عضویت العربیة English
امام علی علیه‌السلام: برترین جهاد آن است که انسان روز خود را آغاز کند در حالى که در اندیشه ستم کردن به احدى نباشد. من لا یحضر الفقیه، ح 5762

كم‌خوابي هم مي‌تواند سرطان‌زا باشد

كم‌خوابي هم مي‌تواند سرطان‌زا باشد
جمعه 29 بهمن 1389  04:19 ب.ظ

انجمن آمريكايي پيشرفت علوم در بيانيه جديدي اعلام كرد كه طبق يك مطالعه جديد كمبود خواب با افزايش خطر ابتلا به سرطان روده رابطه مستقيم دارد.

اين مطالعه از سوي گروهي از متخصصان موسسات آمريكايي شامل مركز پزشكي كيس در دانشگاه هاسپيتالز و دانشكده پزشكي دانشگاه وستون ريزرو انجام گرفته است.

اين متخصصان با تجزيه و تحليل اطلاعات مربوط به يك‌هزار و 240 شركت كننده دريافتند: افرادي كه در طول شب به طور متوسط كمتر از شش ساعت مي‌خوابند تقريبا 50 درصد بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده و راست روده قرار دارند.

خبرگزاري شين هوا در اين باره گزارش داد: افرادي كه حداقل هفت ساعت خواب شبانه دارند،‌ تقريبا از اين لحاظ در امان هستند و خطري آن‌ها را تهديد نمي‌كند.

 

دكتر لي لي متخصص اصلي اين پژوهش و پزشك خانواده‌ در دپارتمان طب خانواده‌ و كارشناس همه‌گير شناسي در دانشگاه وستن ريزرو در اين باره خاطرنشان كرد: تا جايي كه ما مي‌دانيم اين يافته براي اولين بار رابطه بين ميزان خواب و تاثير آن روي سلامت روده را نشان مي‌دهد.

وي تصريح كرد: خواب كوتاه و كم يك خطر جدي براي بهداشت عمومي است كه نه تنها احتمال چاقي، ديابت و بيماري‌هاي قلبي و عروقي را افزايش مي‌دهد، بلكه در عين حال مي‌تواند تاثير سرطان‌زايي نيز داشته باشد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7274
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها