها می‌گذرد بیشتر است. بنابراین بهتر است در این مورد به مشتریان خود کمک کنیم. بعضی از دستگاه‌ها مانند پخش سی‌دی یا چاپگر را می‌توان پس از تعمیر دوباره به کار گرفت. با تحویل دادن دستگاه‌ها به مراکز مخصوص علاوه بر اینکه از نگهداری بی مورد آنها خلاص می‌شوید به پاکیزه نگهداشتن محیط نیز کمک می‌کنید. در ضمن به خاطر داشته باشید که هر چه مدت زمان طولانی‌تری کامپیوتر خود را بدون استفاده در انبار رها سازید امکان بازسازی و استفاده مجدد آن کمتر می‌شود.

 

 

نویسنده: Anne Kandra
مترجم: مریم پویان‌پور

 

 


vahidmis

vahidmis
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3180
محل سکونت : خوزستان

پاسخ به:کامپیوترهای قدیمی و از کار افتاده: دشمن محیط زیست
جمعه 29 بهمن 1389  03:43 ب.ظ

شركت دلشركت «دل» برپایه یك مفهوم ساده شكل گرفت: فروش مستقیم سیستم‌های رایانه‌ای به مصرف‌كننده. گرچه مایكل دل در سالهای پیش از ۱۹۸۴ كه شركت را بااین دیده تاسیس كرد عملا با فروش تمبر و یا روزنامه آن را آزموده و به آن دل بسته بود.

 

 

شاید بتوان این موضوع را از ویژگیهای منحصر به فرد عصر جدید به‌شمار آورد كه شركتها و بنگاههای صنعتی و اقتصادی و تجاری كوچك و نوپا با رشد سریع و بهت‌آور خود، به‌عنوان رقیب جدی شركتهای بزرگ و باسابقه به میدان می‌آیند و حتی در این رقابت سخت و پرتنش پیروز می‌شوند. نگاهی به فهرست شركتهای برتر جهانی در حال حاضر و مقایسه آن با فهرست چنددهه گذشته به‌خوبی گواه این واقعیت است. شركت رایانه‌ای دل (DELL CORPORATION) یكی از مثالها و الگوهای مطرح در این زمینه است. شركتی كه تنها دودهه پیش با همت و جدیت و خلاقیت جوانی ۱۹ ساله و گریزان از درس و دانشگاه، تنها با سرمایه ۱۰۰۰ دلار شكل گرفت و به‌سرعت باابداع روش فروش مستقیم اینترنتی رایانه و سیستم‌های آن به شركتی چندمیلیارد دلاری با بیش از ۶۰ هزار كارمند در ۱۵۰ كشور جهان تبدیل شد.
تاریخچه
شركت «دل» برپایه یك مفهوم ساده شكل گرفت: فروش مستقیم سیستم‌های رایانه‌ای به مصرف‌كننده. گرچه مایكل دل در سالهای پیش از ۱۹۸۴ كه شركت را بااین دیده تاسیس كرد عملا با فروش تمبر و یا روزنامه آن را آزموده و به آن دل بسته بود. پس از آن با خرید دستگاههای رایانه و بازكردن آن و به هم ریختن و تعویض و تبدیل اجزای آن، دستگاه جدید را برای فروش عرضه می‌كرد. مایكل دل دریافته بود كه با حذف واسطه‌های فروش و عــــرضه مستقیم رایانه به مصرف‌كننده نهایی می‌تواند سریعتر و ارزان‌تر خدمات خود را به مشتری ارائه دهد. او همین رویكرد بی‌واسطه‌بودن را در شــــاكله سازمانی كه تاسیس كرد به‌كار برد. شركت «دل» در سال ۱۹۸۴ با سرمایه ۱۰۰۰ دلار ثبت شد. گروه تولید تنها سه نفر بودند كه با آچار در كنار میزهای كوچك می‌ایستادند و بهسازی دستگاهها را انجام می‌دادند.
یك سال بعد، شركت اولین سیستم رایانه‌ای را با طراحی خود به بازار عرضه كرد؛ ریزپردازنده اینتل ۸۰۸۸ و سرعت ۸ مگاهرتز. دوسال پس از آن، توسعه بین‌المللی شركت با گشایش دفتر آن در انگلستان آغاز شد و به‌سرعت به چین، فرانسه، ژاپن، كانادا و دیگر كشورها تعمیم یافت. در سال ۱۹۸۹ «دل» اولین رایانه كیفی (NOTE BOOK) خود را عرضه كرد. ۸ سال پس از تاسیس یعنی در سال ۱۹۹۲، «دل» جزو ۵۰۰ شركت برتر جهانی قرار گرفت و سال بعد در رده ۵ فروشنده برتر جهانی در زمینه سیستم‌های رایانه‌ای ایستاد. تا سال ۱۹۹۷، شركت ۱۰ میلیون سیستم رایانه فروخت. در سال پایانی قرن بیستم، فروش شركت از طریق اینترنت به ۵۰ میلیون دلار در روز رسید. پیش از آن دل جایگاه خود را به عنوان اولین شركت رایانه‌ای كه فروش سالانه بیش از یك میلیارد دلار را به‌دست آورده، تثبیت كرده بود. در این سالها عرضه(SERVER) سرور و چاپگر نیز به جمع فرآورده‌های متنوع شركت افزوده شده بود.
چشم‌انداز و ماموریت
«دل» در سال ۱۹۸۴ با یك چشم‌انداز ساده شركت را تاسیس كرد: مطابق سفارش مشتری مستقیما آن‌طور كه او می‌خواهد و آنچه كه او می‌خواهد می‌فروشیم. ۲۰ سال پس از آن تاثیر این دیدگاه در شركت كاملا روشن است. بیانیه ماموریت شركت چنین است: می‌خواهیم موفق‌ترین شركت رایانه‌ای در جهان در ارائه بهترین تجربه‌ها به مشتریان باشیم.
حوزه فعالیت
شركت «دل» به‌سرعت فعالیت خود را به خارج از آمریكا نیز گسترش داد و اكنون در بیش از ۱۵۰ كشور جهان به فعالیت مشغول است. حوزه فعالیت عرضه محصولات و خدمات شركت عبارت است از:
- سرورها؛ - حافظه‌ها؛ - سیستم‌های تصویری و چاپگری؛ - ایستگاههای كاری؛ - رایانه‌های كیفی؛ - رایانه‌های رومیزی؛ - محصولات شبكه‌ای؛ - نرم‌افزارها؛ - خدمات مدیریتی؛ - خدمات پشتیبانی؛ - خدمات اجرایی؛ - خدمات آموزشی.
ویژگیها
ویژگی انحصاری شركت «دل» كه در چشم‌انداز و ایده اولیه تاسیس شركت نیز وجود داشته است «بی‌واسطگی» است. سیستم فروش بی‌واسطه یا مستقیم(direct sale) یعنی نداشتن هزینه انبارداری و حذف توزیع و پخش توسط واسطه‌ها، یعنی فروش بی‌واسطه رایانه به مشتری، یعنی بی‌واسطه با تامین كنندگان در تماس بودن. ۱۰ سال پیش یعنی سال ۱۹۹۶ موجودی انبار شركت ۳۰ روز و شركت كمپك ۶۰ روز بود. این عدد امروز و برای شركت «دل» به چهار روز رسیده است، یعنی متوسط گردش موجودی انبار شركت چهارروز است. الگوی بی‌واسطه كه نماد و ویژگی كسب و كار «دل» است به‌معنای حذف گامهای غیرضروری است. مایكل دل این الگو را حتی در ساختار سازمان خود پیاده كرده و معتقد است پسندیده نیست كه معاونان مدیرعامل یا مدیران بخشها تنها با همتایان خود در تماس باشند. یك ساختار خشك مانع جریان روان اطلاعات می‌شود. مدل مستقیم (direct model) «دل» یك انقلاب در مدیریت زنجیره تامین است. اساس این مدل عبارت است از نزدیك‌ماندن نسبت به مشتری و بهبود مستمر و پایدار. مزایای این مدل عبارت است از:
۱دسترسی مشتری به فناوری روز. عرضه آخرین فناوریها بسیار سریعتر از سایر شركتها. (the dell effect)
۲مشتری تنها برای آنچه نیاز دارد هزینه می‌پردازد. عرضه انبوه كالا مطابق دلخواه مشتری. (mass customization)
۳مشتری می‌داند كمك موردنیاز خود را كجا دریافت كند.
۴منفعت و مزایای نوآوری به مشتری می‌رسد.
ارتباط مستمر با مشتری محور مدل مستقیم «دل» است. كاركنان «دل» هر روز مستقیم و بی‌واسطه با میلیونها مشتری تعامل دارند. به‌تعبیر مایكل دل، هیچ شركت دیگری نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد كه مثل «دل»، به مشتری گوش می‌دهد، نوآوری و فناوریهای مربوط به آن را موثر و كارا ارائه و با همكاران خود تشریك مساعی می‌كند. علاوه‌بر هزاران تماس تلفنی روزانه، در سال ۲۰۰۵، ۴/۱ میلیارد ملاقات مجازی از طریق اینترنت با dell.com وجود داشته است. بدین طریق شركت اطلاعات بسیاری از مشتریان خود به‌دست می‌آورد. مایكل دل براین باور است كه بسیاری از چیزهایی كه ما یاد می‌گیریم از مشتریانمان است كه حقیقتا موضوع اصلی مدل كسب و كار مستقیم (direct business) است. این رویكرد یا مدل همان مدل بی‌واسطه است كه به‌عنوان یك روش جدید برای انجام كسب و كار باافزودن اینترنت به‌كار می‌رود. شركت، این‌گونه ارتباط و ملاقات و تماس با مشتریان خود را فرصت یادگیری و ارزش‌آفرینی برمی‌شمارد و حتی بهترین مشتریان را كسانی می‌داند كه در جهت بهبود ایده دارند و انتقادی را مطرح می‌كنند. به‌همین دلیل نشستهای دفاع از مشتری را راه انداخته است كه در آن اعضای تیم فروش، بازخوردهای دریافتی خود از مشتریان را به‌همراه حضور یك نمونه مشتری ناراضی در اختیار كارشناسان دیگر بخشهای سازمان قرار می‌دهند.
پنج اصل ساده مدل مستقیم دل عبارت است از:
۱- در كنار مشتری باقی بمان.
۲ - جایگاهی را برای پاسخگویی فراهم كن.
۳ - مشتری را با ارائه آنچه او می‌خواهد توانمند ساز.
۴ - با بهبود مستمر، هزینه‌ها را كاهش ده.
۵ - آن فناوری را عرضه كن كه استفاده از آن راحت باشد.

 

 


vahidmis

vahidmis
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3180
محل سکونت : خوزستان

راهنمای انتخاب و خرید Laptop
جمعه 29 بهمن 1389  03:46 ب.ظ

راهنمای انتخاب و خرید Laptopدر سال ۱۹۷۰ میلادی اولین Laptop توسط William Moggridge طراحی گردید كه تنها دارای ۳۴۰ كیلو بایت حافظه بود و وزنی بیش از ۴ كیلوگرم داشت ، و بعد از این بود كه كم كم Laptop ها با مشخصات مختلف تولید شده و هم اكنون بازار داغی برای آن بوجود آمده و هر روز رقابت بین شركتهای تولید كننده بیشتر می شود .

 

مقدمه :
در حال حاضر ، Laptop (یا همان كامپیوتر كتابی یا كیفی / Notebook) ، یكی از انواع متنوع كامپیوترهای موجود می باشد ، كه دارای قدرت محاسباتی و عملیاتی نظیر كامپیوترهای شخصی است . Laptop ها قابلیتهای زیادی دارند كه مهمترین آنها قابل حمل بودن آن است .
در سال
۱۹۷۰ میلادی اولین Laptop توسط William Moggridge طراحی گردید كه تنها دارای ۳۴۰ كیلو بایت حافظه بود و وزنی بیش از ۴ كیلوگرم داشت ، و بعد از این بود كه كم كم Laptop ها با مشخصات مختلف تولید شده و هم اكنون بازار داغی برای آن بوجود آمده و هر روز رقابت بین شركتهای تولید كننده بیشتر می شود .
امروزه با توجه به بازار وسیع و متنوع موجود ، انتخاب یك Laptop كارآمد و مناسب با بودجه و سلیقه شما ، تا حدودی مشكل شده است و همیشه سوالات بسیاری در مورد خرید Laptop خوب مطرح می گردد .
البته نظرات بسیاری در مورد خرید Laptop وجود دارد كه در این مقاله سعی گردیده اطلاعات كاملتری در خصوص خرید Laptop جمع آوری شده و به نظر شما خوانندگان گرامی برسد ، امید آنكه مطالعه این نوشتار ، در انتخاب شما مفید و مؤثر واقع گردد .
نكته مهم اینكه در وهله نخست :
باید تصمیم بگیرید كه آیا حقیقتاً به Laptop احتیاج دارید یا كامپیوتر جیبی (PDA) .
جواب این پرسش ساده این است : اگر سایز و وزن برای شما خیلی اهمیت دارد ، و نیاز به یك كامپیوتر بسیار كوچك برای كارهای ضروری مانند خواندن ایمیل ، تقویم ، خواندن كتابهای الكترونیك و غیره دارید ، PDA انتخاب خوبی به نظر می رسد ، ولی اگر به یك كامپوتر كامل نیاز دارید ، (اگر چه خیلی از كامپیوترهای جیبی نرم افزارهای كاملی مانند Office دارند) به دلیل قدرت بیشتر و استفاده آسانتر (مانند صفحه كلید بزرگتر در مقایسه با قلم كامپیوترهای جیبی) ، آنگاه Laptop توصیه می شود .
دوم اینكه ...
در خرید Laptop باید تصمیم بگیرد كه چه نوع كامپیوتری نیاز داری ؟
كامپیوتر هایی كه این روزها طرفداران زیادی دارند ، Tablet PC ها هستند كه از نظر طراحی و ساخت ظریف تر می باشند و می توانید روی صفحه آنها با استفاده از قلم مخصوصشان بنویسید . قیمت این كامپیوترها ابتدا بسیار زیاد بود ، ولی به دلیل سر و صدای زیاد آنها ، مدت كوتاهی نگذشته بود كه شركتهایی مانند BENQ آنها را به قیمت بسیار ارزان روانه بازار نمودند .
استفاده از این كامپیوترها بسیار آسان است ، زیرا بسیار كوچك و سبك هستند ، ولی از نظر قدرت به پای خیلی از Laptop های معمولی نمی رسند . البته اگر قرار بر این است كه كامپیوتر دوم شما باشد ، از این نوع كامپیوترها بیشتر لذت خواهید برد .
اما اگر می خواهید كامپیوتر اصلی خود را با خودتان حمل كنید ، شركتهایی مانند ESC و Asus كامپیوترهایی به نام Desknote را ارائه می دهند كه برای استفاده ، هم به جای Laptop و هم به جای كامپیوتر رومیزی قابلیت استفاده و كاربرد را دارند . این كامپیوتر ها از قطعات كامپیوتر های معمولی استفاده می كنند ، لذا قیمت كمتری دارند . تنها ایراد بزرگ این كامپیوترها ، این است كه باطری ندارند و اگر هم باطری تهیه نمایید ، نه تنها در داخل كامپیوتر جا نمی گیرد ، بلكه خیلی زود هم باید آن را شارژ كنید .
اما اگر Laptop می خواهید ...
باید به نكاتی از قبیل نوع پردازنده ، حافظه ، درایو ها ، پورتهای ورودی و خروجی ، وزن و از همه مهمتر گارانتی توجه شود .
ضمناً گویا توصیه می شود كه خریدن یك Laptop دست دوم ، اصلاً به صلاح نیست ، چرا كه اولاً استهلاك Laptop بسیار بالا می باشد ، به خصوص در مورد Laptop هایی كه دارای Desktop CPU هستند ( CPU های مخصوص كامپیوتر های شخصی رومیزی ) . این گونه از CPU ها حرارت زیادی تولید می كنند كه این حرارت باعث استهلاك بیشتری برای Laptop می شود .
هم اكنون نوعی از CPU توسط Intel و AMD تولید می شود كه Mobile CPU نام دارد و ویژگی های عمده ای نسبت به Desktop CPU دارند ، كه به شرح ذیل می باشد :
جریان و ولتاژ كمتری مصرف می كنند .
دارای Clock متغیر و قابل تنظیم هستند .
حرارت كمتری ایجاد می كنند .
موارد فوق
۲ هدف عمده را تأمین می كنند :
الف ـ طول عمر بیشتر باطری در حالتی كه از باطری استفاده می كنید .
ب ـ استهلاك كمتر قطعاتی كه در اثر حرارت زیاد CPU ایجاد می گردد .
موارد فوق منجر به این می شود كه عمر Laptop هایی كه دارای CPU های Mobile هستند ، از Laptop هایی كه دارای CPU های Desktop هستند ، بیشتر باشد و كارایی و راندمان كاری بیشتری را فراهم آورند .
البته درایورها نیز
در انتخاب بسیار مهم هستند ، معمولاً Laptop های امروزی شامل درایوهای F.D.D DVD و CD Writer می باشند كه آنها هم به نسبت سرعت طبقه بندی می شوند .
اما مهمتر این است كه به صورت ثابت طراحی شده باشند ، زیرا در بعضی از مدلها ، برای استفاده از CD_ROM و F.D.D ، مرتباً باید جای این دو را با هم عوض كرد كه این اصلاً خوب نیست و باعث استهلاك بیشتر دستگاه می شود . در ضمن امكان استفاده همزمان وجود ندارد . بنابراین بهتر است تمام درایوها به طور ثابت در Laptop موجود باشد تا نیاز به جابه جا كردن قطعات نباشد و استفاده همزمان از CD_ROM و F.D.D ممكن باشد .
یكی دیگر از موارد مهم در مورد خرید Laptop ، پورتهای ورودی و خروجی آن است . معمولاً Laptop های ارزان قیمتی كه برای استفاده خانگی تولید می شوند ، فاقد اكثر این پورتها می باشند . بنابراین اگر به دنبال نوعی بهتر هستید ، سراغ Laptop هایی بروید كه مخصوص كار حرفه ای طرحی شده اند .
در حقیقت باید تأكید كرد كه انتخاب و خرید مدلهای رده (Business Laptop) ، توصیه ما به كسانی است كه حاضرند مبلغی بالاتر برای خرید و تهیه Laptop پرداخته ، اما در عوض چیزی بهتری نصیبشان شود .
این نوع دارای اكثر پورتهای مورد نیاز و نیز Mobile CPU می باشند .
در واقع باید اذعان نمود كه تفاتهای Laptop ها بسیار زیاد است ، ولی برای انتخاب خوب ، اگر به موارد ذكر شده توجه داشته باشید ، انتخاب ساده تری پیش رو خواهید داشت . فقط فراموش نكنید كه هر چه بیشتر در مورد خرید Laptop تحقیق كنید ، به نكات جدیدتری می رسید كه باز هم انتخاب را سخت تر می كند .
به عقیده ما بهتر است با توجه به نیاز خود ، مطمئن ترین انتخاب را داشته باشید ، البته همیشه امكانات یك محصول و خدمات بعد از فروش آن را نیز به عنوان یك اصل مهم در نظر داشته باشید .
نكته مهم دیگر ، مسئله مانیتور یا نمایشگر می باشد . امروزه خوشبختانه با پیشرفت فناوری ساخت مانیتوهای تخت TFT و كریستال ، در این مورد نگرانی و وسواس خاصی وجود ندارد و در حقیقت اكثر Laptopهای جدید موجود در بازار ، با حداقلی از اختلاف كیفیت ، دارای نمایشگر هایی مناسب و قابل اعتنا می باشند و شما می توانید صرفاً با انتخاب سایز نمایشگر خود كه اكثراً
۱۵ اینچ و یا در همین رده می باشند ، اطمینان داشته باشید كه در صورت انتخاب یك مارك مشهور و معتبر Laptop ، صاحب یك نمایشگر با كیفیت وضوح و عمق رنگ مناسب نیز خواهید شد.

 

vahidmis

vahidmis
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3180
محل سکونت : خوزستان

اینترنت از طریق کابل برق
جمعه 29 بهمن 1389  03:47 ب.ظ

اینترنت از طریق کابل برق 

اتصال به اینترنت ممکن است تا چند وقت دیگر از طریق اتصال به خروجی های برق به آسانی میسر شود . مخابرات خط قدرت از خطوط الکتریکی موجود به منظور انتقال پهنای باند مخابراتی به درون محیط های شبکه خانگی و ارائه سرویس های مخابراتی درون خانه ها و شرکت ها استفاده می کند .
با وجود مزایایی که مخابرات خط قدرت می تواند ارائه دهد ، اموری همچون چگونگی استاندارد سازی و مشکلات اقتصادی باقی می ماند که توسعه این تکنولوژی را به عقب انداخته است .
بدون تکامل و توسعه در ایجاد استاندارد های مناسب و رگولاسیون به صورت جهانی ، نمی توان مخابرات خط قدرت را به عنوان یک تکنولوژی درخور و بدون خطر مورد استفاده قرار داد .
ایده بکارگیری شبکه های قدرت برای اهداف مخابراتی به زمانی حدود 8 دهه قبل بر می گردد . اگرچه شبکه های الکتریکی آن زمان اساساً برای انتقال انرژی با کمترین تلفات ، و بدون در نظر داشتن نیاز های مخابراتی طراحی شده بودند اما خیلی زود دانشمندان موفق شدند هر دو کار یعنی انتقال انرژی با اتلاف کم و ارسال اطلاعات به صورت حقیقی را به صورت عملی و در حد رضایت بخشی ممکن سازند .
در ابتدا تنها PSU ها قادر بودند به صورت مفیدی از این امکان بهره ببرند اما این وضعیت اخیراً تغییر کرده است . تغییر قاعده ای که در بازارهای انرژی و مخابرات در سال 1998 انجام شد به نوعی یک ابتکاری بود که به پیشرفت تکنولوژی مخابرات خط قدرت کمک خواهد کرد .
به این ترتیب ، PSU ها در آینده نزدیک با رقبایی مواجه خواهند شد که می خواهند زمینه های کاری جدید را در بازار مخابرات و با توجه به پتانسیل این تغییر قاعده فراهم کنند .
تولید الکتریسیته می تواند گسترده تر شده به وسیله سرویس های value-added خاص ، همچون قرائت خودکار اندازه از راه دور (دور سنجی) ، طرح های شناسایی تعرفه و تنوع تعرفه ، یا دیگر سرویس هایی به منظور اتوماسیون ساختمان و نهایتاً به منظور تقویت مصرف کنندگان .
مبحث مایل آخر در حوزه اتصال شبکه های الکتریکی به درون یک محیط بسته نیز یکی از مباحث جذاب در این تکنولوژی به شمار می رود ، از طرفی این تکنولوژی قادر است به عنوان یک جایگزین حقیقی برای شبکه های مخابرات بین المللی موجود ، از همه نوع از جمله سرویس های صوتی ، سرویس های دیتا و خصوصاً فاکس و دسترسی به اینترنت پر سرعت- کم هزینه برای تمامی منازل مورد استفاده قرار گیرد . بنابراین هدف اصلی ارائه روشی برای بهره برداری از خطوط قدرت داخلی به عنوان شبکه های گسترده محلّی پر سرعت که بتوانند اطلاعات صوتی و تصویری دیجیتال را در کنار دیگر اطلاعات حمل کنند می باشد .
این موضوع به واسطه جذابیت بالای آن بسیار گسترده مورد توجه قرار دارد چنانچه در ایالت متحده گام های رو به جلویی توسط Home Plug Alliance برداشته شده و اتحادیه اروپا نیز در طرح تکنولوژی های جامعه اطلاعاتی ISI به آن می پردازد .
مطالعات بیشمار و آزمایشات پایکار بسیار زیاد نشان داده است که با ارائه یک رنج فرکانسی در حدود 20 مگاهرتز می توان نرخ دیتا را تا حداکثر چند صد مگابیت بر ثانیه با استفاده از ظرفیت کانال شبکه های توزیع در مراحل ولتاژ ضعیف و ولتاژ متوسط بدست آورد .
این نتیجه به صورت بالقوه یک نوآوری بزرگ است که می تواند ارزش اقتصادی قابل ملاحظه ای داشته باشد . به عنوان یک نمونه امکان دسترسی به اینترنت از طریق پریزهای برق روی دیوار را می توان نام برد . امری که باعث خواهد شد عظیم ترین علوم و دانش بشری در تمامی جهان و در یک زمان برای همگی در دسترس باشد و از طرفی هزینه های دسترسی بالای اینترنت که هم اکنون مانع بزرگی برای کاربران است به طرز قابل توجه ای تغییر خواهد کرد .
در مقابل انتشار رادیویی ، کاربران اینترنت قادر خواهند بود موضوعات مورد نظرشان را خودشان انتخاب کنند و به این ترتیب رسانه های گران بهای کنونی به زودی به رسانه های پیش پا افتاده بدل خواهد شد اینها همگی به دلیل آسان و ارزان بودن دسترسی به اینترنت از طریق خروجی های الکتریسیته روی دیوار خواهد بود . با همزمانی استفاده از توان الکتریکی از طریق خروجی های دیواری امکان خرید و تجارت ، دستیابی به اطلاعات و همچنین مخابرات جهانی در یک زمان ممکن خواهد شد .
البته استفاده از شبکه های الکتریکی بدون محدودیت نیز نمی باشد ، زیرا سرویس های موجود همچون باند های رادیویی موج بلند –کوتاه و متوسط و باند های رادیویی آماتور فعلی یک باند فرکانسی از حدود 9KHZ تا 20 KHZ را پوشش داده اند .
برای اختصاص فرکانس و تعیین سطح محدودیت ها ، راه حل هایی پیدا شده است . نظر به اینکه مخابرات روی شبکه های قدرت بطور اساسی Wire borne است ، مقیاس های مناسبی برای جلوگیری از تشعشع سیگنال های غیر مجاز نیز پیدا شده است . هم اکنون تلاش های اصلی برای پیدا کردن راه حل هایی که نتیجه آنها سازگاری الکترومغناطیسی (EMC) باشد در جریان است .

 

 

vahidmis

vahidmis
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3180
محل سکونت : خوزستان

آشنایی كامل با DVD
جمعه 29 بهمن 1389  03:50 ب.ظ

آشنایی كامل با DVDDVD با دو فرمت رقابتی سوپر دیسك(SD ) و CD چند رسانه ایی (MMCD ) در سال ۱۹۹۴ پا به عرصه وجود گذاشت.

 

DVD با دو فرمت رقابتی سوپر دیسك(SD ) و CD چند رسانه ایی (MMCD ) در سال ۱۹۹۴ پا به عرصه وجود گذاشت.DVD های حالایی نتیجه تلفیق هر ۲ تای اینا اما با یك استاندارد واحد هستن. ویدیو DVD در سال ۱۹۹۷ پا به عرصه گذاشت و تقریبا میشه گفت نسبت به دیگر فن آوری ها مصرف كننده رشدش خیلی خوب بوده. DVD صوتی،در سال ۲۰۰۰ تولید شد و از تكمیل DVD تصویری با فرمت بالا در ارتباط با صدای ۲ بعدی همراه با گزینه های دیگه خبر داد.
آشنایی با DVD :
DVD -ROM
ها برای اصولا كارهای جند رسانه ایی (Multi Media ) و بازی ها هستن.DVD های صوتی ،همون طوری كه میدونید چون دارای كیفیت خیلی بالاتری هستن مورد كاربریشون:آهنگ ها،صداهای ۲ بعدی و تصاویر دیجیتالی و گرافیكیه.نكته قابل توجهشون اینه كه همگی از یك سیستم مشترك به نام UDF استفاده میكنن.
اشكال DVD :
DVD
ها در ابتدا فقط با نام دیسك تصویری دیجیتال نامیده شد ولی اكنون با عنوان دیسك چند منظوره یا فقط DVD نامیده میشن.DVD ها جزو خانواده چند كاربردی فرمت های دیسك های نوری،فقط خواندنی،كاربردهای قابل ضبط و قابل بازنویسی هستن.قابلیت سازگاری مشخصات پیشین با رسانه CD كنونی،تمام سخت افزارهای DVD ،CD ها و CD-ROM های صوتی رو میتونن پخش كنن واین مساله میتونه به عنوان یك برتری خیلی جالب نسبت به CD ها به حساب بیاد چون تمامی سخت افزارها نمی تونن CD-R یا CD-RW ها رو پخش كنن. فرمت های DVD ها به این صورتن:DVD تصویری ،DVD-ROM ،DVD صوتی،DVD-RAM ،DVD-RW ،DVD-R هستند.
خوب حالا میرسیم به بحث اصلی:
DVD-Rom
ها مدتیه كه وارد عرصه رقابت شدن و با امكانات بیشترشون و با سازگاری كه با انواع سی دی و قابلیت خوندن DVD ، ان جوری كه به نظر میرسه دارن بازار CD-Rom ها را در دست می گیرن.در حال حاضر هم دیگه كمتر شركت معتبری رو شما میتونین بیابین كه CD-Rom ، تولید كنه(البته توی كشور ما هنوز اون جوری جا نیوفتاده)،پس در مورد خرید و تهیه CD-Rom ها دقت كنین.از دید فنی و قدرت ذخیره سازی، یك DVD با قابلیت ذخیره سازی ۱۷ گیگابایت(در انواع دو لایه و دو رویه) ظرفیتی برابر ۲۶ سی دی ۶۶۵ مگابایتی رو داره. ضمنا اطلاعات روی DVD هم مانند CD ها روی یك شیار (پیت) حلزونی رایت می شه.هر چه طول پیت كوچكتر و قطاع پرشده تر باشه،ظرفیت بیشتر است(حداقل طول پیت روی DVD برابر ۰/۴ میكرومتر و روی CD برابر ۰/۹ میكرومتره.)همچنین فاصله قطاع ها روی DVD برابر ۰/۷۴ میكرومتره و روی CD ها برابر ۱/۶ میكرومتره.در DVD به همین ترتیب طول موج پرتو لیزر از ۷۸۰ نانو به ۶۵۰ تا ۶۳۵ نانو متر كاهش پیدا كرده و میشه گفت كه سرعت خوندن دیسك گردان های DVD از دیسك گردان های CD بیشتره .مثلا سرعت یكی از مدلهای توشیبا بدون سر و صدای عجیب و غریب به ۲۶ می رسه.در عین حال دیسك گردان های DVD-Rom كنونی، متعلق به نسل سوم هستن و میتونن اونها رو بدون هیچ مشكلی تحت ویندوز نصب كرد.این دستگاه ها DVD را باسرعت ۴x یا ۵x می خونن.ضمنا سرعت خوندن CD در آنها به ۲۴x تا ۳۲x می رسه.از طرف دیگه هم جایگزین شدن دستگاههای نسل سوم با نسل دوم، كارایی اونها رو تا حد زیادی بالا برده. سرعت انتقال داده در محصولات نسل دوم ۲۷۰۰ كیلو بایت بر ثانیه است،در حالیكه در محصولات جدید به ۶۰۰۰ كیلوبایت بر ثانیه می رسه.همین وضعیت در خوندن CD ها نیز صادقه:سرعت خوندن در مدلهای نسل دومی ۱۰ تا ۱۲ برابره، در حالیكه در محصولات جدید به ۶ برابر هم رسیده. در ضمن سرعت انتقال داده در دیسك گردانهای مربوط به نسل سوم،حداكثر ۶ مگابایت برثانیه است،پس یك رابط E-IDE با سرعت انتقال حداكثر ۱۶ مگابایت بر ثانیه، برای اتصال اونها كافیه.البته برخی از تولیدكنندگان این دستگاهها رو با رابط SCSI ساختن.اگه میخواین یك DVD-Rom بخرید به این نكته ها توجه كنین:به كیفیت مكانیزم تصحیح خطا اهمیت بدین.با وجود این مكانیزم،برخی خطاهای ناشی از خراش های روی سطح دیسك و لكه هایی مثله اثر انگشت،تصحیح می شن.چنین چیزی از چند كیلوبایت سرعت بیشتر، بهتره این طور نیست؟
همچنین به میزان امكاناتی كه نیاز دارین فكر كنین.بعضی از كلیدها كه برای ساده سازی پخش CD های صوتی در نظر گرفته شدن،فقط روی گروهی از دیسك گردانها وجود داره.متعلقات و لوازم جانبی كه همراه با دیسك گردان عرضه می شن،بسته به مارك اونها تفاوت داره،ولی معمولا یك دفترچه راهنما،چند پیچ برای نصب و كابلهای داده و صوتی همراه دیسك گردان وجود داره.ضمنا بر سازگاری دستگاه هم توجه لازم رو داشته باشین و در موقع خرید این نكته رو بگید كه مایلید دستگاه شما با فرمت های قبلی مثله CD و... و تا حد ممكن با فرمت های موجود هماهنگی و سازگاری لازم رو داشته باشه.البته به تجربه ثابت شده كه دیسك گردانهای كنونی از نسل سوم، در این زمینه از اطمینان خوبی برخوردارن.
اما برسیم به موضوع كدینگ ها:
فیلم های DVD برای مبارزه با كپی های غیر قانونی،به شش روش مختلف در هنگام ضبط كدینگ (Coding ) می شن.از طرف دیگه دستگاه پخش كننده فیلم های DVD هم هنگام ساخته شدن توسط شركت،به نرم افزارهای كدینگ خاص منطقه فروش مجهز می شن.پس با این تفاصیل فقط DVD Player های مخصوص مناطق میتونن DVD های خاص اون منطقه جغرافیایی رو پخش كنن.البته این موضوع برای كمپانی های مالك اینگونه فیلمها و محصولات منفعت زیادی داشته و در عین حال برای مصرف كننده،مشكلاتی را به همراه می آره،از جمله عدم تطابق دستگاه با فیلم مورد نظرتونه.
نحوه تقسیم بندی بین المللی كد گذاری DVD ها بر حسب مناطق جهانی این طوریه :
۱)آمریكای شمالی و كانادا
۲)اروپا،آفریقای جنوبی و ژاپن
۳)آسیای جنوب شرقی
۴)استرالیا،آمریكای مركزی و جنوبی
۵)آفریقا،آسیا و قسمتی از اروپای شرقی
۶)جمهوری خلق چین
یه نكته:در زمان خریدن فیلم های DVD در هر نقطه از دنیا،حتما باید به پشت جعبه آن به دقت نگاه كنین و طبق شماره ای كه درج شده ،مطمئن بشید كه این DVD با Player شما سازگاره.ایران در منطقه ۵ قرار داره و تمام DVD های مخصوص این منطقه رو توسط دستگاههای پخش كننده در ایران قابل پخشه.حالا زیاد نگران نشین یه خبر خوش هم براتون دارم،توی یه مجله خوندم كه جدیدا اكثر DVD Player ها كه دارن تولید میشن ،تولید كنندگانشون با توجه به مشكلاتی كه بهشون اشاره كردم دیویدی هایی رو تولید كردن و میكنند كه از همه كدینگ ها پشتیبانی میكنن.پس دیگه مشكلی نیست.حالا اگه با استفاده از كامپیوتر می خوای به استفاده از دیویدی بپردازین كه دیگه اصلا مشكلی نیست.برای پخش همه نوع دیویدی به این سایت:www.inmatrix.com برین و نرم افزار DVD Genie رو دانلود كنین وقتی كه داونلودش كردین میتونین از همه نوع دیویدی استفاده كنین،ضمنا میتونین از نرم افزارهای Win DVD و Power DVD هم استفاده كنید.

 

vahidmis

vahidmis
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3180
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها