عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

مصرف دخانيات دربرخي كشورهاي توسعه‌يافته تا سال2050 متوقف مي‌شود

مصرف دخانيات دربرخي كشورهاي توسعه‌يافته تا سال2050 متوقف مي‌شود
جمعه 29 بهمن 1389  04:20 ب.ظ

دبيراجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات گفت: همه مواد قانون جامع كنترل دخانيات هماهنگ با يكديگر بايد اجرا شود اين در حالي است كه در حال حاضر اجراي ناهماهنگ اين قانون به آن ضربه زده است.

دكتر محمدرضا معدني افزود: با استعمال دخانيات به صورت همه جانبه بايد مبارزه شود؛ بنابراين نبايد به چاپ تصاوير هشداردهنده يا مبارزه با قاچاق مواد دخاني اكتفا شود بلكه لازم است، چاپ تصاوير هشدار دهنده و مبارزه با قاچاق سيگار با اجراي مواد ديگر قانون جامع كنترل دخانيات مانند ممنوعيت فروش سيگار به افراد زير 18 سال، جلوگيري از استعمال دخانيات در اماكن عمومي و جريمه كارمنداني كه در محل كار خود سيگار مي‌كشند، همراه شود.

وي با اشاره به تلاش كشورهاي توسعه يافته براي كاهش مصرف دخانيات در كشورهاي خود گفت: برخي از اين كشورها اعلام كرده‌اند كه تا سال 2050 بايد مصرف دخانيات در اين ممالك قطع شود البته اين تصميم عجيب و تامل‌برانگيز است چون اين كشور‌ها توليد كننده و مديريت كننده توزيع دخانيات در سطح جهان هستند اما تلاش مي‌كنند تا در آينده حتي يك نخ سيگار هم در اين كشورها كشيده نشود.

دبير اجرايي جمعيت مبارزه با دخانيات افزود: كشورهاي توسعه يافته تلاش مي‌كنند مراكز فروش دخانيات، مزارع مربوط به مواد دخاني، كارخانه‌هاي توليد كننده اين مواد و سيستم حمل و نقل مربوط به آن را در كشورهاي در حال توسعه گسترش دهند. در اين شرايط بايد در ايران براي اجرا شدن قانون جامع كنترل دخانيات تلاش كنيم.

وي با اشاره به جلسه يك ماه پيش فراكسيون مبارزه با دخانيات با مسوولان مربوط به كنترل دخانيات اظهار كرد: در اين جلسه نمايندگان مجلس بر اجرايي شدن قانون جامع كنترل دخانيات و ملزم شدن صدا و سيما به تبليغات بيشتر ضد دخانيات تاكيد كردند.

معدني در پايان با اشاره به نقش رسانه‌ها در مبارزه با استعمال دخانيات گفت: مسوولان كشور چين، سيگار كشيدن در فيلم‌هاي سينمايي را محدود كرده‌اند چرا كه سالانه حدود يك و نيم ميليون نفر بر اثر استعمال اين مواد در اين كشور فوت مي‌كنند اما در ايران عليرغم وجود جامع‌ترين قانون كنترل دخانيات به تاثير رسانه‌ها در مبارزه با استعمال دخانيات توجه نمي‌شود.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها