عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

مصرف مكمل‌هاي «روي» در درمان سرماخوردگي موثر است

مصرف مكمل‌هاي «روي» در درمان سرماخوردگي موثر است
جمعه 29 بهمن 1389  04:15 ب.ظ

يك بررسي تكميلي روي 15 مطالعه مختلف به اين نتيجه رسيد كه مكمل‌هاي عنصر روي در شكل‌هاي مختلف شامل قرص، كپسول و شربت مي‌تواند طول دوره علائم سرماخوردگي را حداقل تا يك روز و شدت علائم اين بيماري را نيز كاهش دهد.

كارشناسان علوم بهداشتي در اين مطالعه گسترده خاطرنشان كردند: افرادي كه مكمل‌هاي روي را مصرف مي‌كنند علائم سرماخوردگي در آنها سريعتر بهبود پيدا مي‌كند. اما با اين حال اين كارشناسان معتقدند كه هنوز شيوه اثرگذاري عنصر روي در بدن مورد ترديد بوده و نياز به بررسي‌ها و آزمايشات بيشتر دارد.

روزنامه لس آنجلس تايمز در اين رابطه گزارش داد: در آخرين تحقيقي كه در اين خصوص در نشريه كتابخانه كوچران منتشر شد، يك شبكه بين‌المللي از كارشناسان كه اين بازبيني‌هاي سيستماتيك را انجام داده بودند، 15 مطالعه گوناگون از جمله بررسي‌هاي انجام شده از سال 2000 را به دقت ارزيابي كردند.

از مجموع اين بررسي‌ها برآمد كه عنصر روي مي‌تواند در كاهش علائم سرماخوردگي موثر باشد اما پزشكان هنوز به درستي نمي‌دانند كه چرا روي اين تاثير را روي سرماخوردگي معمولي دارد.

بر اساس اين گزارش، متخصصان تغذيه معتقدند كه عنصر روي يکي از موثرترين مواد معدني موجود در بدن انسان است تا جايي كه در بافت‌هاي مختلف بدن2/5 گرم روي ذخيره شده است. در مردان تجمع اين ماده بيشتر در پروستات است. پس از آن بيشترين ميزان روي در بافت شبکيه چشم، قلب، طحال، ريه‌ها، مغز و غدد آدرنال ديده مي‌شود.

پوست حاوي مقادير زيادي از روي است ولي اين ميزان کمتر از مقدار موجود در بافت اعضاي داخلي است. ناخن‌ها، مو و حتي دندان‌ها نيز حاوي روي هستند و وجود اين عنصر در اين بافتها به اهميت ساير بافت‌هاي بدن است. روي از طريق کانال گوارشي معده و روده به ‌همراه مدفوع از بدن خارج مي‌شود. مقداري از آن نيز از طريق ادرار دفع مي‌شود. مصرف الکل موجب افزايش دفع روي از طريق ادرار مي‌شود. روي همچنين از طريق تعريق به‌ ميزان حدود دو تا سه ميلي گرم در روز دفع مي‌شود.

فلز روي آنتي اکسيداني است که در واکنش‌هاي اکسيديته استرس نقش مهمي را ايفا مي‌کند. روي بخش مهمي از بافت استخواني و دنداني به حساب مي‌آيد. عنصر روي نقش مهمي در حمايت از سيستم ايمني بدن دارد. درمان با روي موجب کاهش شيوع و شدت انواع سرماخوردگي و ساير عفونت‌ها مي‌شود.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها