عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

حين وقوع زلزله چه كنيم؟

حين وقوع زلزله چه كنيم؟
جمعه 29 بهمن 1389  04:20 ب.ظ

در هنگام وقوع زمين‌لرزه، فورا در جاي امن پناه بگيريد و مراقب باشيد كه برخي زلزله‌ها در واقع پيش‌لرزه هستند و زلزله عظيم‌تري ممكن است در راه باشد به همين دليل با گام‌هاي كوتاه قدم برداريد و تا زماني كه لرزش متوقف شود و مطمئن شويد كه خروج از محل مانعي ندارد تا در داخل پناهگاه (جاي امن) بمانيد.

اگر درهنگام زمين‌لرزه در داخل خانه هستيد:

*تا توقف لرزش‌هاي در زير يك ميز محكم و سفت يا در فضايي مناسب پناه بگيريد و از خود محافظت كنيد.

*اگر ميز بر اثر لرزش زلزله حركت كرد پايه‌هاي آن را محكم با دست نگاه داريد و با آن حركت كنيد.

*اگر در نزديكي شما مكان امن وجود ندارد.

*سر و صورت خود را با كمك بازوان بپوشانيد و در يك گوشه به حالت چمباتمه بنشينيد.

*خود را از شيشه، پنجره‌ها، در و ديوارهاي بيروني، كتابخانه، بوفه، روشنايي‌ها و هر چيزي كه احتمال ريزش و سقوط دارد، دور نگهداريد.

*اگر در رختخواب هستيد، همانجا بمانيد تا زماني كه لرزش‌ها متوقف شود، براي حفاظت از خود يك بالش روي سر خود نگهداريد، البته اگر زير لوستر يا در جايي هستيد كه احتمال سقوط اشيا مي‌رود به نزديكترين مكان امن برويد.

*تا زماني كه لرزش‌ها متوقف شود در داخل خانه بمانيد، سپس در صورت اطمينان از توقف لرزش، از خانه خارج شويد. *تحقيقات نشان داده است كه بيشترين صدمات زماني رخ مي‌دهد كه افراد سعي در تغيير موقعيت يا خروج از ساختمان دارند.

به ياد داشته باشيد بعد از وقوع زلزله احتمال قطع جريان برق، از كار افتادن سيستم‌ اعلام خطر آتش يا سيستم‌هاي آبپاش وجود دارد، به هيچ وجه در زمان وقوع زلزله از پلكان و آسانسور استفاده نكنيد.

اگر در مكاني بيرون از خانه هستيد:

از كنار ساختمان‌ها، تيرهاي برق، خطوط آب و ... دور شويد.

به سرعت از خيابان و كوچه‌هاي باريك خارج شويد، اگر در فضاي باز هستيد تا زمان توقف لرزش‌ها همانجا بمانيد، بيشترين خطر در بيرون ساختمان‌ها، در در‌هاي خروجي و در كنار ديوارهاي خارجي وجود دارد، بيشتر مصدوميت‌هاي ناشي از زلزله به واسطه ريزش ديوارها، شكستن و خردشدن شيشه و سقوط اجسام رخ مي‌دهد، اگر در فروشگاه، سينما يا اماكن پر ازدحام هستيد، به جاي هجوم بردن به سمت در‌هاي خروجي، به محل‌هاي امن برويد و حالت‌هاي مناسب بدن (نشستن و گرفتن سر در ميا دست‌ها) را اتخاذ كنيد.

اگر در يك وسايط نقليه در حال حركت هستيد:

در يك مكان امن خودرو را متوقف كنيد و در داخل آن بمانيد، از نزديك شدن به ساختمان‌ها، درخت‌ها، پل‌هاي عابر پياده و خطوط آب و برق و ... خودداري كنيد، با پايان لرزش با احتياط به حركت خود ادامه دهيد، از حركت در جاده، روي پل يا سراشيبي و دست اندازهايي كه توسط زلزله آسيب ديده، بپرهيزيد.

اگر در زير آوار مانده‌ايد

كبريت روشن نكنيد، جلوي دهانتان را با يك دستمال كاغذي يا يك پارچه بپوشانيد.

چنانچه نزديك شما ديوار يا لوله وجود دارد به آرامي ضربات ممتدي به آن بزنيد تا امدادگران بتوانند محل محبوس شدن شما را پيدا كنند، اگر سوت همراهتان بود از آن استفاده كنيد.

آخرين راه اين است كه فرياد بزنيد، هر چند فرياد زدن باعث استنشاق مقدار زيادي گرد و خاك مي‌شود.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها